Bal architektek na Biennale Architektury w Wenecji 2023

i

Autor: Marco Zorzanello Pawilon Czech

Biennale architektury w Wenecji

Bal architektek na weneckim biennale. Trzy pawilony w duchu feministycznego projektowania

Tegoroczne biennale architektury w Wenecji odbywa się pod hasłem Laboratorium przyszłości. Założycielki Balu architektek sprawdziły, czy jest w nim miejsce na projektowanie w duchu feministycznym i wybrały trzy pawilony, które koniecznie trzeba zobaczyć.

Spis treści

  1. Pawilon austriacki – partycypacja pod cenzurą władz miasta
  2. Pawilon niemiecki, czyli przestrzeń troski
  3. Pawilon czeski, czyli prekariuszki i prekariusze świata architektury łączcie się!

Pawilon austriacki – partycypacja pod cenzurą władz miasta

Participation, zespół: AKT Collective & Herman Czech.

Teren, gdzie odbywa się biennale, jest odgrodzony od reszty miasta wysokim murem. Odbiera to dostęp mieszkańcom i mieszkankom do tej atrakcyjnej przestrzeni, a także utrudnia codzienną komunikację. Jakie są granice prywatyzowania przestrzeni publicznej? Na jakich zasadach ten teren może wrócić do miasta? Do dyskusji zaproszono okolicznych mieszkańców, którzy mieli dotrzeć na spotkania w przestrzeni pawilonu specjalnie wybudowaną kładką nad murem. Niestety władze weneckie nie dały pozwolenia na użytkowanie projektu – biennale ma pozostać dla wybranych.

Bal architektek na Biennale Architektury w Wenecji 2023

i

Autor: Matteo de Mayda Pawilon Austrii

Pawilon niemiecki, czyli przestrzeń troski

Open for maintance, zespół: ARCH+, Summacumfemmer, Büro Juliane Greb.

Toaleta w centralnej części wystawy? W dodatku neutralna płciowo i z przewijakiem? Bal mówi tak! W tym roku pawilon niemiecki zmienił się w przestrzeń troski dla osób zwiedzających, ale przede wszystkich tych pracujących jako obsługa imprezy. Oprócz łazienki znajdziemy tu również pomieszczenie socjalne z lodówką i ekspresem czy przestrzeń warsztatową dla młodych adeptów rzemieślnictwa. Warto dodać, że większość wystawy została wybudowana z materiałów pozyskanych z rozbiórki ubiegłorocznych wystaw. 

Bal architektek na Biennale Architektury w Wenecji 2023

i

Autor: Matteo de Mayda Pawilon Niemiec

Pawilon czeski, czyli prekariuszki i prekariusze świata architektury łączcie się!

The Office for a Non-Precarious Future, zespół: Eliška Havla Pomyjová, David Neuhäusl, Jan Netušil.

Wystawa przygotowana przez czeski zespół  skupia się na toksycznych warunkach pracy biur architektonicznych. Poruszono m.in. tematy niskich płac, przepracowania czy bezpłatnych staży. Brzmi znajomo? Niestety, prekariat w architekturze to problem globalny. Co możemy zrobić, aby było lepiej? Autorzy i autorki projektu mówią wprost: Zacznijmy naprawianie świata od samych siebie! Brzmi banalnie, ale prawdziwie. Bal Architektek przyłącza się do tego apelu!

Bal architektek na Biennale Architektury w Wenecji 2023

i

Autor: Andrea Avezzù Pawilon Czech