Architektura MuratorWydarzeniaBauhaus w Gorzowie: wykład Aleksandry Kędziorek

Bauhaus w Gorzowie: wykład Aleksandry Kędziorek

Z okazji 100-lecia założenia słynnej szkoły z Dessau Miejski Ośrodek Sztuki w Gorzowie Wielkopolskim we współpracy z lokalnym oddziałem SARP rozpoczyna nowy cykl spotkań pt. Bauhaus w Gorzowie. Na początek – wykład Aleksandry Kędziorek, historyczka sztuki, stypendystki programu Bauhaus Lab.

Bauhaus w Gorzowie: wykład Aleksandry Kędziorek
fot. Jim Hood, 2005 / Wikimedia Commons / CC-BY-2.5

Bauhaus w Gorzowie to nowy cykl spotkań organizowany przez Miejski Ośrodek Sztuki w Gorzowie Wielkopolskim we współpracy z lokalnym oddziałem SARP. Całoroczny program obejmować będzie m.in. spotkania dyskusje poświęcone ideom Bauhausu w różnych dziedzinach sztuki, również w odniesieniu się do architektonicznego dziedzictwa regionu. Cykl otwiera wykład Aleksandry Kędziorek, historyczki sztuki i architektury, pn. Śladami Bauhausu. Młoda kuratorka spróbuje odpowiedzieć na pytanie, jak to się stało, że szkoła projektowania, która funkcjonowała zaledwie przez 14 lat i to poza głównymi ośrodkami miejskimi wywarła tak ogromny wpływ na historię architektury i dizajnu.

Wykład „Śladami Bauhausu
Kiedy: 23 kwietnia, godz. 18.00
Gdzie: Miejski Ośrodek Sztuki w Gorzowie Wielkopolskim, ul. Pomorska 73

Nagrody Nowego Europejskiego Bauhausu 2021: znamy finalistów! Poznaliśmy finalistów konursu o nagrody Nowego Europejskiego Bauhausu. Wśród 60 najlepszych projektów znalazły się dwa z Polski!
Nowy Bauhaus: odpowiedź UE na kryzys klimatyczny Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen ogłosiła powołanie nowego ogólnoeuropejskiego ruchu wzorowanego na słynnej szkole z Dessau, który pomoże Unii walczyć z kryzysem klimatycznym. Stworzymy nowy europejski Bauhaus – przestrzeń współpracy architektów, artystów, studentów i inżynierów – mówiła podczas swojego pierwszego orędzia o stanie Unii Europejskiej.
Duch Bauhausu na rynku w Oliwie W cyklu Miastoprojekcje „Spotkania Filmowe z Miastem” 5 września na rynku w Gdańsku Oliwie odbędzie się plenerowy pokaz filmu „Duch Bauhausu” (2018), a w Ratuszu Kultury udostępniona zostanie wystawa poświęcona słynnej szkole z Dessau.
Cały świat to Bauhaus! Idee Bauhausu w Warszawie do 21 czerwca Wystawa „Cały świat to Bauhaus” w ośmiu sekcjach prezentuje najważniejsze idee słynnej szkoły projektowania i ich wpływ na wszystkie sfery codziennego życia. Ekspozycji towarzyszy bogaty program przygotowany przez SARP i Instytut Goethego w Warszawie.
Śladami Bauhausu w jego stulecie W stulecie niemieckiej szkoły projektowania przypominamy najbardziej rozpoznawalne budynki związane z jej historią oraz prezentujemy architektoniczny miniprzewodnik po najważniejszych miejscach i obiektach związanych z Bauhausem.
Po Bauhausie – prototypowanie przyszłości Obchodom stulecia Bauhausu towarzyszy konkurs na innowacyjne prototypy i wdrożone projekty, dzięki którym świat może stać się lepszym miejscem do życia.