Wystawa Echa – 100 lat fińskiej architektury i wzornictwa jest jednym z głównych elementów programu obchodów 100-lecia niepodległości Finlandii. Nieprzypadkowo jej pierwsza odsłona odbędzie się w Polsce, w budynku zrealizowanym według projektu fińskiej pracowni Lahdelma & Mahlamäki Architects (architekt lokalny Kuryłowicz & Associates).
Przestrzeń muzeum stanowi wyjątkowy wizualny kontekst dla naszej wystawy i wchodzi w dialog z prezentowanymi na niej obiektami - mówi Laura Isoniemi, kuratorka i producentka wystawy, która po warszawskiej odsłonie zostanie pokazana również w Pradze, Bratysławie i Berlinie.
Ekspozycję podzielono na 8 tematów, z których każdy odzwierciedla inny aspekt fińskiej architektury i dizajnu. Niektóre, np. Cisza, Światło i ciemność czy Wzrost odnoszą się do specyficznych dla Finlandii warunków klimatycznych lub zjawisk występujących w naturze. Inne, jak Równość czy Wspólnota reprezentują charakterystyczne w krajach nordyckich demokratyczne podejście do projektowania.
Łatwo zauważyć, że najbardziej charakterystyczną cechą fińskiego stylu projektowania jest jego społeczny wymiar. Proces projektowania stanowi część programu nauczania, w efekcie projektowanie staje się elementem codzienności, nie jest niczym wyjątkowym - mówi Rainer Mahlamäki, członek zespołu kuratorskiego wystawy.
Na ekspozycji w Muzeum Polin znajdą się ikony fińskiego dizajnu i architektury, zaprojektowane i zrealizowane w przeciągu ostatnich stu lat.
Echa – 100 lat fińskiej architektury i wzornictwa13 stycznia - 23 lutego 2017Muzeum POLIN