Architektura MuratorWydarzeniaChilijski architekt Smiljan Radic zaprojektuje pawilon letni Serpentine Gallery w Londynie

Chilijski architekt Smiljan Radic zaprojektuje pawilon letni Serpentine Gallery w Londynie

Pawilony letnie Serpentine Gallery w Londynie projektowane są przez najbardziej znanych twórców architektury współczesnej. W tym roku autorem pawilonu będzie chilijski architekt Smiljan Radic

Pawilon letni Serpentine Gallery, Smiljan Radic
Wizualizacja pawilonu letniego Serpentine Gallery, który zostanie zaprojektowany przez chiljskiego architekta Smiljana Radica, © 2014 Smiljan Radic Studio.

Pawilon Smiljana Radica będzie cylindryczną strukturą, przypominającą muszlę opartą na wielkich kamieniach. Podobny zabieg architekt zastosował w restauracji Metizo w Chile, zbudowanej w latach 2005-2008. Zewnętrzna powłoka z włókna szklanego pomieści wnętrza zorganizowane wokół wewnętrznego patio. Nocą pawilon będzie przyciągał uwagę miękkim, bursztynowym światłem, rozświetlającym pawilon poprzez transparentną powłokę.

Podczas czteromiesięcznej obecności pawilonu w ogrodzie Serpentine Gallery, w jego wielofunkcyjnym wnętrzu odbędzie się szereg wydarzeń łączących sztukę, muzykę, literaturę i film. Pawilon będzie spełniał rolę sceny oraz parkowej kawiarni.

Większość realizacji Smiljana Radica (ur. 1965) znajduje się w Chile. Choć trudno przypisać je do mód i kierunków panujących w architekturze współczesnej, wszystkie charakteryzują się wrażliwością na kontekst i bezpośrednie otoczenie, niezależnie od tego czy powstają w środowisku miejskim czy z dala od ubitego szlaku na skalistych wybrzeżach Chile.

Lista architektów, którzy zaprojektowali pawilon Serpentine Gallery w latach 2000-2013:

2013 Sou Fujimoto
2012 Herzog & de Meuron, Ai Weiwei
2011 Peter Zumthor
2010 Jean Nouvel
2009 Kazuyo Sejima & Ryue Nishizawa, SANAA
2008 Frank Gehry
2007 Olafur Eliasson and Kjetil Thorsen
2006 Rem Koolhaas i Cecil Balmond, we współpracy z Arup
2005 Alvaro Siza i Eduardo Souto de Moura we współpracy z Cecil Balmond – Arup
2003 Oscar Niemeyer
2002 Toyo Ito i Cecil Balmond, we współpracy z Arup
2001 Daniel Libeskind we współpracy z Arup
2000 Zaha Hadid

Architektura w Polsce: wakacyjny przewodnik po architekturze Czy architektura w Polsce może być atrakcyjna dla zagranicznego turysty? Czy sami jesteśmy ciekawi tego, co ją wyróżnia i jakie XX-wieczne realizacje trafiły już do kanonu? Co zobaczyć w Polsce podczas wakacji? Prezentujemy nasz subiektywny przewodnik po architekturze w Polsce. Zaplanuj z nami Grand Tour po polskiej architekturze!
Skromność i spokój. Rainer Mahlamäki o Muzeum Historii Żydów Polskich Celem architekta jest zaprojektowanie takiego budynku, który będzie sprawiał wrażenie, jakby w danej lokalizacji stał od zawsze, i zaprojektowanie takich przestrzeni, które przetrwają zmieniające się w czasie mody.
Jak powstawało Muzeum Historii Żydów Polskich Wraz z budynkiem Muzeum Historii Żydów Polskich zyskaliśmy poetycki i pełen dramaturgii symbol, ikonę architektury już nie o lokalnym, ale o europejskim zasięgu.
Makieta w XX wieku Niemiecki krytyk Oliver Elser o XX-wiecznych trendach i tendencjach w modelowaniu
Garaż ze spiralnymi rampami przy Woronicza. Pierwszy wielopoziomowy garaż w Warszawie Wielopoziomowy garaż przy ulicy Woronicza w Warszawie z 1958 roku to pierwsza tak nowoczesna realizacja zaplecza motoryzacji w Polsce.
Obserwatorium na Śnieżce O unikalności obserwatorium na Śnieżce decydują awangardowa forma, kojarząca się z UFO, i wyjątkowa, bardzo komplikująca realizację, lokalizacja - 1602 metry n.p.m. O obserwatorium na Śnieżce w cyklu Pierwsze w Polsce pisze Łukasz Wojciechowski.