Architektura MuratorWydarzeniaZapisz się do Szkoły Nauk Praktycznych! Rekrutacja do 31 marca

Zapisz się do Szkoły Nauk Praktycznych! Rekrutacja do 31 marca

Tylko do 31 marca można nadsyłać zgłoszenia do nowej edycji Szkoły Nauk Praktycznych. Wśród tegorocznych wykładowców Iza Rutkowska, Paweł Jaworski i Hugon Kowalski.

Dołącz do zespołu Szkoły Nauk Praktycznych! Rekrutacja do 31 marca

Szkoła Nauk Praktycznych poświęcona jest procesom społecznym, które uruchamia sztuka i architektura. Każde z zagadnień omawiane jest od strony praktycznej, a następnie testowane w trakcie realizacji projektów rewitalizacyjnych. Szkoła powstała w 2017 roku z inicjatywy artystki Izy Rutkowskiej, która, bazując na swoich doświadczeniach, we współpracy z architektem i urbanistą Pawłem Jaworskim przygotowała też jej program. Udział w zajęcia jest bezpłatny.

Wykłady prowadzone w 2018 roku odnosić się będą do partycypacji i urbanistyki społecznej, a uzupełnią je warsztaty i ćwiczenia z użytkownikami znanego z działań Izy Rutkowskiej „Podwórka im. Wszystkich Mieszkańców” we Wrocławiu. Weekendowe spotkania poprowadzą: Iza Rutkowska, Paweł Jaworski i Hugon Kowalski. Naszym celem jest zaangażowanie osób zainteresowanych tematami sztuki i urbanistyki partycypacyjnej do aktywnego oddziaływania na przestrzeń miejską i jej użytkowników. Chcemy stworzyć grupę 15 osób, posiadających kompetencje badawcze, społeczne, animacyjne, artystyczne lub projektowe, chętnych do ich wykorzystania w rzeczywistym procesie i otwartych na współpracę w zespole interdyscyplinarnym – zachęcają organizatorzy.

Zajęcia będą trwały od 14 kwietnia do 31 sierpnia 2018 roku. Szczegółowe informacje na temat rekrutacji tu.

Wejście od podwórza: rozmowa z Izą Rutkowską Architekci zbytnio otaczają się profesjonalnymi makietami i technicznymi rysunkami, żeby zbliżyć się do ludzi, tak jak ja to robię – na spontanie, przebierając się na przykład za cegłę. Artystka Iza Rutkowska w rozmowie z Agatą Twardoch o współprojektowaniu polskich miast wraz z ich mieszkańcami, dawniej i w czasach pandemii.
Przestrzenie integracji. Czy BWA musi być budynkiem? BWA Wrocław zaprasza do współprojektowania swojej nowej siedziby. W przygotowaniu koncepcji miejsca, które zastąpi funkcjonującą w latach 1962-2019 galerię Awangarda pomóc ma artystka Iza Rutkowska.
Studio Zoochitecture: Iza Rutkowska przekształca kolejne przestrzenie publiczne według pomysłu dzieci Najpierw był Madryt, teraz Wilno, wkrótce będzie Warszawa. Artystka Iza Rutkowska wraz ze studiem Zoochitecture przeprojektowuje przestrzenie publiczne według pomysłów najmłodszych. 15 października ruszają w Warszawie warsztaty dla dzieci. Wstęp wolny, ale obowiązują zapisy!
Wąż w służbie rewitalizacji – polski projekt w Madrycie! Artystka Iza Rutkowska inicjuje w Madrycie nowy miejski program, polegający na rewitalizacji wybranych przestrzeni poprzez działania skierowane głównie do najmłodszych użytkowników. Pierwsza odsłona projektu miała miejsce 5 listopada podczas Światowego Forum Urbanistycznego UN-Habitat dotyczącego walki z przemocą oraz edukacji na rzecz tolerancji i pokoju.
Historia jednego podwórka: ciąg dalszy Zaniedbane podwórko w rejonie ulic Mierniczej, Łukasińskiego, Prądzyńskiego i Komuny Paryskiej we Wrocławiu należy niewątpliwie do najsłynniejszych tego typu przestrzeni w Polsce. Dostępny jest już film dokumentalny stanowiący podsumowanie kilkuletnich działań w jego obrębie.
Podwórko im. Wszystkich Mieszkańców według Hugona Kowalskiego Wiemy, jak może wyglądać słynne już podwórko im. Wszystkich Mieszkańców na Przedmieściu Oławskim we Wrocławiu. Wizualizacje zagospodarowania przestrzeni opracował architekt Hugon Kowalski. Do 2 października wrocławianie mogą głosować na tę koncepcję w najnowszej edycji budżetu obywatelskiego.