Architektura MuratorWydarzeniaDYSKUSJA: ARCHITEKTURA XXI WIEKU SYNCHRONICITY_Projekty dla Warszawy przyszłości

DYSKUSJA: ARCHITEKTURA XXI WIEKU SYNCHRONICITY_Projekty dla Warszawy przyszłości

Czy jest dziś możliwe wizjonerskie, całościowe myślenie o przyszłości, charakterystyczne dla utopijnych projektów modernistycznych? Jakiego rodzaju jakość dodają do przestrzeni miast działania architektów szukających nowych dróg, działających poza światem budowlanego biznesu?

 

DYSKUSJA: ARCHITEKTURA XXI WIEKU SYNCHRONICITY_Projekty dla Warszawy przyszłości
udział wzięli: Ewa Rudnicka (architektka/kuratorka projektu UFO w Warszawie), Pau Faus (architekt/artysta), Jakub Szczęsny (architekt), Kaja Pawełek (kuratorka CSW Zamek Ujazdowski)

Czy jest dziś możliwe wizjonerskie, całościowe myślenie o przyszłości, charakterystyczne dla utopijnych projektów modernistycznych? Jakiego rodzaju jakość dodają do przestrzeni miast działania architektów szukających nowych dróg, działających poza światem budowlanego biznesu? Czy architekturą XXI wieku są stawiane na zamówienia rządów i miast gmachy użyteczności publicznej, komercyjne centra handlowe, deweloperskie osiedla mieszkaniowe? A może charakter XXI wieku bardziej oddają tymczasowe, nietrwałe ingerencje w przestrzeń miejską, jak te, których autorami są hiszpański architekt i artysta Pau Faus, francuski kolektyw EXYZT, czy warszawski architekt Jakub Szczęsny?

Dyskusja z ich udziałem zainaugurowała tegoroczną odsłonę cyklu Synchronicity, której tematem jest budowanie wizji przyszłości, prezentacja nowych możliwych scenariuszy rozwoju miast i przypomnienie wyobrażeń XXI wieku powstałych w wieku XX.

*Cykl Synchronicity, realizowany od 2007 r., oddaje głos architektom i projektantom poszukującym rozwiązań problemów obecnych dziś w przestrzeni miejskiej. Tegoroczna edycja poświęcona jest ideom wizjonerskim, próbom nadania kształtu przyszłości. Więcej informacji na: http://www.synchronicity.pl/

Organizator: Fundacja Bęc Zmiana
Projekt realizowany dzięki dotacji od Miasta Stołecznego Warszawy

ARCHITEKTURA XXI WIEKU SYNCHRONICITY
Autor: Red.
Polska sekcja Biennale Urbana w Wenecji "Codzienny urbanizm" i fenomen ogrodów działkowych to tematy opracowane przez polską sekcję Biennale Urbana, wydarzenia będącego alternatywą dla międzynarodowej wystawy w Wenecji.
Spacer po dachach z Grupą Centrala Cykl "Dachologia.Podniebne miasto" ma zwrócić uwagę na niewykorzystany potencjał dachów i przyczynić się do popularyzacji idei ich zagospodarowania. W ramach spaceru 22 maja w towarzystwie architektów z Grupy Centrala będzie można odwiedzić niedostępne zazwyczaj dachy warszawskich budynków.
Mieszkaj na Wiśle! W portach Czerniakowskim i Praskim w Warszawie powstają pierwsze budynki na wodzie. Chętnych do zamieszkania na Wiśle nie brakuje, ale jakie są realne możliwości zmiany adresu na rzeczny? Temu zagadnieniu poświęcone będzie spotkanie Departamentu Propozycji organizowane przez Fundację Bęc Zmiana.
REFLEX - realizacja projektu doświetlenia ciemnych fasad budynków Od 13 czerwca w Warszawie będzie można zobaczyć pierwszą, testową realizację projektu REFLEX nagrodzonego w konkursie BMW/Urban/Transforms. Na dziedzińcu kamienicy przy ulicy Szpitalnej 6 zamontowany zostanie system modularnych ekranów odbijających światło i kierujących je na ciemne fasady kamienic.
Super Tatra Hotel. Projekt Jakuba Szczęsnego w ramach wystawy "Schronienie" "Schronienie" to artystyczna próba zwrócenia uwagi na współczesne problemy Tatr. Do współpracy zaproszono artystów z różnych dziedzin sztuki. Architektoniczne spojrzenie ukazał Jakub Szczęsny, w projekcie Super Tatra Hotel.
Nowa diagnoza zawodu. Marek Sietnicki recenzuje "Koszmar partycypacji" Będąc zbiorem esejów osnutych wokół architektury, demokracji i współczesnego społeczeństwa informatycznego późnego kapitalizmu, Koszmar partycypacji jest tak naprawdę książką szukającą odpowiedzi na pytanie o prawdziwą rolę architekta w dzisiejszych czasach, które autor definiuje jako bardziej tymczasowe, przygodne, nieformalne i efemeryczne niż te, w których działali moderniści