fotka z /zdjecia/img_d862i820b_400_300.jpg

i

Autor: Archiwum Architektury

CHELSEA FLOWER SHOW - WSPÓŁCZESNE PROJEKTOWANIE OGRODÓW

2011-03-14 1:00

Stowarzyszenie Architektury Krajobrazu (SAK) zaprasza na trzecią edycję konferencji: WSPÓŁCZESNA ARCHITEKTURA KRAJOBRAZU – TRENDY, TECHNOLOGIE I PRAKTYKA

Marcowa edycja poświęcona będzie projektowaniu ogrodów oraz najciekawszym trendom w architekturze krajobrazu ze szczególnym uwzględnieniem ogrodowego designu. Gośćmi konferencji będą brytyjscy projektanci - twórcy zwycięskich założeń zeszłorocznej wystawy Chelsea Flower Show: JO THOMPSON (Best Urban Garden), ANDY STURGEON (Best Show Garden), MARK GREGORY (Złoty Medal), oraz juror konkursu ANDREW TOMLIN.

Wystawa Chelsea Flower Show, organizowana co roku od 1804 roku przez brytyjskie Królewskie Towarzystwo Ogrodnicze (Royal Horticultural Society) to jedno z najważniejszych i najbardziej prestiżowych wydarzeń w branży ogrodniczej. Wyznacza trendy, wytycza standardy jakości, inspiruje architektów krajobrazu na całym świecie. Najważniejszą jej część stanowią stworzone przez najlepszych projektantów ogrody pokazowe, oceniane przez jury w trzech kategoriach: Best Show Garden, Best Urban Garden oraz Best Courtyard Garden.

Konferencja odbędzie się 18 marca w Auli Kryształowej SGGW, w Warszawie. Program, formularz zgłoszeniowy oraz sylwetki projektantów na stronie internetowej SAK: www.sak.org.pl Zgłoszenia do 10 marca.

Patronat medialny: "Architektura-murator"

Prezentacje zagranicznych Gości będą tłumaczone symultanicznie na język polski.

PROGRAM KONFERENCJI

10.30 Recepcja 11.00 Otwarcie konferencji (SAK) 11.15 CHELSEA FLOWER SHOW – TRENDY W PROJEKTOWANIU KRAJOBRAZU, ANDREW TOMLIN 12.00 NAJNOWSZE ŚWIATOWE TRENDY W MEBLACH MIEJSKICH I ICH WPŁYW NA ESTETYKĘ PRZESTRZENI PUBLICZNEJ, ADAM SALA (MMCITE4) 12.15 OGRÓD CHELSEA: PRAWDZIWY OGRÓD, JO THOMPSON 13.15 lunch 14.15 KSZTAŁTOWANIE PRZESTRZENI PUBLICZNEJ POPRZEZ WŁAŚCIWIE DOBRANĄ INSTALACJĘ OŚWIETLENIOWĄ, JACEK JACAK (SCHREDER POLSKA) 14.30 „ZŁOTE” OGRODY, MARK GREGORY 15.30 DOBÓR RODZIMYCH GATUNKÓW W OGRODACH, PROF. PIOTR MURAS (UR KRAKÓW) 16.15 przerwa kawowa 16.45 NOWE ODMIANY RÓŻ OKRYWOWYCH DO NASADZEŃ NA TERENACH ZIELENI PUBLICZNEJ (BOOT & HORTORUS) 17.00 POWSTAWANIE NOWOCZESNEGO OGRODU, ANDY STURGEON 18.00 Dyskusja i zakończenie

PRELEGENCI

JO THOMPSON Projektantka z dyplomem English Gardening School. Jej projekty obejmują szeroki wachlarz tematów: od małych powierzchni na dachach budynków po ogrody rezydencjalne jak choćby ogród w Ladham House. Jest autorką licznych założeń komercyjnych; jednym z najnowszych jest ogród w siedzibie National Youth Theatre, w Londynie. Ogród pokazowy Thrive, który zdobył główną nagrodę (Best Urban Gardenl) podczas zeszłorocznej wystawy Chelsea Flower Show został po wystawie odbudowany i jest użytkowany w miejscu przeznaczenia.

ANDY STURGEON jest czołowym brytyjskim projektantem ogrodów. Jego projekty, znane ze względu na swoją ponadczasowość i innowacyjność rozwiązań, to połączenie tradycyjnych materiałów z współczesnym stylem. Jest kilkukrotnym zdobywcą nagród Chelsea Flower Show (2005-2008 oraz 2010) oraz laureatem wyróżnień organizacji branżowych. Sunday Times oraz House and Garden Magazine umieściły go w pierwszej dziesiątce brytyjskich projektantów. Współpracuje z BBC, pisze dla najważniejszych brytyjskich gazet i występuje w audycjach telewizyjnych i radiowych o tematyce projektowania krajobrazu; jest również autorem kilku książek.

MARK GREGORY to jeden z najbardziej doświadczonych twórców ogrodów (w branży od 30 lat); 12-krotny zwycięzca Chelsea Flower Show. Tylko w zeszłym roku zdobył 3 nagrody: The Children's Society Garden (projekt i realizacja), The Tourism Malaysia Garden oraz The Two Moors Festival (realizacja); laureat licznych nagród branżowych. Jego projekty cechuje dbałość o detale oraz znakomita jakość wykończenia. Jest dyrektorem zarządzającym w Landform Consultans Limited; wspólnie z Andrew Wilsonem i Andrew Tomlinem prowadzi szkołę projektowania ogrodów London College of Garden Design. Jego wykłady dotyczą zarówno wykonawstwa, jak i projektowania krajobrazu.

ANDERW TOMLIN prowadzi pracownię projektową tworząc założenia ogrodowe i krajobrazowe uznane w Wielkiej Brytanii i Europie. Pracownia Fisher Tomlin współpracowała m.in. przy projektowaniu terenów przyszłej wioski olimpijskiej (Athletes Village Wetlands Project). Wykłada, jest członkiem jury Chelsea Flower Show, współprowadzi London College of Garden Design. Jako członek panelu wyłaniającego ogrody startujące w konkursie pokaże, jak przebiega proces wyboru kandydatów oraz jak ta wystawa oddziałuje na aktualne trendy w projektowaniu krajobrazu.

fotka z /zdjecia/img_d862i820b_400_300.jpg

i

Autor: Archiwum Architektury