Architektura MuratorWydarzeniaCykl wykładów o architekturze: Gliwice na ich drodze

Cykl wykładów o architekturze: Gliwice na ich drodze

Muzeum w Gliwicach zaprasza na cykl wykładów poświęconych architekturze i urbanistyce Gliwic, twórczości działających w mieście projektantów i budowniczych

Budynek cechowni - dawna KWK Gliwice. Fot. arch. Muzeum w Gliwicach

Od stycznia do czerwca w gmachu muzeum prezentowany jest dorobek takich architektów jak Erich Mendesohn, Max Fleisher, Tadeusz Teodorowicz-Todorowski i Kazimierz Wejchert. Po zakończeniu cyklu opublikowany zostanie album stanowiący podsumowanie projektu.

Najbliższe spotkanie już 10 marca:Erich Mendelsohn
Erich Mendelsohn to jeden z najwybitniejszych architektów XX wieku. W Gliwicach w 1922 roku zrealizował pierwszy w swojej karierze dom towarowy - Seidenhaus Weichmann - jeden z najnowocześniejszych wówczas w świecie. O architekcie w niedzielę 10 marca opowiadać będzie dr inż. arch. Ryszard  Nakonieczny, adiunkt na Wydziale Architektury Politechniki Śląskiej. 

Pracę zawodową Erich Mendelsohn rozpoczął wcześnie, jeszcze przed ukończeniem  studiów na Politechnice Monachijskiej. Już w 1911 roku w rodzinnym Olsztynie Mendelsohn zaprojektował Dom Pogrzebowy przy cmentarzu żydowskim. W czasie, kiedy w Gliwicach powstawał Seidenhaus Weichmann, Mendelsohn zbudował także małą elektrownię dla zakładów tekstylnych Mayer-Kauffmann w Głuszycy na Dolnym Śląsku,  niestety niedawno wyburzoną. We Wrocławiu można podziwiać jego luksusowy dom towarowy Petersdorff, zbudowany w latach 1927-1928. Architekt zrealizował wiele innych budynków w Niemczech, Czechosłowacji, Wielkiej Brytanii, Palestynie i Stanach Zjednoczonych. 


Gliwice na ich drodze: program cyklu
Wstęp wolny, ilość miejsc ograniczona

13 stycznia 2013, Willa Caro, godz. 16.00
Adalbert Kelm - pierwszy gliwicki radca budowlany
Wykład: mgr inż. arch. Bogusław Małusecki, Archiwum Państwowe w Katowicach,  kierownik Oddziału AP w Gliwicach

Utworzenie stanowiska radcy budowlanego wiązały się ze wzrostem znaczenia i wielkości miasta. Stadtbaurat odpowiedzialny był za całość spraw budowlanych i urbanistycznych, co dawało mu możliwość konsekwentnego kształtowania przestrzeni miejskiej.

27 stycznia 2013, Willa Caro, godz. 16.00
Max Fleisher - wiedeński architekt i  jego gliwickie dzieło
Wykład: dr inż. arch. Magdalena Żmudzińska-Nowak, Wydział Architektury Politechniki Śląskiej

Prace M. Fleishera znaleźć można w wielu zakątkach dawnego cesarstwa – na Morawach,  Czechach, Austrii, z Wiedniem na czele. Wśród zaprojektowanych przez niego obiektów znalazły się  synagogi, cmentarze i domy przedpogrzebowe, grobowce i pomniki budynki mieszkalne i użyteczności publicznej, wreszcie obiekty przemysłowe. Bożnice projektowane były przez Fleischera zazwyczaj w stylu neogotyckim, rzadkim w tego rodzaju realizacjach. Niestety, większość  związanych z mniejszością budynków zniszczona została przez nazistów.
Wykład wygłosiła pomysłodawczyni cyklu oraz redaktorka  przygotowywanej publikacji, Magdalena Żmudzińska-Nowak, adiunkt w Katedrze Historii i Teorii Architektury Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej w Gliwicach.


10 lutego 2013, Willa Caro, godz. 16.00
Emil i Georg Zillmannowie – architekci górnośląskich przemysłowców
Wykład: Joanna Tofilska, Muzeum Historii Katowic
W pierwszym ćwierćwieczu XX w. Emil i Georg Zillmannowie otrzymywali liczne zlecenia od górnośląskich przemysłowców. Architekci zrealizowali między innymi dla koncernu Georg von Giesche’s Erben znane osiedla górnicze, Giszowiec i Nikiszowiec. Wśród obiektów zaprojektowanych w berlińskim biurze architektonicznym Emila i Georga Zillmannów są między innymi elektrociepłownia „Szombierki” w Bytomiu, huta „Uthemann” w Szopienicach, oraz zabudowania kopalni Gliwice. O architektach z Charlottneburga i ich twórczości podczas kolejnego wykładu z cyklu Gliwice na ich drodze w niedzielę, 10 lutego, mówiła Joanna Tofilska z Muzeum Historii Katowic.

24 lutego 2013, Willa Caro, godz. 16.00
Richard Koban
Wykład: Bogusław Małusecki - kierownik Oddziału Archiwum Państwowego w Gliwicach

10 marca 2012, Willa Caro, godzina 16.00
Erich Mendelsohn
Erich Mendelsohn to jeden z najwybitniejszych architektów XX wieku. W Gliwicach w 1922 roku zrealizował pierwszy w swojej karierze dom towarowy - Seidenhaus Weichmann - jeden z najnowocześniejszych wówczas w świecie. O architekcie w niedzielę 10 marca opowiadać będzie dr inż. arch. Ryszard  Nakonieczny, adiunkt na Wydziale Architektury Politechniki Śląskiej.
www.muzeum.gliwice.pl

Fot. M. Żmudzińska: fragment oprawy portalu ratusza w Wiedniu z portretem Maxa Fleischera

XI Gliwickie Dni Dziedzictwa Kulturowego. Architektura Śląska W sobotę 21 września rozpoczynają się XI Gliwickie Dni Dziedzictwa Kulturowego. Muzeum w Gliwicach zaprasza do podróży śladami działających na Śląsku architektów – m.in. Ericha Mendelsohna i Richarda Kobana