Architektura MuratorWydarzeniaAwangarda jutra? Młodzi projektanci we wrocławskim Muzeum Architektury

Awangarda jutra? Młodzi projektanci we wrocławskim Muzeum Architektury

Jak zmienia się polska architektura, jakie czynniki wpływają na kierunek tych zmian, które pracownie architektoniczne są przyszłą awangardą? Wystawę, która próbuje dać odpowiedź na te pytania oglądać można we wrocławskim Muzeum Architektury do 23 września

Pawilon Wody - jedna z prac prezentowanych na wystawie Awangarda jutra?...
Pawilon Wody.  Autorzy: mode:lina


Awangarda Jutra?/Proces
To już trzecia odsłona wędrującej po Polsce wystawy. Projekt zrealizowany został przez Centrum Architektury i Wzornictwa w Łodzi, Teatr Wielkiego Opery Narodowej w Warszawie i Muzeum Architektury we Wrocławiu. Po raz pierwszy zobaczyć można było ekspozycję w Łodzi. W październiku 2011 roku wernisaż „Awangardy...” zainaugurował działalność łódzkiego Centrum Architektury i Wzornictwa.

Założenia
Autorzy wystawy badają współczesne znaczenie pojęć – awangardy, jutra i procesu – w kontekście polskiej architektury współczesnej. Pytanie zawarte w tytule wystawy odwołuje się do jednego z najważniejszych pojęć sztuki XX wieku – awangardowości. Postawienie go ma sprowokować refleksję nad czynnikami wpływającymi na kierunki rozwoju architektury i ważne tendencje projektowe. Na ile są one zdeterminowane przez zmienne warunki ekonomiczne, administracyjne, technologiczne i społeczne? Awangardowość architektury dzisiaj kojarzy się głównie z jej strukturą formalną. Ale czy możliwe jest także szersze rozumienie tego pojęcia?
Kuratorzy zestawiając bardzo różnorodne prace, starają się sprawdzić, w jakim stopniu polscy projektanci wpisują się w trendy obowiązujące w globalnym świecie współczesnej architektury, a w jakim je negują, poszukując własnych rozwiązań. Zestawienie koncepcji wypracowanych przez 18 pracowni i działających indywidualnie projektantów zaproszonych na wystawę ukazuje wielokierunkowość zmian. Wybór twórców jest w pełni subiektywny. Łączy ich to, że reprezentują młode pokolenie – w przypadku architektów kryterium wiekowe wyznaczone zostało na poziomie 40. roku życia – i zaliczają się do najbardziej dynamicznych postaci polskiej sceny. Działają na różnych polach i w różnej skali. Bardzo szeroko interpretując pojęcie architektury, zajmują się projektowaniem budynków i założeń urbanistycznych, lecz również wzornictwem, grafiką oraz działaniami z pogranizca sztuki -  zaliczanymi zazwyczaj do sztuk wizualnych.

Zaprosiliśmy więc architektów do przeprowadzenia swego rodzaju rekonstrukcji procesu projektowego i rozłożenia projektu na czynniki, których suma złożyła się na ostateczną formę. Powstawanie architektury prezentujemy jako złożony proces, zilustrowany „chmurami myśli” nanizanymi na linię czasu. Dążymy do pokazania metod pracy architektów i uzyskania choćby cząstkowej odpowiedzi na kluczowe pytania: jak każdy z nich rozumie architekturę i rolę (a może nawet misję) architekta – piszą kuratorzy wystawy.

Zaproszeni projektanci i pracownie architektoniczne
+48 Grupa projektowa
137 kilo
beton
BudCud
Marcin Kwietowicz
Mode:lina
Moomoo
NArchitekTURA
Michał Piasecki + PLUS8.PL
Re: Michalewicz&Tański
Maciej Siuda + Rodrigo Garcia Gonzalez
Jan Strumiłło
Jakub Szczęsny
Aleksandra Wasilkowska
WWAA
Maciej Jakub Zawadzki
Karol ŻurawskI

Awangarda jutra?
Muzeum Architektury we Wrocławiu
Bernardyńska 5, Wrocław
20.07.-23.09.2012

Kuratorzy:
Igor Gałązkiewicz (Centrum Architektury i Wzornictwa, Łódź)
Michał Duda (MA, Wrocław)

Organizatorzy:
Muzeum Architektury we Wrocławiu
Centrum Architektury i Wzornictwa w Łodzi
Teatr Wielki Opera Narodowa w Warszawie

Więcej na:
www.awangardajutra.pl
www.ma.wroc.pl
www.facebook.pk/MuzeumArchitektury

Pawilon Wody
Pawilon Wody, mode:lina
Projekt placu w Fezie, NArchitekTURA
Projekt placu w Fezie, NArchitekTURA
Piotr Fokczyński nowym prezesem Izby Architektów RP Piotr Fokczyński, przez wiele lat pełniący funkcję naczelnego architekta Wrocławia, pomysłodawca i koordynator budowy modelowego osiedla Nowe Żerniki, został powołany na stanowisko prezesa Izby Architektów Rzeczypospolitej Polskiej. Przypominamy wywiad, jakiego Piotr Fokczyński udzielił „A-m” w 2020 roku.
Tadeusz Barucki obchodzi setne urodziny! W czerwcu setne urodziny obchodzi Tadeusz Barucki, architekt, badacz architektury i publicysta, autor wielu książek dokumentujących polską architekturę, ale również monografii przybliżających zagraniczne dokonania w tej dziedzinie. Z okazji jubileuszu Instytut Dokumentacji Architektury Biblioteki Śląskiej wraz z Wydziałem Architektury Politechniki Śląskiej organizują benefis jubilata.
Pracownia Only If, prowadzona przez Karolinę Częczek i Adama Framptona, wśród najlepszych młodych biur architektonicznych świata Magazyn „Architectural Record” opublikował listę najlepszych młodych biur architektonicznych z całego świata. Wśród 10 pracowni znalazło się studio Only If, współprowadzone przez Karolinę Częczek, absolwentkę architektury na Politechnice Krakowskiej i Yale School of Architecture.
Jubileusz pracowni SRDK Architekci Studio Śródka SRDK Architekci Studio Śródka działa nieprzerwanie od 1986 roku – początkowo jako Studio Projekt. Na jej potencjale zbudowany został Archicom, jedna z większych firm deweloperskich w kraju. W portfolio pracowni znajduje się wiele realizacji, zwłaszcza na terenie Wrocławia. W tym roku biuro obchodzi swoje 35-lecie.
Ewa P. Porębska rozmawia z Romualdem Loeglerem [FILM] O międzynarodowych kontekstach, biennale w Krakowie, czasopismach i trochę o architekturze. Prezentujemy nagranie spotkania, podczas którego Ewa P. Porębska rozmawiała z Romualdem Loeglerem.
Jubileusz krakowskiej piątki i architekci Z okazji jubileuszu 150-lecia V Liceum im. Augusta Witkowskiego w krakowskiej Galerii SARP można oglądać wystawę poświęconą absolwentom szkoły, którzy swoją przyszłość związali z architekturą. Kuratorami ekspozycji są Marta A. Urbańska i Piotr Lewicki.