Architektura MuratorWydarzeniaDostroyka – Completion: polski projekt na Biennale Architektury w Tbilisi 2020

Dostroyka – Completion: polski projekt na Biennale Architektury w Tbilisi 2020

Biennale Architektury w Tbilisi 2020 odbywa się w tym roku pod hasłem „What do we have in common?”. Polskę reprezntuje projekt „Dostroyka – Completion” młodych architektek Anny Nauwaldt i Aleksandry Zawistowskiej oraz reporterki Stasi Budzisz.

Dostroyka – Completion: polski projekt na Biennale Architektury w Tbilisi 2020

Projekt „Dostroyka – Completion” został zakwalifikowany do programu głównego i reprezentuje Polskę na Biennale Architektury w Tbilisi 2020. Odnosimy się w nim do typowo gruzińskiego problemu nieistniejącej przestrzeni wspólnej, nieobcego także polskiemu odbiorcy. Dostroyka – Completion to międzynarodowa, ogólnodostępna platforma internetowa, pozwalająca na interakcję zwiedzających wystawę w czasie izolacji społecznej. W projekcie odnosimy się do pojęcia wspólnotowości - ważnego aspektu życia społecznego Gruzinów - który nie znajduje swojego odbicia w dbałości o wspólną przestrzeń. Inspiracją jest nieład przestrzenny osiedli mieszkaniowych stolicy Gruzji, które często przyjmują formę patchworku różnych rodzajów okien, dobudowanych balkonów i innych, nie do końca legalnych rozwiązań zastosowanych przez mieszkańców poszczególnych mieszkań – tłumaczą autorki.

Dostroyka to interaktywny model 3D typowego tbiliskiego bloku mieszkalnego oraz fotografie fragmentów fasad istniejących budynków. Cyfrowy model jest gotowy do „zamieszkania” przez użytkowników wystawy poprzez wybór fragmentu elewacji oraz umieszczenie jej w wybranym przez siebie miejscu na fasadzie. Model 3D aktualizuje się w czasie rzeczywistym zgodnie z decyzjami kolejnych odwiedzających, czego efektem jest stale zmieniająca się elewacja. Poza ogólnodostępną platformą internetową, projekt będzie również częścią ekspozycji w pawilonie powstałym w Tbilisi na czas trwania wystawy (17 października - 10 listopada 2020). To projekt, który ma szansę stać się uniwersalnym komentarzem i nieskomplikowanym narzędziem edukacyjnym, wskazującym na znaczenie decyzji jednostek w procesie kształtowania się przestrzeni wspólnych. Uczestnictwo w wystawie jest okazją do promocji naszego kraju w ramach ważnego, międzynarodowego wydarzenia architektonicznego, jednak równie istotnym aspektem projektu jest współpraca polsko-gruzińska przy jego realizacji – dodają kuratorki.

W skład zespołu kuratorskiego wchodzą dwie młode architektki, absolwentki Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej: Anna Nauwaldt i Aleksandra Zawistowska oraz tłumaczka języka rosyjskiego i reporterka, od dekady związana z Kaukazem, Stasia Budzisz. Projekt „Dostroyka – Completion” powstał przy współpracy zespołu programistów pod kierownictwem doktoranta WA PW Krzysztofa Nazara oraz cenioną i nagradzaną gruzińską fotografką Diną Oganovą. Wspierany jest przez Instytut Adama Mickiewicza, Instytut Pileckiego, Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki, Polsko-Gruzińską Izbę Przemysłowo-Handlową, Fundację im. Stefana Kuryłowicza i Fundację Verda.

Tagi:
Polski projekt w Gruzji! Na zlecenie Instytutu Polskiego w Tbilisi pracownia Nizio Design International przygotowała koncepcję adaptacji modernistycznego kina w Mcchecie. W obiekcie planowane jest muzeum poświęcone historii tej jednej z najstarszych osad na Kaukazie.
Współczesna architektura Gruzji: co zobaczyć w Tibilisi? Współczesna architektura Gruzji to między innymi kosztowne i efektowne gmachy-ikony, projektowane przez znanych architektów z Zachodu
Siedziba Ministerstwa Sprawiedliwości w Tbilisi projektu Studia Fuksas Ministerstwo Sprawiedliwości w stolicy Gruzji to zespół dziewięciu budynków o różnych funkcjach, przekrytych zadaszeniem składającym się z dziewięciu krzywoliniowych „płatków”, o łącznej powierzchni około 15 000 m², oparte na stalowych filarach