Architektura MuratorWydarzeniaAwangarda jutra? Młodzi projektanci we wrocławskim Muzeum Architektury

Awangarda jutra? Młodzi projektanci we wrocławskim Muzeum Architektury

Jak zmienia się polska architektura, jakie czynniki wpływają na kierunek tych zmian, które pracownie architektoniczne są przyszłą awangardą? Wystawę, która próbuje dać odpowiedź na te pytania oglądać można we wrocławskim Muzeum Architektury do 23 września

Pawilon Wody - jedna z prac prezentowanych na wystawie Awangarda jutra?...
Pawilon Wody.  Autorzy: mode:lina


Awangarda Jutra?/Proces
To już trzecia odsłona wędrującej po Polsce wystawy. Projekt zrealizowany został przez Centrum Architektury i Wzornictwa w Łodzi, Teatr Wielkiego Opery Narodowej w Warszawie i Muzeum Architektury we Wrocławiu. Po raz pierwszy zobaczyć można było ekspozycję w Łodzi. W październiku 2011 roku wernisaż „Awangardy...” zainaugurował działalność łódzkiego Centrum Architektury i Wzornictwa.

Założenia
Autorzy wystawy badają współczesne znaczenie pojęć – awangardy, jutra i procesu – w kontekście polskiej architektury współczesnej. Pytanie zawarte w tytule wystawy odwołuje się do jednego z najważniejszych pojęć sztuki XX wieku – awangardowości. Postawienie go ma sprowokować refleksję nad czynnikami wpływającymi na kierunki rozwoju architektury i ważne tendencje projektowe. Na ile są one zdeterminowane przez zmienne warunki ekonomiczne, administracyjne, technologiczne i społeczne? Awangardowość architektury dzisiaj kojarzy się głównie z jej strukturą formalną. Ale czy możliwe jest także szersze rozumienie tego pojęcia?
Kuratorzy zestawiając bardzo różnorodne prace, starają się sprawdzić, w jakim stopniu polscy projektanci wpisują się w trendy obowiązujące w globalnym świecie współczesnej architektury, a w jakim je negują, poszukując własnych rozwiązań. Zestawienie koncepcji wypracowanych przez 18 pracowni i działających indywidualnie projektantów zaproszonych na wystawę ukazuje wielokierunkowość zmian. Wybór twórców jest w pełni subiektywny. Łączy ich to, że reprezentują młode pokolenie – w przypadku architektów kryterium wiekowe wyznaczone zostało na poziomie 40. roku życia – i zaliczają się do najbardziej dynamicznych postaci polskiej sceny. Działają na różnych polach i w różnej skali. Bardzo szeroko interpretując pojęcie architektury, zajmują się projektowaniem budynków i założeń urbanistycznych, lecz również wzornictwem, grafiką oraz działaniami z pogranizca sztuki -  zaliczanymi zazwyczaj do sztuk wizualnych.

Zaprosiliśmy więc architektów do przeprowadzenia swego rodzaju rekonstrukcji procesu projektowego i rozłożenia projektu na czynniki, których suma złożyła się na ostateczną formę. Powstawanie architektury prezentujemy jako złożony proces, zilustrowany „chmurami myśli” nanizanymi na linię czasu. Dążymy do pokazania metod pracy architektów i uzyskania choćby cząstkowej odpowiedzi na kluczowe pytania: jak każdy z nich rozumie architekturę i rolę (a może nawet misję) architekta – piszą kuratorzy wystawy.

Zaproszeni projektanci i pracownie architektoniczne
+48 Grupa projektowa
137 kilo
beton
BudCud
Marcin Kwietowicz
Mode:lina
Moomoo
NArchitekTURA
Michał Piasecki + PLUS8.PL
Re: Michalewicz&Tański
Maciej Siuda + Rodrigo Garcia Gonzalez
Jan Strumiłło
Jakub Szczęsny
Aleksandra Wasilkowska
WWAA
Maciej Jakub Zawadzki
Karol ŻurawskI

Awangarda jutra?
Muzeum Architektury we Wrocławiu
Bernardyńska 5, Wrocław
20.07.-23.09.2012

Kuratorzy:
Igor Gałązkiewicz (Centrum Architektury i Wzornictwa, Łódź)
Michał Duda (MA, Wrocław)

Organizatorzy:
Muzeum Architektury we Wrocławiu
Centrum Architektury i Wzornictwa w Łodzi
Teatr Wielki Opera Narodowa w Warszawie

Więcej na:
www.awangardajutra.pl
www.ma.wroc.pl
www.facebook.pk/MuzeumArchitektury

Pawilon Wody
Pawilon Wody, mode:lina
Projekt placu w Fezie, NArchitekTURA
Projekt placu w Fezie, NArchitekTURA
Aukcja na rzecz Tomasza Głowackiego Wrocławski architekt Tomasz Głowacki zmaga się z chorobą nowotworową. Leczenie, któremu  się poddaje nie jest niestety w całości refundowane, dlatego środowisko organizuje dla niego aukcję  charytatywną.
Lev Stern: między Wrocławiem i Jerozolimą We Wrocławiu można już oglądać wystawę „Lev Stern. Architektura czasu”. Ekspozycja, zestawiając ze sobą dzieła architekta  z różnych obszarów sztuki, pozwala prześledzić dynamikę zmian, jakim ulega twórczość artysty. Jednocześnie ma otworzyć przed widzem ścieżki prowadzące do odpowiedzi na pytania o wzajemne zależności między architekturą, malarstwem i rzeźbą, Wrocławiem i Jerozolimą, osobistym doświadczeniem i wielką historią.
Shitty Architecture Men List Uwaga! To prawdopodobnie pierwszy tekst po polsku o Shitty Architecture Men List! Na początku przedstawimy tło historyczne, a potem wytłumaczymy, o co chodzi w „gównianej liście”. Inicjatorki Balu architektek tym razem o nadużyciach w branży architektonicznej.
Obrońmy uprawnienia architektoniczne! Architekci przeciw zmianom Prawa Budowlanego Rząd planuje nowelizację Prawa Budowlanego. Jeśli zmiany wejdą w życie w proponowanej obecnie formie, absolwenci techników budowlanych i inżynierowie budownictwa będą mogli projektować wszystkie rodzaje budynków o kubaturze do 1000 m³.
Dark Arkitekter otwiera biuro w Polsce. To pierwszy zagraniczny oddział tej renomowanej norweskiej pracowni Norweska pracownia Dark Arkitekter otworzyła swoje pierwsze studio za granicą. Sebastian Grzesiak, nowo powołany CEO oddziału w Gdańsku, cieszy się na możliwość popularyzowania skandynawskiej architektury na nowym rynku.
Bogdan Kulczyński z Honorową Nagrodą SARP 2022 Tegorocznym laureatem Honorowej Nagrody SARP został warszawski architekt Bogdan Kulczyński. Kapituła doceniła projektanta m.in. za konsekwentne traktowania architektury jako sztuki.