Architektura MuratorWydarzeniaBauhaus w Gorzowie: wykład Aleksandry Kędziorek

Bauhaus w Gorzowie: wykład Aleksandry Kędziorek

Z okazji 100-lecia założenia słynnej szkoły z Dessau Miejski Ośrodek Sztuki w Gorzowie Wielkopolskim we współpracy z lokalnym oddziałem SARP rozpoczyna nowy cykl spotkań pt. Bauhaus w Gorzowie. Na początek – wykład Aleksandry Kędziorek, historyczka sztuki, stypendystki programu Bauhaus Lab.

Bauhaus w Gorzowie: wykład Aleksandry Kędziorek
fot. Jim Hood, 2005 / Wikimedia Commons / CC-BY-2.5

Bauhaus w Gorzowie to nowy cykl spotkań organizowany przez Miejski Ośrodek Sztuki w Gorzowie Wielkopolskim we współpracy z lokalnym oddziałem SARP. Całoroczny program obejmować będzie m.in. spotkania dyskusje poświęcone ideom Bauhausu w różnych dziedzinach sztuki, również w odniesieniu się do architektonicznego dziedzictwa regionu. Cykl otwiera wykład Aleksandry Kędziorek, historyczki sztuki i architektury, pn. Śladami Bauhausu. Młoda kuratorka spróbuje odpowiedzieć na pytanie, jak to się stało, że szkoła projektowania, która funkcjonowała zaledwie przez 14 lat i to poza głównymi ośrodkami miejskimi wywarła tak ogromny wpływ na historię architektury i dizajnu.

Wykład „Śladami Bauhausu
Kiedy: 23 kwietnia, godz. 18.00
Gdzie: Miejski Ośrodek Sztuki w Gorzowie Wielkopolskim, ul. Pomorska 73

Cały świat to Bauhaus! Idee Bauhausu w Warszawie do 21 czerwca Wystawa „Cały świat to Bauhaus” w ośmiu sekcjach prezentuje najważniejsze idee słynnej szkoły projektowania i ich wpływ na wszystkie sfery codziennego życia. Ekspozycji towarzyszy bogaty program przygotowany przez SARP i Instytut Goethego w Warszawie.
Śladami Bauhausu w jego stulecie W stulecie niemieckiej szkoły projektowania przypominamy najbardziej rozpoznawalne budynki związane z jej historią oraz prezentujemy architektoniczny miniprzewodnik po najważniejszych miejscach i obiektach związanych z Bauhausem.
Po Bauhausie – prototypowanie przyszłości Obchodom stulecia Bauhausu towarzyszy konkurs na innowacyjne prototypy i wdrożone projekty, dzięki którym świat może stać się lepszym miejscem do życia.
100 lat Bauhausu – program jubileuszu i spot promocyjny! Bauhaus Verbund 2019 oraz Niemiecka Centrala Turystyki ogłosiły program 100. rocznicy założenia legendarnej szkoły w Weimarze.
Nowa siedziba Archiwum Bauhausu i Muzeum Projektowania w Berlinie Rozstrzygnięto konkurs na nowy budynek Archiwum Bauhausu i Muzeum Projektowania w Berlinie. Obok dotychczasowej siedziby, zaprojektowanej przez Waltera Gropiusa, powstanie filigranowa wieża z przestrzenią ekspozycyjną o powierzchni 6 700 m2. Zwycięską koncepcję opracowała pracownia Staab Architekten.
Wyniki konkursu na projekt Muzeum Bauhausu w Dessau W międzynarodowym konkursie na projekt Muzeum Bauhausu w Dessau równorzędną nagrodę główną otrzymały dwie skrajnie odmienne koncepcje. Jedna realizuje hasło less is more, druga jest poszukiwaniem formy ikonicznej. Ostateczny projekt poznamy w najbliższych miesiącach. Budynek ma być gotowy w setną rocznicę otwarcia szkoły.