Dom Jamesa Goldsteina w Los Angeles

i

Autor: Archiwum Architektury

Dom Jamesa Goldsteina częścią kolekcji muzeum LACMA

2016-02-22 18:13

Jedna z rezydencji prywatnych zaprojektowanych przez słynnego architekta Los Angeles Johna Lautnera, zostanie przekazana pod opiekę muzeum LACMA. Budynek już dziś cieszy się kultowym statusem - to tu powstała część ujęć do filmu braci Coen - The Big Lebowski, a sesje zdjęciowe wykonywali tacy fotografowie jak Helmut Newton czy Mario Testino.

Dom został wzniesiony w 1963 roku dla Helen i Paula Sheatsów i zakupiony przez Jamesa Goldsteina w 1972 roku. Pod koniec lat 70. nowy właściciel zaprosił Johna Lautnera do opracowania projektu przebudowy i adaptacji do swoich potrzeb. Bliska współpraca pomiędzy zamawiającym i projektantem trwała około 15 lat, aż do śmierci architekta. Jej wynikiem jest szereg rozwiązań odbiegających od pierwotnej koncepcji, m.in. przeszklenie tarasu, a także opracowane na zamówienie detale i meble.

Dom posiada 5 sypialni, kilka łazienek i taras. Jego konstrukcję wykonano z betonu lanego na miejscu budowy, stali i drewna. W masywnym, kasetonowym suficie znajdują się świetliki, do których wykonania wykorzystano 750 szklanek. Spektakularnie położona rezydencja, z widokiem na ocean i rozległe wzgórza, stała się tłem dla wielu sesji zdjęciowych i teledysków. Tutaj powstała również część ujęć do jednego z najsłynniejszych filmów braci Coen – The Big Lebowski z 1998 roku.

W skład kompleksu, który znajdzie się pod opieką muzeum LACMA wejdzie dom wraz z rozległym kortem tenisowym i tropikalnym ogrodem. Częścią daru będą także dzieła sztuki i przedmioty, które stanowią wyposażenie rezydencji, wśród nich prace takich artystów jak Ed Ruscha czy Bernar Venet, architektoniczne modele domu, oraz słynny Rolls Royce Silver Cloud z 1961 roku.

John Lautner (1911-1994) to jeden z najważniejszych architektów Los Angeles, uczeń Franka Lloyda Wrighta, później jego bliski współpracownik. Zasłynął przede wszystkim jako autor rezydencji prywatnych. Projektował zgodnie z zasadami architektury organicznej, w której budynek pozostaje w ścisłym związku z bezpośrednim otoczeniem. Cechą charakterystyczną jego domów jest przenikanie się wnętrza i zewnętrza. Kompozycja wielu z nich opiera się na prostych figurach geometrycznych – najczęściej kole lub trójkącie. Budynki Lautnera powstawały często w trudnych lokalizacjach, na przykład wtopione w strome zbocza.

Przekazanie domu prywatnego o wyjątkowych cechach architektonicznych pod opiekę muzeum zdarzyło się również w Polsce. Od maja 2014 Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie sprawuje pieczę nad domem Zofii i Oskara Hansenów w Szuminie, jedynym polskim budynkiem, który znajduje się na liście Iconic Houses Network.