Architektura MuratorWydarzeniaDwudziestolecie. Oblicza nowoczesności

Dwudziestolecie. Oblicza nowoczesności

Hasłem przewodnim przekrojowej, multimedialnej wystawy jest nowoczesność, a zamiarem twórców przypomnienie wydarzeń politycznych, zagadnień społecznych i życia kulturalnego epoki.

fotka z /zdjecia/untitled.jpg

2.01- 1.03 WARSZAWA

90. rocznica odzyskania niepodległości stała się dla Muzeum Historii Polski pretekstem, by podjąć temat dwudziestolecia międzywojennego.
Hasłem przewodnim przekrojowej, multimedialnej wystawy jest nowoczesność, a zamiarem twórców przypomnienie wydarzeń politycznych, zagadnień społecznych i życia kulturalnego epoki. Zwiedzający będzie miał okazję "wejść" do kawiarni literackiej, "poznać" gwiazdy teatru oraz wybranych artystów dwudziestolecia. Kontynuacją tego wątku będzie sport i turystyka, w tym modne polskie kurorty i uzdrowiska, zwłaszcza fenomen Zakopanego i jego popularność w świecie artystów i polityków. Odrębną częścią wystawy będzie nurt kultury materialnej z dorobkiem polskiego przemysłu motoryzacyjnego i zbrojeniowego oraz rodzime rzemiosło artystyczne w stylu Art deco.

Organizator: MUZEUM HISTORII POLSKI
Kuratorki: Monika Matwiejczuk, Anna Kosińska


Informacje: Zamek Królewski w Warszawie - Pomnik Historii i Kultury Narodowej, plac Zamkowy 4, 00-277 Warszawa, tel. (022) 35 55 170, http://www.zamek-krolewski.pl

Fotografia Pochodu narodowego z dnia 17 listopada 1918 roku w Warszawie na ulicy Nowy Świat, wł. Muzeum Niepodległości.

Wystawy na Wawelu projektu pracowni NArchitekTURA Aranżacje ekspozycji na Zamku Królewskim na Wawelu są przykładem osobistych i nowoczesnych interwencji wkomponowanych w historyczne tło miejsca – o projektach ekspozycji pracowni NArchitekTURA piszą Piotr Lewicki i Kazimierz Łatak.
Nieznane niewiadome: 23. triennale w Mediolanie Triennale w Mediolanie to jedno z najważniejszych wydarzeń poświęconych architekturze i wzornictwu. Tegoroczna wystawa, którą można oglądać jeszcze do 11 grudnia, prezentuje prace ponad 400 artystów, projektantów, architektów i naukowców z ponad 40 krajów, w tym z Polski. Relacja Tomasza Żylskiego.
Botticelli na Zamku Królewskim w Warszawie Projektant aranżacji wystawy, przy opowiadaniu renesansowych historii, podjął ryzyko wypełnienia sali dużą powierzchnią samej czystej formy –  o ekspozycji Botticellego na Zamku Królewskim w Warszawie, autorstwa NArchitekTURY, pisze Adam Orlewicz.
Hokusai. Wędrując… Po wystawie oprowadza Bartosz Haduch Do 5 grudnia w Muzeum Narodowym w Krakowie można oglądać wystawę drzeworytów Katsushiki Hokusaia „Hokusai. Wędrując…”. Projekt aranżacji ekspozycji opracowało biuro NArchitekTURA Bartosza Haducha.
Jadwiga Grabowska-Hawrylak w Lizbonie! Dorobek Jadwigi Grabowskiej-Hawrylak po raz drugi zostanie zaprezentowana poza Polską. Przez trzy miesiące w siedzibie Trienal de Arquitectura de Lisboa będzie można zobaczyć projekty, rysunki oraz modele najciekawszych obiektów autorstwa architektki.
Biennale architektury w Wenecji 2021: miniprzewodnik Marcina Bratańca i Urszuli Forczek-Brataniec Biennale architektury, chwalone, krytykowane, ogłaszane martwym jak sama Wenecja, i jak ona wciąż wyłaniające się z laguny, to wciąż jeden z najważniejszych punktów węzłowych myślenia o architekturze – piszą w osobistej relacji specjalnie dla „A-m” Marcin Brataniec i Urszula Forczek-Brataniec. Co warto zobaczyć podczas tegorocznego biennale architektury? Prezentujemy autorski przewodnik krakowskich architektów, którym, mimo obostrzeń związanych z pandemią, udało się dotrzeć do Wenecji.