Architektura MuratorWydarzeniaCo wyniosłem z OMA

Co wyniosłem z OMA

Z cyklu "Blaski i cienie praktyk u znanych architektów", Jan Pawlik (dyplom Wydziału Architektury PW 2009) opowie o swoich doświadczeniach z rocznej praktyki w Office for Metropolitan Architecture w Rotterdamie.

Wydział Budownictwa i Architektury Politechniki Lubelskiej
Katedra Architektury Urbanistyki i Planowania Przestrzennego
zaprasza na wykład

Co wyniosłem w OMA, który wygłosi architekt Jan Pawlik

15 grudnia 2009 wtorek godz. 18.15

Wydział Budownictwa i Architektury
Politechniki Lubelskiej
ul. Nadbytrzycka 40, aula 2

Wykład będzie stanowił prezentację doświadczeń z rocznej praktyki w najsłynniejszej pracowni architektonicznej świata Office for Metropolitan Architecture w Rotterdamie. Przedstawione zostaną metody pracy, struktura pracowni, jej wyposażenie, a także działalność naukowa i paranaukowa.
Jan Pawlik przedstawi także doświadczenia z punktu widzenia pracownika, doświadczenia z pracy nad konkretnymi projektami, opowie o warunkach pracy, zasadach rekrutacji, hierarchii.


Jan Pawlik -(ur. 1983, dyplom Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej - 2009)

Oprócz architektury działa na polu grafiki i dizajnu. Odbyte studia w Danii w Vitus Bering Centre for Higher Education w ramach programu stypendialnego Erazmus oraz na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej. Od początku studiów - z drobnymi przerwami - praca w rodzinnej firmie: APA Pawlik i Partnerzy.

2007 - wyjazd do Rotterdamu; roczna praca w prowadzonym przez laureata nagrody Pritzkera Rema Koolhaasa biurze OMA /AMO i odpowiedzialność za projekty:
PRADA Largo Isacargo projekt muzeum kolekcji PRADA FUNDZIONE
PRADA L.A. RENOVATION projekt renowacji butiku w Beverly Hills
White City projekt rewitalizacji dzielnicy Londynu

fotka z /zdjecia/jan_pawlik_oma_MINI.JPG
Centrum handlowe / Gwanggyo Wyzwanie stanowiła konstrukcja przeszklenia osłaniającego tzw. pętlę publiczną, wykonanego z 1646 elementów łączonych węzłami, które powstały z wykorzystaniem technologii druku 3D. O nowej realizacji OMA pisze Radosław Stach.
Reinier de Graaf – Klimat, gospodarka i Statek Ziemia Zmianom klimatu próbujemy zaradzić poprzez działania absurdalnie nieistotne. Mamy więc zielone hummery, zieloną Colę, zielone prezerwatywy, a tymczasem zmierzamy ku apokalipsie – rozmowa z Reinierem de Graafem, partnerem w OMA.
OMA w Krakowie – wykład Reiniera de Graafa Fundacja Instytut Architektury oraz Goethe-Institut Krakau zapraszają na wykład „Architektura bez właściwości”, który wygłosi Reinier de Graaf, jeden z partnerów pracowni OMA, autor bestsellerowej książki „Four Walls and a Roof. The Complex Nature of Simple Profession”. Spotkanie już 6 grudnia!
Manifesta 12. Architekci-kuratorzy w Palermo Tegoroczne biennale sztuki współczesnej Manifesta 12 będzie miało nietypowy charakter, po raz pierwszy przygotowuje je bowiem biuro architektoniczne, w dodatku jedno z bardziej znanych na świecie - holenderska OMA.
Muzeum Dizajnu w Londynie projektu OMA Na potrzeby nowej siedziby muzeum zaadaptowano zabytkowy budynek Commonwealth Institute z roku 1962. W ramach skomplikowanego procesu przebudowy usunięto oryginalną konstrukcję żelbetowych stropów, wspierając charakterystyczne dwukrzywiznowe zadaszenie tymczasowymi stalowymi podporami. Oryginalną elewację zmieniono na podwójną, przeszkloną „skórę”, znacząco poprawiając w ten sposób izolacyjność termiczną i jednocześnie zapewniając odpowiednie nasłonecznienie pomieszczeń.
Harmonia przeciwieństw. Fondazione Prada projektu OMA Siedziba Fondazione Prada mieści się na południu Mediolanu, w postindustrialnym zespole budynków z początku XX wieku. 9 maja otwarto nowe elementy kompleksu, zaprojektowane przez pracownię OMA.