Echa – 100 lat fińskiej architektury i wzornictwa

i

Autor: Archiwum Architektury Biblioteka Uniwersytecka w Helsinkach, projekt: Anttinen Oiva Architects, 2012. Fot. Tuomas Uusheimo

Echa z północy. Wystawa fińskiej architektury i dizajnu w Muzeum POLIN

2016-12-23 14:48

Surowy klimat, natura i demokratyczne podejście do projektowania, wpłynęły na kształt fińskiej architektury i dizajnu. 100-lecie niepodległości Finaldia uczci wystawą, prezentującą swoje najlepsze dokonania w tych dziedzinach. Pierwsza odsłona zostanie otwarta w Muzeum POLIN już 13 stycznia.

Wystawa Echa – 100 lat fińskiej architektury i wzornictwa jest jednym z głównych elementów programu obchodów 100-lecia niepodległości Finlandii. Nieprzypadkowo jej pierwsza odsłona odbędzie się w Polsce, w budynku zrealizowanym według projektu fińskiej pracowni Lahdelma & Mahlamäki Architects (architekt lokalny Kuryłowicz & Associates).

Przestrzeń muzeum stanowi wyjątkowy wizualny kontekst dla naszej wystawy i wchodzi w dialog z prezentowanymi na niej obiektami - mówi Laura Isoniemi, kuratorka i producentka wystawy, która po warszawskiej odsłonie zostanie pokazana również w Pradze, Bratysławie i Berlinie.

Ekspozycję podzielono na 8 tematów, z których każdy odzwierciedla inny aspekt fińskiej architektury i dizajnu. Niektóre, np. Cisza, Światło i ciemność czy Wzrost odnoszą się do specyficznych dla Finlandii warunków klimatycznych lub zjawisk występujących w naturze. Inne, jak Równość czy Wspólnota reprezentują charakterystyczne w krajach nordyckich demokratyczne podejście do projektowania.

Łatwo zauważyć, że najbardziej charakterystyczną cechą fińskiego stylu projektowania jest jego społeczny wymiar. Proces projektowania stanowi część programu nauczania, w efekcie projektowanie staje się elementem codzienności, nie jest niczym wyjątkowym - mówi Rainer Mahlamäki, członek zespołu kuratorskiego wystawy.

Na ekspozycji w Muzeum Polin znajdą się ikony fińskiego dizajnu i architektury, zaprojektowane i zrealizowane w przeciągu ostatnich stu lat.

Echa – 100 lat fińskiej architektury i wzornictwa13 stycznia - 23 lutego 2017Muzeum POLIN