Architektura MuratorWydarzeniaDziedzictwo stolicy w procesie rewitalizacji

Dziedzictwo stolicy w procesie rewitalizacji

Architekt Guy Shachar z Izraelskiego Instytutu Technologicznego przygotował koncepcję ożywienia historycznego zbiegu ul. Nalewki i Franciszkańskiej w Warszawie – dziś pustej przestrzeni pozostawionej jako rezerwa terenu pod niezrealizowaną stację pierwszej linii metra. O tym i innych projektach wykorzystujących dziedzictwo kulturowe w procesie rewitalizacji dyskutowano podczas październikowego spotkania w Żydowskim Instytucie Historycznym

Dziedzictwo stolicy w procesie rewitalizacji
STACJA MURANÓW POD PLACEM MIĘDZY ULICAMI NALEWKI I ANDERSA W WARSZAWIE (NA PÓŁNOC OD NIEZREALIZOWANEJ STACJI PLANOWANEJ W RAMACH BUDOWY PIERWSZEJ LINII METRA). STUDIALNY PROJEKT DLA MURANOWA AUTORSTWA GUYA SHACHARA (IZRAELSKI INSTYTUT TECHNOLOGICZNY TECHNION)

Na początku października w ramach spotkań Czwartki na Tłomackiem w siedzibie Żydowskiego Instytutu Historycznego w Warszawie odbyło się seminarium poświęcone roli dziedzictwa kulturowego w procesie rewitalizacji stolicy. Tym razem spotkanie zorganizowano przy współpracy Instytutu Gospodarki Przestrzennej i Mieszkalnictwa oraz Izraelskiego Instytutu Technologicznego Technion. O swoich doświadczeniach podczas rewitalizacji przestrzeni publicznej powstałego w międzywojniu Żoliborza Oficerskiego opowiadała współpracująca przy tej koncepcji Izabela Małachowska-Coqui. Projekt, przygotowany w 2007 roku przez pracownię Czuba Latoszek Architekci, a realizowany od 2009 roku, zakładał odtworzenie zatartego układu niewielkich placów i ulic, a także wprowadzanie nowego oświetlenia, małej architektury oraz szaty roślinnej. Dotychczas na całym obszarze udało się m.in. ograniczyć prędkość samochodów do 30 km/h, a na ulicach, których łączna długość wynosi blisko 6 km, ustanowić ruch jednokierunkowy. Ciągi piesze wybrukowano kostką nawiązującą fakturą do tej z lat 20. XX wieku, a w niektórych miejscach przywrócono dawny układ płyt chodnikowych, na tzw. zakładkę. Najwięcej uwagi poświęcono przestrzeni Muranowa, osiedla zbudowanego w większości na gruzach warszawskiego getta. Obraz literacki dzielnicy przedstawił eseista i krytyk Jan Zdzisław Brudnicki. Jak tłumaczył, przedwojenny Muranów był miejscem o niezwykle złożonej infrastrukturze i wyjątkowym zagęszczeniu przemysłu, handlu i rzemiosła. Jego mieszkańcy pochodzili ze wszystkich klas społecznych i posługiwali się różnymi językami: polskim, niemieckim, rosyjskim i jidisz. Ten feeryczny świat urzekł też architekta Guya Shachara z Izraelskiego Instytutu Technologicznego, który opowiedział o swoim studialnym projekcie ożywienia historycznego zbiegu ul. Nalewki i Franciszkańskiej. Dziś to okolice skrzyżowania ul. Anielewicza i Andersa – pusta przestrzeń pozostawiona jako rezerwa terenu pod niezrealizowaną stację pierwszej linii metra, obecnie wykorzystywana jako parking. Shachar chciałby przywrócić temu miejscu dawną „gęstość i różnorodność”. Na przedwojenną siatkę ulic nałożył niską zabudowę z kawiarniami i sklepami oraz nowe przestrzenie publiczne. Koncepcja zakłada też zamknięcie ul. Andersa dla samochodów i pozostawienie tam jedynie linii tramwajowej. Architekt przekonywał, że projekty rewitalizacyjne w tej części miasta powinny dotyczyć nie tylko miejsc i wydarzeń związanych z Zagładą, ale przede wszystkim koncentrować się na odtworzeniu specyficznego charakteru dzielnicy. Zalążek takiego podejścia stanowi być może nowo otwarte Muzeum Historii Żydów Polskich, przywracające pamięć o mieszkańcach i życiu takich miejsc jak przedwojenny Muranów.

Autor: Marta Żylska
Fabryka PZO: zespół biurowo-mieszkalny na warszawskiej Pradze Rusza realizacja inwestycji pod nazwą Fabryka PZO. W ramach przedsięwzięcia modernizacji poddane zostaną zabudowania dawnych zakładów optycznych na Kamionku. Za projekt przebudowy pofabrycznych obiektów odpowiada warszawska pracownia Konkret Architekci
Park Kultury Młyn w Ciechanowie W konkursie na rozbudowę zabytkowego młyna w Ciechanowie zwyciężyli młodzi architekci Agata Parzentna i Michał Kucharski. Po adaptacji obiekt ma się stać nowym centrum społeczno-kulturalnym miasta. Prezentujemy założenia projektu Park Kultury Młyn w Ciechanowie.
Ogrody Ulricha: WXCA rewitalizuje teren przed centrum handlowym Wola Park Ogrody Ulricha WXCA projektuje jako wielofunkcyjną przestrzeń służącą nie tylko klientom centrum handlowego Wola Park, ale też okolicznym mieszkańcom. Koncepcja powstała na podstawie wielostopniowego procesu konsultacji. Od 20 stycznia prezentowana będzie w specjalnym pawilonie przed Wola Parkiem.
Wielki piec huty Pokój w Rudzie Śląskiej: wyniki konkursu Jeden z ikonicznych obiektów poprzemysłowych Górnego Śląska ma szansę zyskać nowe życie. Władze Rudy Śląskiej rozstrzygnęły właśnie konkurs na projekt adaptacji tzw. wielkiego pieca huty Pokój. Główną nagrodę zdobyła eM4 Pracowni Architektury Brataniec.
Rewitalizacja centrum Tokio: César Pelli, Thomas Heatherwick, Sou Fujimoto i inni Ponad 8-hektarowy teren w centrum Tokio zostanie przekształcony w nowoczesną, energooszczędną dzielnicę, w której ludzie będą mogli mieszkać i pracować nawet w przypadku wystąpienia trzęsień ziemi jak to z 2011 roku, kiedy uszkodzeniu uległa elektrownia w Fukushimie.
Dobiega końca realizacja zespołu biurowo-usługowego Monopolis w Łodzi [ZDJĘCIA] Prace nad rewitalizacją zabytkowego kompleksu dawnego Monopolu Wódczanego pomału dobiegają końca. Projekt adaptacji historycznego zespołu do nowych funkcji przygotowała Grupa 5 Architekci we współpracy z łódzkim studiem Jerzego Lutomskiego.