Jubileuszowa edycja targów

Cevisama 2024 – Tile of Spain Awards: najlepsze realizacje wykorzystujące hiszpańską ceramikę

2024-05-07 12:35

Pod koniec lutego br. w Walencji, rodzinnym mieście Santiaga Calatravy, którego Miasto Sztuki i Nauki rozciąga się wzdłuż parku stworzonego w miejscu osuszonego koryta rzeki Turia, odbyła się kolejna edycja Cevisamy. To jedne z największych targów branży ceramicznej w Europie organizowane przez Hiszpańskie Stowarzyszenie Producentów Płytek Ceramicznych (ASCER).

W jubileuszowej, 40. edycji wzięło udział ponad 500 wystawców płytek ceramicznych, kamienia naturalnego, a także wyposażenia łazienek. Nie zabrakło nowości, innowacji, a także ekologicznych rozwiązań. Od lat hiszpański sektor produkcji płytek ceramicznych jest zaangażowany w dekarbonizację i poszukiwanie sposobów na wytwarzanie coraz bardziej zrównoważonych produktów. Jak podkreślił prezes ASCER, Vicente Nomdedeu Lluesma, ważne jest rozumienie zrównoważonego rozwoju jako koncepcji wykraczającej daleko poza pojęcie związane z zasobami naturalnymi lub redukcją emisji gazów. Mówimy o zrównoważonym rozwoju społecznym, zaangażowaniu na danym terytorium, generowaniu wiedzy i transferze technologii. Mamy na myśli zrównoważony rozwój gospodarczy i przyczynianie się do dobrobytu społeczeństwa jako całości.

Prezes ASCER odniósł się również do pogarszającej się sytuacji w sektorze płytek ceramicznych. Pomimo spadku produkcji o 21% w 2023 roku, wynikającej m.in. ze światowego kryzysu energetycznego po pandemii, wojny w Ukrainie, a także konkurencji na rynkach międzynarodowych, Hiszpania nadal przoduje pod tym względem w Unii Europejskiej. Aktualnie wytwarzanie ceramiki w Europie stanowi 8,4% światowej produkcji. Nasze wyroby konkurują na rynkach międzynarodowych na nierównych warunkach w porównaniu z producentami z innych krajów, którzy mają mniej rygorystyczne wymagania w zakresie praw pracowniczych czy ochrony środowiska. Ważne jest, aby zrównoważyć zasady gry i upewnić się, że nasi klienci wymagają, aby ich dostawcy spoza UE ściśle przestrzegali najwyższych standardów – podsumował.

Jak co roku, podczas międzynarodowej konferencji prasowej, zostały wręczone nagrody dla architektów w konkursie na najlepsze realizacje wykorzystujące hiszpańską ceramikę. W 22. edycji jury, pod przewodnictwem projektantki Carme Pinós, główną nagrodę (15 tys. euro) w kategorii Architektura przyznało pracowni Ripoll-Tizón za projekt domu w Puntiró na Majorce. Aby wpisać budynek w górzystą topografię, poszczególne przestrzenie domu zaprojektowano w tarasowym układzie. Jury doceniło spójne połączenie tradycyjnych lokalnych rozwiązań konstrukcyjnych i materiałowych (dach pokryty dachówkami, ściany tynkowane zaprawą wapienną, płytki porcelanowe i szkliwione połączone z elementami kamiennymi), dzięki którym udało się uzyskać doskonałą charakterystykę energetyczną budynku. W kategorii Architektura tym razem nie przyznano wyróżnienia.

Główna nagroda w kategorii Wnętrza (15 tys. euro) trafiła do pracowni GRX Arquitectos za projekt Casa Isabel la Católica w Grenadzie. Realizację doceniono za spójne rozwiązania wykonane z szacunkiem dla przeszłości. Projektantom udało się zachować historyczne cechy budynku i przekształcić rezydencję z połowy XX wieku w dwa osobne mieszkania, przystosowane do współczesnych wymagań. Elementem spajającym wnętrza są ponadczasowe, biało-szare płytki o wymiarach 10 x 10 cm pozwalające na pokrycie każdego rodzaju powierzchni, nawet tych zakrzywionych.

W kategorii Wnętrza jury postanowiło przyznać także wyróżnienie dla pracowni Studio Animal za projekt renowacji domu w Colonia Niño Jesús. Głównym założeniem projektu Casa Nube (Cloud House) było stworzenie dobrze oświetlonej przestrzeni, maksymalnie wykorzystującej powierzchnię nieruchomości. Zdecydowano o likwidacji oryginalnego układu małych pomieszczeń i wąskich korytarzy, typowych dla domów z tamtego okresu, i połączeniu miejsc wspólnych. Część prywatną oddzielono charakterystyczną strefą buforową obejmującą łazienki, pokrytą od wewnątrz szklaną mozaiką o wymiarach 2,5 x 2,5 cm, w intensywnych kolorach.

Oprócz konkursu imprezie towarzyszyło też wiele wykładów, dyskusji, a także wystawa zaprojektowana przez Tomása Alonsa, prezentowana na tegorocznych targach Salone del Mobile w Mediolanie. Instalacja siedzisk wykorzystywała produkty 16 hiszpańskich producentów, takich jak Arcana, Decocer, Roca Tiles czy Vives. Tegoroczna edycja targów Cevisama pokazała, że naturalny i minimalistyczny dizajn nadal zachwyca. Współczesne technologie pozwalają na uzyskanie najróżniejszych form i faktur, ale w dobie kurczenie się zasobów naszej planety musimy pamiętać, aby rozwój technologiczny szedł w parze z odpowiedzialnym projektowaniem.