Centrum Nobla projektu David Chipperfield Architects powstanie na półwyspie Blasieholmen w Sztokholmie. Lokalizacja budynku budzi kontrowersje wśród mieszkańców, którzy obawiają się, że nowa inwestycja pociągnie za sobą konieczność wyburzenia znajdujących się tu zabudowań z końca XIX i początku XX wieku. Profil założony na facebooku przez Caroline Silfvertstolp, przeciwniczkę budowy Centrum Nobla w tym miejscu, ma już ponad 4600 fanów.
Zgodnie z opinią jury architekci zaproponowali budynek o eleganckim i ponadczasowym wyglądzie, który będzie symbolizować działalności związane z Noblem we właściwy sposób. Pokreślono wrażenie lekkości i otwartości budynku oraz przestrzenne walory jego usytuowania, które umożliwia stworzenie wartościowych przestrzeni publicznych w bezpośrednim otoczeniu.
Przez środek Centrum Nobla przebiegać będzie "publiczna ścieżka" prowadząca do kulminacji w postaci audytorium, najważniejszego miejsca w budynku. Dla podkreślenia wagi tego miejsca, zostało ono umieszczone na najwyższej kondygnacji. Duże, panoramiczne okna zapewnią widoki na miasto oraz maksymalną ilość światła słonecznego. Fasada nowej siedziby Nobla obłożona będzie mosiądzem. W południowej części działki zaplanowano obszerny Ogród Nobla, nową przestrzeń publiczną dla mieszkańców Sztokholmu.
Poza pracownią David Chipperfield Architects Berlin, wśród finalistów konkursu architektonicznego znalazły się dwie szwedzkie pracownie: Johan Celsing Arkitektkontor oraz Wingårdh Arkitektkontor.
Zwycięski projekt będzie teraz doskonalony i stanie się podstawą dla planu lokalnego, który zostanie przedstawiony do konsultacji z mieszkańcami jesienią 2014 roku. Rozpoczęcie budowy planowane jest na 2015 rok. Zgodnie z planem Centrum Nobla mogłoby otworzyć swoją nową siedzibę dla publiczności w grudniu 2018. Budynek ma zostać wzniesiony zgodnie z zasadami certyfikacji BREEM.
Pracownia architektoniczna David Chipperfield Architects została założona w 1985 roku przez Sir Davida Chipperfielda (ur. 1953 w Londynie). Ma biura w Berlinie, Londynie, Mediolanie i Szanghaju. Wśród najważniejszych realizacji pracowni z ostatnich lat znajdują się: Museum Folkwang w Essen, Neues Museum w Berlinie, Miasto Sprawiedliwości w Barcelonie, budynek laboratoryjny na terenie kampusu firmy Novartis w Bazylei. David Chipperfield był kuratorem Biennale w Wenecji w 2012 roku.