Architektura MuratorWydarzeniaAwangarda jutra? Młodzi projektanci we wrocławskim Muzeum Architektury

Awangarda jutra? Młodzi projektanci we wrocławskim Muzeum Architektury

Jak zmienia się polska architektura, jakie czynniki wpływają na kierunek tych zmian, które pracownie architektoniczne są przyszłą awangardą? Wystawę, która próbuje dać odpowiedź na te pytania oglądać można we wrocławskim Muzeum Architektury do 23 września

Pawilon Wody - jedna z prac prezentowanych na wystawie Awangarda jutra?...
Pawilon Wody.  Autorzy: mode:lina


Awangarda Jutra?/Proces
To już trzecia odsłona wędrującej po Polsce wystawy. Projekt zrealizowany został przez Centrum Architektury i Wzornictwa w Łodzi, Teatr Wielkiego Opery Narodowej w Warszawie i Muzeum Architektury we Wrocławiu. Po raz pierwszy zobaczyć można było ekspozycję w Łodzi. W październiku 2011 roku wernisaż „Awangardy...” zainaugurował działalność łódzkiego Centrum Architektury i Wzornictwa.

Założenia
Autorzy wystawy badają współczesne znaczenie pojęć – awangardy, jutra i procesu – w kontekście polskiej architektury współczesnej. Pytanie zawarte w tytule wystawy odwołuje się do jednego z najważniejszych pojęć sztuki XX wieku – awangardowości. Postawienie go ma sprowokować refleksję nad czynnikami wpływającymi na kierunki rozwoju architektury i ważne tendencje projektowe. Na ile są one zdeterminowane przez zmienne warunki ekonomiczne, administracyjne, technologiczne i społeczne? Awangardowość architektury dzisiaj kojarzy się głównie z jej strukturą formalną. Ale czy możliwe jest także szersze rozumienie tego pojęcia?
Kuratorzy zestawiając bardzo różnorodne prace, starają się sprawdzić, w jakim stopniu polscy projektanci wpisują się w trendy obowiązujące w globalnym świecie współczesnej architektury, a w jakim je negują, poszukując własnych rozwiązań. Zestawienie koncepcji wypracowanych przez 18 pracowni i działających indywidualnie projektantów zaproszonych na wystawę ukazuje wielokierunkowość zmian. Wybór twórców jest w pełni subiektywny. Łączy ich to, że reprezentują młode pokolenie – w przypadku architektów kryterium wiekowe wyznaczone zostało na poziomie 40. roku życia – i zaliczają się do najbardziej dynamicznych postaci polskiej sceny. Działają na różnych polach i w różnej skali. Bardzo szeroko interpretując pojęcie architektury, zajmują się projektowaniem budynków i założeń urbanistycznych, lecz również wzornictwem, grafiką oraz działaniami z pogranizca sztuki -  zaliczanymi zazwyczaj do sztuk wizualnych.

Zaprosiliśmy więc architektów do przeprowadzenia swego rodzaju rekonstrukcji procesu projektowego i rozłożenia projektu na czynniki, których suma złożyła się na ostateczną formę. Powstawanie architektury prezentujemy jako złożony proces, zilustrowany „chmurami myśli” nanizanymi na linię czasu. Dążymy do pokazania metod pracy architektów i uzyskania choćby cząstkowej odpowiedzi na kluczowe pytania: jak każdy z nich rozumie architekturę i rolę (a może nawet misję) architekta – piszą kuratorzy wystawy.

