Architektura MuratorWydarzeniaDwudziestolecie. Oblicza nowoczesności

Dwudziestolecie. Oblicza nowoczesności

Hasłem przewodnim przekrojowej, multimedialnej wystawy jest nowoczesność, a zamiarem twórców przypomnienie wydarzeń politycznych, zagadnień społecznych i życia kulturalnego epoki.

fotka z /zdjecia/untitled.jpg

2.01- 1.03 WARSZAWA

90. rocznica odzyskania niepodległości stała się dla Muzeum Historii Polski pretekstem, by podjąć temat dwudziestolecia międzywojennego.
Hasłem przewodnim przekrojowej, multimedialnej wystawy jest nowoczesność, a zamiarem twórców przypomnienie wydarzeń politycznych, zagadnień społecznych i życia kulturalnego epoki. Zwiedzający będzie miał okazję "wejść" do kawiarni literackiej, "poznać" gwiazdy teatru oraz wybranych artystów dwudziestolecia. Kontynuacją tego wątku będzie sport i turystyka, w tym modne polskie kurorty i uzdrowiska, zwłaszcza fenomen Zakopanego i jego popularność w świecie artystów i polityków. Odrębną częścią wystawy będzie nurt kultury materialnej z dorobkiem polskiego przemysłu motoryzacyjnego i zbrojeniowego oraz rodzime rzemiosło artystyczne w stylu Art deco.

Organizator: MUZEUM HISTORII POLSKI
Kuratorki: Monika Matwiejczuk, Anna Kosińska


Informacje: Zamek Królewski w Warszawie - Pomnik Historii i Kultury Narodowej, plac Zamkowy 4, 00-277 Warszawa, tel. (022) 35 55 170, http://www.zamek-krolewski.pl

Fotografia Pochodu narodowego z dnia 17 listopada 1918 roku w Warszawie na ulicy Nowy Świat, wł. Muzeum Niepodległości.

Spotkania ze sztuką pod patronatem „Architektury-murator” Galeria Sztuki ToTuart zaprasza na nowy cykl wystaw „SPOTKANIA ToTuart” w Centrum Praskim Koneser. Od września do grudnia 2020 roku odbędzie się siedem wystaw prezentujących prace polskich artystów współczesnych. „Architektura-murator” jest patronem medialnym wydarzenia.
Monika Sosnowska: topografie modernizmu. Monografia dorobku artystyki w warszawskiej Zachęcie Najnowsza wystawa w Zachęcie to pierwsza tak duża monograficzna prezentacja dorobku Moniki Sosnowskiej organizowana w Polsce. Na przykładzie zebranych prac, konsekwentnie poddających rewizji tradycje modernistyczne w architekturze, można prześledzić konceptualizację i przemiany jej twórczości, od inspiracji charakterystycznym kodem stylu międzynarodowego, przez nowe odczytanie powojennych utopii w architekturze, po fascynację konstrukcjami kratownicowymi Władimira Szuchowa. „Architektura-murator” jest patronem medialnym ekspozycji.
MuFo: wystawa w Muzeum Fotografii. Wyniki konkursu Poznaliśmy wyniki konkursu na projekt wystawy stałej w nowej siedzibie Muzeum Fotografii MuFo w Krakowie. Jury postanowiło przyznać tylko dwie nagrody. Pierwszą zdobyło JAZ+Architekci, drugą – Pracownia Macieja Siudy.
Europejskie dziedzictwo ze znakiem jakości. Nagrody Europa Nostra 2020 Nagrody Dziedzictwa Europejskiego / Europa Nostra 2020 otrzymało 21 projektów z 15 krajów, a wśród nich dwa, w których realizację zaangażowana była Polska.
Cały świat to Bauhaus! Idee Bauhausu w Warszawie do 21 czerwca Wystawa „Cały świat to Bauhaus” w ośmiu sekcjach prezentuje najważniejsze idee słynnej szkoły projektowania i ich wpływ na wszystkie sfery codziennego życia. Ekspozycji towarzyszy bogaty program przygotowany przez SARP i Instytut Goethego w Warszawie.
Architektura krajów wyszehradzkich 1945-1989 Do 23 lutego w warszawskim Zodiaku można oglądać wystawę „Iconic Ruins? Architektura krajów wyszehradzkich 1945-1989”. Ekspozycja prezentuje najważniejsze realizacje Polski, Czechosłowacji i Węgier z jednej strony jako wyraz ambicji socjalistycznych władz, z dugiej innowacyjnych pomysłów ówczesnych architektów. Polską kuratorką wystawy jest Anna Cymer.