Architektura MuratorWydarzeniaCharakter Łodzi. Bogactwo stylów czy chaos?

Charakter Łodzi. Bogactwo stylów czy chaos?

Cykl spotkań, których celem jest konfrontacja poglądów dotyczących tożsamości, specyfiki i kierunku rozwoju miasta.

Stowarzyszenie Fabrykancka pragnie zarysować proces kształtowania się architektonicznego krajobrazu ulicy i spojrzeć na niego krytycznie. Wokół traktu do Piotrkowi wyrosła cała przemysłowa Łódź. Z urbanistycznego i społecznego punktu widzenia ulica Piotrkowska zawsze postrzegana była jako reprezentacyjna. Od XIX wieku zgodnie mówiono, że architektura powinna podkreślać jej prestiż. Mimo to skomplikowane układy praw własności, niemoc administracji i zawirowania historii sprawiły, że jest to architektura silnych kontrastów. Czy efektem tego jest bogactwo stylów czy… chaos? Debata była okazją do konfrontacji poglądów. Na spotkaniu dyskutanci wspólnie zastanawiali się, co jest wyjątkowego w zabudowie Piotrkowskiej i jak podkreślać te walory, w jaki sposób zachować charakter historycznej architektury przystosowanej do nowych funkcji. W ramach debaty poruszony został wątek aktualnej koncepcji rewitalizacji zabytkowego obiektu.

Zaproszeni paneliści:
Marek Lisiak - Architekt Miasta Łodzi
Wojciech Szygendowski – Wojewódzki Konserwator Zabytków
Michał Styś - Orange Property Group
Marek Janiak - Fundacja Ulicy Piotrkowskiej
Andrzej Owczarek - NOW Biuro Architektoniczne
Moderator dyskusji: Jacek Grudzień


Informacje: Stowarzyszenie Fabrykancka, ul. Sienkiewicza 5/77, 90-057 Łódź, e-mail: tworzymy@fabrykancka.pl, www.fabrykancka.pl

Ogrody Anny w Łodzi Ogrody Anny to otwarta przestrzeń publiczna, w której bije serce starego nowego kwartału – rewitalizowanych terenów poprzemysłowych – realizację projektu medusa group komentuje Błażej Ciarkowski.
Ilustrowany atlas architektury Łodzi Centrum Architektury zaprasza na premierę kolejnego przewodnika, tym razem poświęconego architekturze Łodzi. Najważniejsze realizacje miasta zilustrowali Mateusz Gryzło, Hubert Przybyszewski i Maria Łomiak, a tekstami opatrzyli Anna i Błażej Ciarkowscy, łodzianie, znawcy i miłośnicy miasta.
Tożsamość. 100 lat polskiej architektury. Łódź Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki zaprasza na kolejną odsłonę ekspozycji „Tożsamość. 100 lat polskiej architektury”. Wystawa tym razem poświęcona jest Łodzi, w której – jak tłumaczą organizatorzy – nowoczesność łączy się z tradycją, na nowo definiując przestrzeń miasta.
Strefa PROGRESS: nowy zespół mieszkalny w Łodzi od biura Grupa 5 Architekci Rozpoczyna się realizacja Strefy PROGRESS w Łodzi według projektu warszawskiej pracowni Grupa 5 Architekci. W ramach inwestycji powstaną cztery budynki, w tym 14-kondygnacyjna dominanta.
Żydowscy architekci Łodzi. Historie zapomniane Dzięki tej książce Łódź odkrywa na nowo swoją zapomnianą historię. Świat żydowskich architektów, którzy pracowali dla rozwijającej się w szalonym tempie kosmopolitycznej metropolii.
Lapidarium Detalu w Łodzi Ekspozycja detalu pochodzącego z łódzkich budowli z XIX i XX wieku jest katalogiem motywów stanowiących o tożsamości architektonicznej miasta – o realizacji Nizio Design International pisze Jerzy S. Majewski.