Cele Zrównoważonego Rozwoju w projektowaniu

i

Autor: Archiwum Architektury Zajęcia w grupach warsztatowych; Fot. Maciej Sadowski/serwis prasowy

Cele Zrównoważonego Rozwoju w projektowaniu

2019-05-30 14:10

25 marca w warszawskim Pawilonie Architektury ZODIAK spotkali się reprezentanci dwóch krajów – Danii i Polski, aby podczas konferencji pod hasłem Sustainable Development Goals in Architecture & Urban Planning wspólnie debatować nad kwestią implementacji celów Agendę na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju, przyjętej przez ONZ w 2015 roku, do projektowania architektonicznego i planowania przestrzennego.

Jak długo potrwa nasze życie na Ziemi? Jakie będą jego warunki? Jak uniknąć zagrożeń, które niesie ze sobą cywilizacja? Takie pytania pojawiają się coraz częściej w debatach publicznych. Dotąd nikomu nie udało się udzielić na nie odpowiedzi, jednak nadal próbujemy. W 2015 roku ONZ przyjęła Agendę na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju zawierającą 17 Celów Zrównoważonego Rozwoju i 169 zadań do zrealizowania. Do ich osiągnięcia powinni dążyć wszyscy – rządy, organizacje międzynarodowe i pozarządowe, sektory nauki i biznesu, szkoły oraz zwykli obywatele. 25 marca w warszawskim Pawilonie Architektury ZODIAK spotkali się reprezentanci dwóch krajów – Danii i Polski, aby podczas konferencji pod hasłem Sustainable Development Goals in Architecture & Urban Planning wspólnie debatować nad kwestią implementacji celów agendy do projektowania architektonicznego i planowania przestrzennego.

Cele Zrównoważonego Rozwoju w projektowaniu

i

Autor: Archiwum Architektury Grafika przedstawiająca 17 celów zrównoważonego rozwoju; Il. serwis prasowy

Inicjatorem wydarzenia była Ambasada Danii w Warszawie, a pomysłodawcą i organizatorem OW SARP. Ambasada wraz z polskimi spółkami duńskich producentów materiałów budowlanych oraz firmy deweloperskie miały w tym wydarzeniu udział zarówno merytoryczny, jak i organizacyjny. W przygotowanie spotkania zaangażowały się też władze stolicy oraz Mazowiecka Okręgowa Izba Architektów. Konferencję otworzyli Ambasador Królestwa Danii Ole Egberg Mikkelsen, dyrektor Biura Infrastruktury urzędu miasta stołecznego Warszawy Leszek Drogosz oraz prezes OW SARP Maria Saloni- Sadowska. Spotkanie podzielono na dwie części – wprowadzenie do Celów Zrównoważonego Rozwoju, połączone z prezentacją przykładów duńskich i polskich projektów przyczyniających się do realizacji założeń agendy oraz warsztaty, w trakcie których starano się wypracować schematy działania możliwe do zastosowania w konkretnych przypadkach – w odniesieniu do zabudowy mieszkaniowej (grupa Housing), przestrzeni publicznej (grupa Public Space) i ekosystemu miejskiego (grupa Urban Ecosystem). Prezentacje i warsztaty rozdzielone zostały debatą. W tematykę konferencji wprowadziła zebranych Sofie Stilling z Królewskiej Duńskiej Akademii Sztuk Pięknych Szkoły Architektury, Designu i Konserwacji, prezentując architektoniczny przewodnik wdrażania 17 celów ONZ. Justyna Glusman, dyrektor ds. zrównoważonego rozwoju i zieleni w warszawskim urzędzie miasta, omówiła ideę zielonych miast oraz przedstawiła jak w tym kontekście plasuje się aktualnie nasza stolica. Kamil Wyszkowski z Global Compact Network Poland naświetlił ideę zrównoważonych miast z perspektywy globalnej. Na zakończenie tej części konferencji prezes Velux Polska Jacek Siwiński przedstawił wyniki badań prowadzonych przez jego firmę w ramach programu Barometr zdrowych domów. Konkretne przykłady odpowiadających zasadom agendy projektów zaprezentowały kopenhaskie pracownie Urban Power i SLA oraz warszawskie biura Grupa 5 Architekci i WXCA. Podczas części warsztatowej w każdej składającej się z dziewięciu osób grup uczestniczyli przedstawiciele środowiska architektów, administracji m.st. Warszawy oraz miejscowości podwarszawskich (Piaseczno, Milanówek i Izabelin), a także deweloperzy, producenci materiałów i aktywiści z ruchów miejskich. Podsumowanie konferencji stanowić będzie broszura informacyjna prezentująca wypracowane wnioski.