Architektura MuratorWydarzeniaDuch Bauhausu na rynku w Oliwie

Duch Bauhausu na rynku w Oliwie

W cyklu Miastoprojekcje „Spotkania Filmowe z Miastem” 5 września na rynku w Gdańsku Oliwie odbędzie się plenerowy pokaz filmu „Duch Bauhausu” (2018), a w Ratuszu Kultury udostępniona zostanie wystawa poświęcona słynnej szkole z Dessau.

Duch Bauhausu na rynku w Oliwie
Archiwum Bauhausu w Berlinie, proj. Walter Gropius, Alexander Cvijanović i TAC; fot. Fridolin freudenfett (Peter Kuley) - Eigenes Werk

5 września o godz. 20.00 na Rynku w Oliwie (ul. Polanki 1) w cyklu Miastoprojekcje „Spotkania Filmowe z Miastem” odbędzie się plenerowy pokaz filmu „Duch Bauhausu” w reżyserii Nielsa Bolbrinkera i Thomasa Tielscha. Film przedstawia fascynującą historię powstałego 100 lat temu innowacyjnego nurtu w sztuce, a także wyrosłe z niego współczesne społeczne i artystyczne projekty. Mimo upływu lat nadal silnie się z nim wiążą, bo Bauhaus okazuje się dziś ważniejszy niż kiedykolwiek wcześniej. Nie chodziło w nim przecież nigdy o sam proces twórczy, o sztukę dla sztuki. Pokaz poprzedzony zostanie krótkim wprowadzeniem, a po projekcji organizatorzy zapraszają na dyskusję z zaproszonymi gośćmi. W Ratuszu Kultury zaprezentowana zostanie ponadto wystawa na temat Bauhausu.

Wydarzenie organizowane jest przy współpracy Instytutu Kultury Miejskiej, Gdańskiego Oddziału Towarzystwa Urbanistów Polskich oraz Stowarzyszenia Architektów Polskich Oddział Wybrzeże w Gdańsku i stanowi część działań związanych z projektem regeneracji rynku w Oliwie. W projekt GOSPOSTRATEG zaangażowane są: Stowarzyszenie Inicjatywa Miasto, Wydział Architektury Politechniki Gdańskiej oraz Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku. Więcej informacji na stronie wydarzenia na Facebooku „Duch Bauhausu” na Rynku w Oliwie.

Tagi:
Nowy europejski bauhaus na rzecz odbudowy Ukrainy Komisja Europejska uruchamia program, który ma pomóc Ukrainie w odbudowie z wojennych zniszczeń. W ramach inicjatywy zaplanowano cykl seminariów internetowych, w trakcie których omawiane będą potrzeby ukraińskich gmin.
Nagrody Nowego Europejskiego Bauhausu 2021: znamy finalistów! Poznaliśmy finalistów konursu o nagrody Nowego Europejskiego Bauhausu. Wśród 60 najlepszych projektów znalazły się dwa z Polski!
Nowy Bauhaus: odpowiedź UE na kryzys klimatyczny Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen ogłosiła powołanie nowego ogólnoeuropejskiego ruchu wzorowanego na słynnej szkole z Dessau, który pomoże Unii walczyć z kryzysem klimatycznym. Stworzymy nowy europejski Bauhaus – przestrzeń współpracy architektów, artystów, studentów i inżynierów – mówiła podczas swojego pierwszego orędzia o stanie Unii Europejskiej.
Cały świat to Bauhaus! Idee Bauhausu w Warszawie do 21 czerwca Wystawa „Cały świat to Bauhaus” w ośmiu sekcjach prezentuje najważniejsze idee słynnej szkoły projektowania i ich wpływ na wszystkie sfery codziennego życia. Ekspozycji towarzyszy bogaty program przygotowany przez SARP i Instytut Goethego w Warszawie.
Śladami Bauhausu w jego stulecie W stulecie niemieckiej szkoły projektowania przypominamy najbardziej rozpoznawalne budynki związane z jej historią oraz prezentujemy architektoniczny miniprzewodnik po najważniejszych miejscach i obiektach związanych z Bauhausem.
Bauhaus w Gorzowie: wykład Aleksandry Kędziorek Z okazji 100-lecia założenia słynnej szkoły z Dessau Miejski Ośrodek Sztuki w Gorzowie Wielkopolskim we współpracy z lokalnym oddziałem SARP rozpoczyna nowy cykl spotkań pt. Bauhaus w Gorzowie. Na początek – wykład Aleksandry Kędziorek, historyczka sztuki, stypendystki programu Bauhaus Lab.