Architektura MuratorWydarzeniaCharakter Łodzi. Bogactwo stylów czy chaos?

Charakter Łodzi. Bogactwo stylów czy chaos?

Cykl spotkań, których celem jest konfrontacja poglądów dotyczących tożsamości, specyfiki i kierunku rozwoju miasta.

Stowarzyszenie Fabrykancka pragnie zarysować proces kształtowania się architektonicznego krajobrazu ulicy i spojrzeć na niego krytycznie. Wokół traktu do Piotrkowi wyrosła cała przemysłowa Łódź. Z urbanistycznego i społecznego punktu widzenia ulica Piotrkowska zawsze postrzegana była jako reprezentacyjna. Od XIX wieku zgodnie mówiono, że architektura powinna podkreślać jej prestiż. Mimo to skomplikowane układy praw własności, niemoc administracji i zawirowania historii sprawiły, że jest to architektura silnych kontrastów. Czy efektem tego jest bogactwo stylów czy… chaos? Debata była okazją do konfrontacji poglądów. Na spotkaniu dyskutanci wspólnie zastanawiali się, co jest wyjątkowego w zabudowie Piotrkowskiej i jak podkreślać te walory, w jaki sposób zachować charakter historycznej architektury przystosowanej do nowych funkcji. W ramach debaty poruszony został wątek aktualnej koncepcji rewitalizacji zabytkowego obiektu.

Zaproszeni paneliści:
Marek Lisiak - Architekt Miasta Łodzi
Wojciech Szygendowski – Wojewódzki Konserwator Zabytków
Michał Styś - Orange Property Group
Marek Janiak - Fundacja Ulicy Piotrkowskiej
Andrzej Owczarek - NOW Biuro Architektoniczne
Moderator dyskusji: Jacek Grudzień


Informacje: Stowarzyszenie Fabrykancka, ul. Sienkiewicza 5/77, 90-057 Łódź, e-mail: tworzymy@fabrykancka.pl, www.fabrykancka.pl

Hotel PURO Łódź: dziedzictwo przeszłości w nowoczesnym wydaniu Sieć PURO od lat stawia  na wyraziste rozwiązania architektoniczne oraz współpracę z uznanymi projektantami i artystami. Za projekt hotelu PURO Łódź odpowiada pracownia ASW Architekci z Poznania.
Brama Miasta Łódź: projekt medusa group w Nowym Centrum Łodzi Brama Miasta została oddana do użytku. Za projekt dwóch budynków na głównej osi Nowego Centrum Łodzi odpowiada śląska pracownia medusa group
Biuro firmy Clariant w łódzkim Monopolis: projekt The Design Group W łódzkim Monopolis, w historycznych murach dawnego Monopolu Wódczanego, powstało biuro szwajcarskiego koncernu chemicznego Clariant. Za projekt aranżacji odpowiada warszawska pracownia The Design Group.
Przedszkole Kobro: w Łodzi powstanie przedszkole projektu Katarzyny Kobro Łódzka ASP dysponuje już działką, na której powstanie funkcjonalistyczne przedszkole Kobro. Projekt na podstawie archiwalnych zdjęć makiety opracował zespół z Biura Architekta Miasta Łodzi.
Pierwsza synagoga w powojennej historii Łodzi Nowa synagoga w Łodzi projektu Design Lab Group będzie pierwszym obiektem tego typu zrealizowanym w mieście po II wojnie światowej. Kamień węgielny pod budowę bożnicy wmurowano pod koniec sierpnia.
Patchwork Łódź – konkurs na projekt przestrzeni na terenie zakładów Scheiblera Firma Echo Investment ogłasza konkurs studencki na zaprojektowanie przestrzeni publicznych dawnych zakładów włókienniczych Karola Scheiblera w Łodzi. Do wygrania miesięczne praktyki w renomowanych pracowniach.