Architektura MuratorWydarzeniaAukcja sztuki na rzecz uchodźców z Ukrainy

Aukcja sztuki na rzecz uchodźców z Ukrainy

Portal Artinfo.pl organizuje aukcję charytatywną mająca na celu wsparcie uchodźców z Ukrainy. Wśród wystawianych obiektów prace Magdaleny Abakanowicz, Tadeusza Kantora, Jerzego Nowosielskiego i Henryka Stażewskiego, ale też Oskara Zięty i Nicolasa Grospierre’a czy autorów naszych okładek Jana Dziaczkowskiego i Bartłomieja Arobala Kociemby.

Aukcja sztuki na rzecz uchodźców z Ukrainy
Oskar Zięta, PLOPP - Polski Ludowy Obiekt Pompowany Powietrzem, 2022, stal, 50x36x36 cm

W dniach 22 marca – 3 kwietnia odbędzie się aukcja sztuki na rzecz Ukraińskiego Domu, inicjatywy Fundacji Nasz Wybór, która od lat wspiera mniejszość ukraińską w Polsce.

W związku z wydarzeniami, które z dnia na dzień zmieniły rzeczywistość naszego wschodniego sąsiada, wszyscy w Artinfo.pl podjęliśmy decyzję o organizacji aukcji charytatywnej niosącej pomoc ogarniętej wojną Ukrainie – mówi Rafał Kamecki, prezes Artinfo.pl. Cały dochód powierzymy Fundacji Nasz Wybór, od wielu lat prowadzącej Ukraiński Dom, z siedzibą na Muranowie, tuż obok naszego biura. Wiemy, że pozyskane środki będą mądrze rozdysponowane przez Fundację.

Fundacja „Nasz Wybór” w listopadzie 2014 roku otworzyła w Warszawie Ukraiński Dom – miejsce, gdzie imigranci mogą poczuć się jak u siebie. Początkowo Ukraiński Dom powstał, aby ułatwić integrację i wsparcie dla społeczności ukraińskiej w Warszawie, jednak w ostatnich dniach zamienił się w centrum wsparcia kryzysowego: udostępnia infolinię z poradami dla Ukraińców przybywających do Polski, udziela informacji o zmieniających się warunkach i procedurach na granicy, pomaga w znalezieniu zakwaterowania i udziela pomocy psychologicznej.

Aukcję organizowaną przez Artinfo.pl wsparło wielu artystów i designerów, m.in. Stanisław Baj, Paweł Bownik, Piotr Czajkowski, Barbara Falender, Nicolas Grospierre, Aneta Grzeszykowska, Malwina Konopacka, Andrzej Pągowski, Karol Radziszewski, Tadeusz Rolke, Łukasz Stokłosa, Oskar Zięta. Znajdą się na niej także prace Magdaleny Abakanowicz, Jana Dziaczkowskiego, Stefana Gierowskiego, Tadeusza Kantora, Jerzego Nowosielskiego czy Henryka Stażewskiego.

Licytacja zostanie przeprowadzona online. Wybrane obiekty będzie można obejrzeć na wystawie w Muzeum im. Bolesława Biegasa przy Al. Jerozolimskich 51 w Warszawie od piątku 25 marca, ale dostępny jest też cyfrowy katalog aukcujny.

Aukcja sztuki na rzecz uchodźców z Ukrainy
Mikołaj Grospierre, Instytut Badań Naukowych i Rozwoju w Kijowie, Ukraina, 2012, fotografia w oprawie 84x103,5 cm, edycja 1-5
Aukcja sztuki na rzecz uchodźców z Ukrainy
Jan Dziaczkowski, Bez tytułu z cyklu Japanese Monster Movies, 2010, pocztówka, kolaż na papierze, 9x14 cm
Aukcja sztuki na rzecz uchodźców z Ukrainy
Tadeusz Rolke, Eustachy i Matylda, 1960-2020, fotografia, archiwalny wydruk atramentowy, 45 x 45 cm (światło fotografii), edycja 3-8
Budujmy domy dla uchodźców! Apel Mazowieckiej Izby Architektów RP „W związku z masową migracją wołam do władz RP o natychmiastową realizacje projektu „Minidomy dla uchodźców”. Tylko błyskawiczne działanie może uchronić ludzi i kraj przed kryzysem humanitarnym – pisze w liście otwartym architekt Robert Szumielewicz, przewodniczący Mazowieckiej Okręgowej Izby Architektów RP.
Rosyjscy architekci przeciw inwazji w Ukrainie Ponad 6500 rosyjskich architektów i urbanistów podpisało się pod listem otwartym wyrażającym sprzeciw wobec wojny w Ukrainie. „Szacunku sąsiadów nie można zdobyć siłą ani zniszczeniem. Ale można go osiągnąć, pracując nad poprawą swojego własnego kraju” napisali sygnatariusze.
Hałas w centrum – rusza cykl otwartych wykładów, warsztatów i pokazów filmowych Stołeczny oddział SARP oraz Wydział Architektury Politechniki Warszawskiej zapraszają na drugą odsłonę projektu poświęconego problematyce planowania i użytkowania przestrzeni. Tym razem przedmiotem dyskusji będzie hałas.
Daj się urządzić z Warsaw Home Build, Green Days i Gift&Deco! Materiały wykończeniowe i budowlane, architektura krajobrazu i ogrodnictwo, a także upominki i dekoracje - to główne zagadnienia Warsaw Home Build, Green Days i Gift&Deco, czyli wydarzenia składającego się z trzech odsłon. Odbędzie się ono w dniach 23-25 marca 2023 w Ptak Warsaw Expo.
Antropocen: architektura trwała, użyteczna, piękna i... niezwykle szkodliwa Miasta i architektura w obecnej skali zaburzają naturalne cykle przyrody, emitują zanieczyszczenia i zawłaszczają kolejne przestrzenie. Jednocześnie nie sposób wyobrazić sobie funkcjonowania człowieka poza architekturą. We wrocławskim Muzeum Architektury do 21 maja będzie można oglądać wystawę „Antropocen” próbującą opisać wpływ architektury na środowisko życia wszystkich gatunków i bytów na Ziemi.
Antropocen: katastrofa już tu jest O poszukiwaniu optymistycznych scenariuszy dla architektury i planowania w kontekście ich wpływu na środowisko rozmawiamy z Kacprem Kępińskim i Adrianem Krężlikiem – kuratorami wystawy Antropocen, która po prezentacji w warszawskim Zodiaku od 23 marca będzie dostępna w Muzeum Architektury we Wrocławiu.
#Archikolaże. Szkice dla przyszłości: dyskusja Ósmego lutego zapraszamy na dyskusję towarzyszącą wystawie „Archikolaże”. Spotkanie z udziałem architektek Marleny Happach, Agnieszki Kalinowskiej-Sołtys, Ewy Kuryłowicz, Barbary Nawrockiej, Ewy P. Porębskiej, Agaty Twardoch, Aleksandry Wasilkowskiej i Marleny Wolnik poprowadzi filozofka i dziennikarka Katarzyna Kasia.
Spotkanie z Anną Ramos, dyrektorką Fundacji Miesa van der Rohe [FILM] Prezentujemy nagranie wykładu Anny Ramos, dyrektorki Fundacji Miesa van der Rohe, która m.in. organizuje konkurs o nagrodę Unii Europejskiej w dziedzinie architektury współczesnej im. Miesa van der Rohe: EU Mies van der Rohe Award.