Architektura MuratorWydarzeniaDizajn dla elektronowego mózgu

Dizajn dla elektronowego mózgu

Tworząca podstawy polskiego przemysłu komputerowego firma Elwro współpracowała z najlepszymi wrocławskimi plastykami i projektantami. By obejrzeć dizajn w służbie pierwszych elektronowych mózgów należy wybrać się do galerii BWA we Wrocławiu.

Dizajn dla elektronowego mózgu
Stoisko zakładu ELWRO na targach, lata 80. XX wieku, fot. Paweł Szecówka/dzięki uprzejmości autora/serwis prasowy

Wrocławskie Zakłady Elektroniczne ELWRO można dziś porównać do znanej ze swoich wzorniczych osiągnięć włoskiej firmy Olivetti produkującej sprzęt biurowy, ale także komputery (w tym P101, czyli pierwszy biurowy „programowany kalkulator” z roku 1964, który okazał się ogromnym komercyjnym sukcesem). Otwarty w 1959 roku polski zakład miał służyć masowemu wprowadzeniu telewizji do polskich domów, od początku jednak brana była pod uwagę produkcja elektronicznych maszyn cyfrowych.
Tak powstały słynne polskie komputery Odra. Prototyp pierwszej lampowej Odry 1001 wykonano w latach 1960-1961 i to właśnie wtedy – w latach 60. - zaczęto myśleć w ELWRO również o kompleksowym budowaniu identyfikacji wizualnej firmy. Projektowano materiały reklamowe, ekspozycje targowe oraz obudowy komputerów i kalkulatorów.
Wystawa Mózgi elektronowe. Elwro i jego plastycy, której kuratorką jest Iwona Kałuża, przypomina twórczość absolwentów wzornictwa przemysłowego oraz grafiki ASP we Wrocławiu, między innymi Eugeniusza Geta-Stankiewicza, Benedykta Hadyńskiego, Jana Kaczkowskiego, Romana Kowalika, Edwarda Pełecha, Mieczysława Piroga, Pawła Szecówki, Włodzimierza Szyszki.
17 marca – 21 maja 2017
Galeria Dizajn BWA Wrocław
ul. Świdnicka 2-4
www.bwa.wroc.pl

Nowa Intymność w Eindhoven Odbywający się w Eindhoven Dutch Design Week (DDW) to największy festiwal dizajnu na północ od Alp. W tym roku w nawiązaniu do szerzącej się pandemii COVID-19 jego temat przewodni brzmi Nowa Intymność.
Projekt: Mars W pięćdziesiątą rocznicę lądowania na Księżycu londyńskie Design Museum zaprasza na Marsa. Pokazując rolę jaką dizajn i architektura odegrają w podróży na Czerwoną Planetę i w trakcie jej kolonizacji, londyńscy kuratorzy poszerzają nasze myślenie o projektowaniu dla Ziemi.
Projekt Empatia Dom z papieru, minikuchnia do małego mieszkania, kurtka ze śpiworem oraz miniaturowa skrzynka z akcesoriami edukacyjnymi – takie projekty można zobaczyć na wystawie dizajnu pomocowego zatytułowanej Empatia, teraz!
STEPS AHEAD. Najlepszy dizajn z Polski i Węgier Wystawa STEPS AHEAD pokazuje najciekawsze przykłady wzornictwa przemysłowego, które powstały w obu krajach po zmianie systemu politycznego i gospodarczego.
Nowa Galeria Wzornictwa Polskiego Ponad 100 lat polskiego wzornictwa na 300 m2 – już od 15 grudnia można zwiedzać nową galerię w Muzeum Narodowym w Warszawie. Jej przestrzeń zaaranżowało młode biuro projektowe Matosek/Niezgoda.
Zaprojektowani – Krakowskie Spotkania z Dizajnem Około 100 wystawców zapowiedziało swoją obecność na krakowskich Targach Dizajnu Zaprojektowani. Program wydarzenia, odbywającego się w dniach 24-26 listopada, obejmuje wystawy, warsztaty, targi dizajnu, a także spotkania z projektantami.