Grupa Toma Weissa i Rolfa Jenni, architektów z biura Raumbureau z Zurychu; (ekstaza/Rataje)
Niewiarygodnie, jak wielkim odkryciem dla gości z zagranicy są polskie blokowiska - rzecz dla nas codzienna, dla innych staje się wspaniałym odkryciem. Pod przewodnictwem architektów ze szwajcarskiego biura międzynarodowa grupa studentów odkrywała w sobie fascynację Ratajami, największym poznańskim osiedlem. Uczucie ekstazy, mające być końcowym efektem ich projektu, towarzyszyło im w trakcie warsztatów. Studenci stworzyli mapę, która obrazowała funkcjonalny układ blokowiska i sposób przemieszczania się po nim. W ten sposób ukazali, jakie uczucia kierują nami podczas poruszania się po nieznanym obszarze.
Trwa kolejna edycja Ogólnopolskich Spotkań Studentów Architektury, tym razem pod nazwą Spatium i w wersji hybrydowej, częściowo odbywającej się on-line. Tradycyjnie towarzyszą jej rozmowy tutorskie, wystawy i praca twórcza, ale po raz pierwszy – ogólnopolski konkurs studencki.
Tegoroczna OSSA to kolejna szansa, by w dobie kryzysu miejskości jeszcze raz zmierzyć się z największym wyzwaniem architektury – miastem właśnie. To okazja do prowokowania zmian nie przy pomocy opasłych masterplanów czy długofalowych strategii, ale niewielkich ingerencji, dostosowanych skalą i zasięgiem do warsztatowych możliwości – zachęca do udziału Piotr Sokołowski, jeden z organizatorów, student IV roku Wydziału Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska Politechniki Łódzkiej.
Jeszcze do 16 września można zgłaszać się do udziału w XXII edycji Ogólnopolskiego Spotkania Studentów Architektury (OSSA). Wśród tegorocznych tutorów Maciej Miłobędzki z JEMS, Filippo Fanciotti, Gloria Castellini i Boris Hamzeian z False Mirror, Monika Arczyńska i Łukasz Pancewicz z A2P2, Maciej Siuda oraz Jakub Włodarczyk i Aleksander Wadas z Bjarke Ingels Group.
Tegoroczna, XXI już edycja Ogólnopolskich Spotkań Studentów Architektury OSSA po raz kolejny odbywa się we Wrocławiu, tym razem pod hasłem Wielkie Piękno. Warsztatom studenckim towarzyszą wydarzenia otwarte dla publiczności, w tym wykład hiszpańskiego architekta Alberto Campo Baezy i debata na temat piękna w architekturze.
Hasło wydarzenia RÓWNO_REGLE w opozycji, razem, ale obok miało na celu zwrócenie uwagi uczestników na różnego typu skrajności pojawiające się w przestrzeni Zakopanego. Próbowano odnaleźć relacje pomiędzy góralskim regionalizmem i tradycją a kiczem, coraz mocniej wrastającym w wizerunek miasta – warsztaty opisuje ich współorganizatorka Emilia Marcinowska.