Zaproszeni projektanci i pracownie architektoniczne
+48 Grupa projektowa
137 kilo
beton
BudCud
Marcin Kwietowicz
Mode:lina
Moomoo
NArchitekTURA
Michał Piasecki + PLUS8.PL
Re: Michalewicz&Tański
Maciej Siuda + Rodrigo Garcia Gonzalez
Jan Strumiłło
Jakub Szczęsny
Aleksandra Wasilkowska
WWAA
Maciej Jakub Zawadzki
Karol ŻurawskI

Awangarda jutra?
Muzeum Architektury we Wrocławiu
Bernardyńska 5, Wrocław
20.07.-23.09.2012

Kuratorzy:
Igor Gałązkiewicz (Centrum Architektury i Wzornictwa, Łódź)
Michał Duda (MA, Wrocław)

Organizatorzy:
Muzeum Architektury we Wrocławiu
Centrum Architektury i Wzornictwa w Łodzi
Teatr Wielki Opera Narodowa w Warszawie

Więcej na:
www.awangardajutra.pl
www.ma.wroc.pl
www.facebook.pk/MuzeumArchitektury

Pawilon Wody
Pawilon Wody, mode:lina
Projekt placu w Fezie, NArchitekTURA
Projekt placu w Fezie, NArchitekTURA
Vicente Guallart: Miasto samowystarczalne Ludzie powinni wytwarzać żywność czy energię lokalnie, globalnie będąc połączeni siecią informacyjną. Jesteśmy już do niej podłączeni, ale musimy zacząć produkować potrzebne nam rzeczy w pobliżu miejsca zamieszkania, aby zabezpieczyć własną przyszłość. Hiszpański architekt Vicente Guallart o mieście i architekturze, które mogłyby stać się odpowiedzią na wyzwania związane z takimi kryzysami, jak pandemia.
Jaime Lerner: miasto dla ludzi. Wywiad z architektem i urbanistą Jaime Lernerem Żeby powstał park, trzeba czekać 20 lat i jest to inwestycja bardzo kosztowna. Tymczasem to mieszkańcy nauczyli nas, że lepiej zachować i chronić istniejące lasy i skwery. Z połowy metra kwadratowego terenów zielonych na osobę, doszliśmy obecnie do 52 metrów. Liczba ludności potroiła się, a tereny zielone zwiększyły trzystukrotnie – mówił „A-m” w 2003 roku Jaime Lerner, wybitny architekt i urbanista, uznawany za jednego z pionierów zrównoważonego rozwoju miast. Jaime Lerner zmarł 27 maja 2021 roku.
Próbujemy projektować świat, nie widząc, jak mało od nas zależy: refleksje architekta „Projekt dyplomowy, pierwsza praca i... coś tu nie gra. Jesteśmy jak te myszy w klatce. Wchodzimy do kołowrotka i zaczynamy biec. Coraz szybciej i szybciej, do utraty tchu. Myślimy, że jak będziemy szybsi od kolegów z sąsiednich klatek to ktoś nas doceni” – o deprecjacji zawodu architekta, problemach rynku budowlanego z kryzysem klimatycznym i polskim architektonicznym fast foodzie pisze dla nas Aleksander Krajewski, pełnomocnik SARP Katowice ds. współpracy z organizacjami pozarządowymi, współzałożyciel fundacji Napraw Sobie Miasto.
Vicente Guallart. O architekturze Stowarzyszenie Akademickie Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej zaprasza na kolejny wykład z cyklu „O architekturze”. Tym razem gościem spotkania będzie hiszpański architekt Vicente Guallart, współzałożyciel Institute for Advanced Architecture of Catalonia.
Spotkanie z pracownią CHYBIK + KRISTOF Stowarzyszenie Architektów Polskich Oddział Kraków zaprasza na spotkanie z Ondřejem Chybíkiem i Michalem Krištofem, którzy prowadzą jedno z najbardziej rozpoznawalnych w świecie czeskich biur architektonicznych: CHYBIK + KRISTOF Architects & Urban Designers.
Priorytety w architekturze [FILM] Prezentujemy nagranie drugiej dyskusji z cyklu Wartości w Architekturze. Tym razem zaproszeni przez redakcję goście dyskutowali na temat priorytetów: jakie były, są, a jakie będą? Spotkanie z udziałem Urszuli Forczek-Brataniec, Macieja Miłobędzkiego i Zbigniewa Maćkowa poprowadziła dziennikarka Anna Dudzińska.