Architektura MuratorWydarzeniaDziedzictwo stolicy w procesie rewitalizacji

Dziedzictwo stolicy w procesie rewitalizacji

Architekt Guy Shachar z Izraelskiego Instytutu Technologicznego przygotował koncepcję ożywienia historycznego zbiegu ul. Nalewki i Franciszkańskiej w Warszawie – dziś pustej przestrzeni pozostawionej jako rezerwa terenu pod niezrealizowaną stację pierwszej linii metra. O tym i innych projektach wykorzystujących dziedzictwo kulturowe w procesie rewitalizacji dyskutowano podczas październikowego spotkania w Żydowskim Instytucie Historycznym

Dziedzictwo stolicy w procesie rewitalizacji
STACJA MURANÓW POD PLACEM MIĘDZY ULICAMI NALEWKI I ANDERSA W WARSZAWIE (NA PÓŁNOC OD NIEZREALIZOWANEJ STACJI PLANOWANEJ W RAMACH BUDOWY PIERWSZEJ LINII METRA). STUDIALNY PROJEKT DLA MURANOWA AUTORSTWA GUYA SHACHARA (IZRAELSKI INSTYTUT TECHNOLOGICZNY TECHNION)

Na początku października w ramach spotkań Czwartki na Tłomackiem w siedzibie Żydowskiego Instytutu Historycznego w Warszawie odbyło się seminarium poświęcone roli dziedzictwa kulturowego w procesie rewitalizacji stolicy. Tym razem spotkanie zorganizowano przy współpracy Instytutu Gospodarki Przestrzennej i Mieszkalnictwa oraz Izraelskiego Instytutu Technologicznego Technion. O swoich doświadczeniach podczas rewitalizacji przestrzeni publicznej powstałego w międzywojniu Żoliborza Oficerskiego opowiadała współpracująca przy tej koncepcji Izabela Małachowska-Coqui. Projekt, przygotowany w 2007 roku przez pracownię Czuba Latoszek Architekci, a realizowany od 2009 roku, zakładał odtworzenie zatartego układu niewielkich placów i ulic, a także wprowadzanie nowego oświetlenia, małej architektury oraz szaty roślinnej. Dotychczas na całym obszarze udało się m.in. ograniczyć prędkość samochodów do 30 km/h, a na ulicach, których łączna długość wynosi blisko 6 km, ustanowić ruch jednokierunkowy. Ciągi piesze wybrukowano kostką nawiązującą fakturą do tej z lat 20. XX wieku, a w niektórych miejscach przywrócono dawny układ płyt chodnikowych, na tzw. zakładkę. Najwięcej uwagi poświęcono przestrzeni Muranowa, osiedla zbudowanego w większości na gruzach warszawskiego getta. Obraz literacki dzielnicy przedstawił eseista i krytyk Jan Zdzisław Brudnicki. Jak tłumaczył, przedwojenny Muranów był miejscem o niezwykle złożonej infrastrukturze i wyjątkowym zagęszczeniu przemysłu, handlu i rzemiosła. Jego mieszkańcy pochodzili ze wszystkich klas społecznych i posługiwali się różnymi językami: polskim, niemieckim, rosyjskim i jidisz. Ten feeryczny świat urzekł też architekta Guya Shachara z Izraelskiego Instytutu Technologicznego, który opowiedział o swoim studialnym projekcie ożywienia historycznego zbiegu ul. Nalewki i Franciszkańskiej. Dziś to okolice skrzyżowania ul. Anielewicza i Andersa – pusta przestrzeń pozostawiona jako rezerwa terenu pod niezrealizowaną stację pierwszej linii metra, obecnie wykorzystywana jako parking. Shachar chciałby przywrócić temu miejscu dawną „gęstość i różnorodność”. Na przedwojenną siatkę ulic nałożył niską zabudowę z kawiarniami i sklepami oraz nowe przestrzenie publiczne. Koncepcja zakłada też zamknięcie ul. Andersa dla samochodów i pozostawienie tam jedynie linii tramwajowej. Architekt przekonywał, że projekty rewitalizacyjne w tej części miasta powinny dotyczyć nie tylko miejsc i wydarzeń związanych z Zagładą, ale przede wszystkim koncentrować się na odtworzeniu specyficznego charakteru dzielnicy. Zalążek takiego podejścia stanowi być może nowo otwarte Muzeum Historii Żydów Polskich, przywracające pamięć o mieszkańcach i życiu takich miejsc jak przedwojenny Muranów.

Autor: Marta Żylska
Fabryki Pragi. Przewodnik dobrych praktyk Warszawska Praga od zawsze słynęła z wysokiej przestępczości, ale teraz również - jako dawna dzielnica rzemiosła i przemysłu - słynie ze swoich zabytkowych fabryk. Które z nich nadal działają, które dostały drugą szansę od losu, a których już nie ma lub wkrótce znikną? W jaki sposób odnawiać obiekty pofabryczne, co ratować, a co zastępować nowymi rozwiązaniami? Na te i wiele innych pytań odpowiadają autorzy Poradnika dobrych praktyk architektonicznych. Fabryki prawego brzegu.
Ogrody Ulricha: WXCA rewitalizuje teren przed centrum handlowym Wola Park [NOWE WIZUALIZACJE] Ogrody Ulricha WXCA projektuje jako wielofunkcyjną przestrzeń służącą nie tylko klientom centrum handlowego Wola Park, ale też okolicznym mieszkańcom. Koncepcja powstała na podstawie wielostopniowego procesu konsultacji. Budowa ma się rozpocząć wiosną 2021 roku.
Zabytek - nie zapomnij! Zgłoszenia Zabytek - nie zapomnij! Denkmal - denk mal dran! to polsko-niemiecki konkurs ochrony zabytków, podkreślający znaczenie Dolnego Śląska jako europejskiego miejsca spotkań i wspólnej przestrzeni kulturowej.
Allegro największym najemcą Fabryki Norblina Firma Allegro wynajęła prawie 16 200 m kw. w Fabryce Norblina w Warszawie.  Projektem wnętrz nowego biura zajęła się warszawska pracownia architektoniczna The Design Group.
Po Woli do woli Spędź wakacje na Woli! – zachęca Stowarzyszenie Masław i zaprasza na bezpłatne spacery po warszawskiej dzielnicy, która od 25 lat przechodzi burzliwe architektoniczne przemiany.
Elektrownia Powiśle: architektura i miasto według APA Wojciechowski Architekci Po dwunastu latach od rozpoczęcia prac projektowych Elektrownia Powiśle została udostępniona mieszkańcom. Po zmodernizowanym zespole oprowadzili nas projektanci z APA Wojciechowski Architekci [GALERIA].