Architektura MuratorWydarzeniaCentrum Dialogu Przełomy najlepsza przestrzeń Europy

Centrum Dialogu Przełomy najlepsza przestrzeń Europy

Prestiżowa Europejska Nagroda za Miejską Przestrzeń Publiczną (European Prize for Urban Public Space) po raz pierwszy powędrowała do Polski. Centrum Dialogu Przełomy w Szczecinie projektu Robert Konieczny – KWK Promes otrzymało ją ex aequo z projektem renowacji systemu nawadniania w ogrodach termalnych w Caldes de Montbui w Hiszpanii.

Centrum Dialogu Przełomy
Centrum Dialogu Przełomy w Szczecinie, projekt: KWK Promes. Fot. Juliusz Sokołowski/dzięki uprzejmości KWK Promes

4 lipca w Centrum Kultury Współczesnej CCCB w Barcelonie odbyła się ceremonia wręczenia European Prize for Urban Public Space 2016. Europejską Nagrodę za Miejską Przestrzeń Publiczną przyznano ex aequo Centrum Dialogu Przełomy w Szczecinie projektu Robert Konieczny – KWK Promes („A-m” 4/16) oraz renowacji systemu nawadniania w ogrodach termalnych w Caldes de Montbui w Hiszpanii wykonanej według koncepcji Cavaa Arquitectes. W Szczecinie doceniona została przestrzeń publiczna o ogromnym znaczeniu symbolicznym i emocjonalnym – w mieście, w którym po drugiej wojnie wymieniona została cała prawie ludność, stworzony został plac, będący jednocześnie muzeum i pomnikiem.

Podczas gdy na powierzchni placu toczy się codzienne życie, w muzeum pod posadzką, odkrywać można współczesną, niezwykle ważną dla poczucia tożsamości obecnych mieszkańców historię. Poprzez przyznanie równorzędnej nagrody projektowi w Caldes de Montbui jury doceniło umiejętność kultywowania tradycji i współpracy lokalnej społeczności dla osiągnięcia wspólnego celu.

Public Space
Renowacja systemu nawadniania w Ogrodach Termalnych w Caldes de Montbui w Hiszpanii, projekt: Cavaa Arquitectes. Fot. Adria Goula/ serwis prasowy

Ten przykład pokazuje, jak wielkie korzyści przynieść mogą poszanowanie wartości miejsca i nawet niewielkie nakłady finansowe, jeśli są użyte w umiejętny sposób. Caldes de Montbui to małe miasto położone w górnej dolinie rzeki Caldes, ok. 30 km od Barcelony. Okolica słynie z gorących źródeł. W centrum miasta, u stóp romańskiego kościoła, niegdyś znajdowały się prywatne ogrody warzywne nawadniane wodą termalną. Jednak wraz ze skażeniem zbiorników uprawy zanikły. Projekt pracowni Cavaa Arquitectes przywraca temu miejscu życie za sprawą renowacji systemu nawadniania. Nagroda European Prize for Urban Public Spaceprzyznawana jest co dwa lata od 2000 roku zarówno projektantom, jak i inwestorom przez CCCB we współpracy z innymi europejskimi centrami i muzeami architektury. Na tegoroczną edycję wpłynęło 276 zgłoszeń z 33 krajów, w tym 12 z Polski.

Tym razem do jury powołana została także redaktor naczelna „A-m” Ewa P. Porębska. Pozostali członkowie sądu to: Enric Batlle (przewodniczący), Peter Cachola Schmal, Matevž Čelik, Hans Ibelings, Juulia Kauste, Francis Rambert, Dietmar Steiner i Elis Woodman. Za sprawą werdyktu jury, dziś w Szczecinie sąsiadują dwa budynki uhonorowane najważniejszymi dla europejskiej architektury nagrodami – w 2015 roku znajdująca się obok CDP filharmonia („A-m” 7/2014) otrzymała Nagrodę Unii Europejskiej dla współczesnej architektury im. Miesa van der Rohe.

WAF 2016, czyli najlepszy budynek świata z Polski Centrum Dialogu Przełomy w Szczecinie zdobyło tytuł Najlepszego Budynku Świata Roku 2016 podczas ubiegłorocznej edycji World Architecture Festival. Robert Konieczny przekonał sędziów znakomitą prezentacją. Ten projekt wzbogaca miasto i życie w tym mieście. (...) odnosi się do przeszłości w sposób optymistyczny, poetycki i charakteryzujący się dużą dozą wyobraźni –  uzasadnił decyzję jury jego przewodniczący David Chipperfield – relacja Jakuba Figla i Filipa Kurasza.
Przełomy Najlepszym Budynkiem Świata 2016 roku Centrum Dialogu Przełomy projektu KWK Promes zdobyło prestiżowy tytuł The World Building of the Year 2016 na Światowym Festiwalu Architektury w Berlinie.
Centrum Dialogu Przełomy nagrodzone na Światowym Festiwalu Architektury Centrum Dialogu Przełomy w Szczecinie projektu KWK Promes zdobyło Grand Prix w kategorii Kultura na tegorocznym Światowym Festiwalu Architektury, pokonując piętnaście realizacji z całego świata. Prezentujemy zwycięzców World Architecture Festival w 14 kategoriach.
Dlaczego Przełomy? Centrum Dialogu Przełomy to jedno z niewielu muzeów historycznych w Polsce, które powstało nie w wyniku decyzji politycznej, ale dzięki oddolnej inicjatywie. O okolicznościach powołania placówki i założeniach konkursu z 2009 roku pisze Tomasz Żylski.
Urbanistyczna hybryda – o projekcie Centrum Dialogu Przełomy Robert Konieczny Budynek godzi dwie sprzeczne tradycje: kwartału i placu. Tak powstała urbanistyczna hybryda – domyka plac niczym kwartał, zachowując jednocześnie walory otwartej przestrzeni. Wypłaszczenia kreują przedpola przed filharmonią i kościołem. Kwartał zaznacza się w przeciwnych narożach jako wypiętrzenia posadzki. Jedno mieści muzeum, drugie stanowi pagórek domykający wnętrze urbanistyczne i chroniący je przed zgiełkiem ulicy – pisze główny projektant budynku Robert Konieczny.
Przestrzeń sztuki – o Centrum Dialogu Przełomy Piotr Wysocki W przypadku Centrum Dialogu Przełomy zdarzyła się rzecz wyjątkowa – pod koniec prac nad wystawą powołano interdyscyplinarny zespół złożony z muzealników, projektantów wystawy, kuratorów, artystów i architektów. Powstały wtedy twórczy ferment doprowadził nas do kilku wniosków: muzeum ma informować, a nie zalewać szumem informacji, ma sprzyjać skupieniu na wybranych faktach, a nie być pustą rozrywką – pisze Piotr Wysocki, kurator artystycznej części ekspozycji.