Architektura MuratorWydarzeniaEnergetyka rozproszona i efektywność energetyczna. Konferencja w Warszawie

Energetyka rozproszona i efektywność energetyczna. Konferencja w Warszawie

Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego (SGGW) oraz Ambasada Republiki Federalnej Niemiec w Warszawie zapraszają do udziału w konferencji poświęconej problematyce efektywności energetycznej i przyszłości energetyki w Polsce

Elektrownia wiatrowa na Pomorzu. Fot. Wikimedia Commons

W Niemczech energetyka rozproszona w ramach tzw. „Energiewende” - programu transformacji energetycznej, odgrywa ważną rolę. Szacuje się, że w 2013 roku przeszło 2 000 000 niemieckich gospodarstw domowych produkuje energię z mikroinstalacji korzystających z lokalnych zasobów odnawialnych. Decyzja o rezygnacji z energetyki jądrowej i „brudnych” źródeł energii wymusiła szerokie stosowanie alternatywnych technologii. Do 2050 roku aż 60% elektryczności w Niemczech produkowane ma być dzięki fotowoltaice, hydroelektrowniom i farmom wiatrowym.
Konferencja Energetyka rozproszona i efektywność energetyczna ma pomóc w wymianie polskich i niemieckich doświadczeń. Głównym zagadnieniem omawianym podczas spotkania będzie przyszłość energetyki obywatelskiej. Pod tym hasłem kryje się zarówno wytwarzanie energii w niewielkich, lokalnych elektrowniach, jak i jej efektywne wykorzystywanie.

W spotkaniu uczestniczyć będą eksperci i praktycy z obu krajów. Prelegenci przedstawią na podstawie własnych doświadczeń między innymi tworzenie i użytkowanie spółdzielni energetycznych oraz działanie obywatelskiego operatora instalacji energetycznej.
W trakcie spotkania zostaną zaprezentowane nowe technologie wykorzystywane w związku z energetyką rozproszoną.
Równie istotne jak technologia są ramy prawne, administracyjne i organizacyjne. Zdecydowały one o rozwoju energetyki rozproszonej w Niemczech, w znacznym stopniu odpowiadają również za niewielką popularność tego rodzaju rozwiązań w Polsce. 
Uczestnictwo w Konferencji jest bezpłatne. Z uwagi na ograniczoną liczbę miejsc ortganizatorzy konferencji proszą o potwierdzenie udziału do 29 listopada 2013 roku na adres e-mailowy Katedry Ochrony Środowiska SGGW: kos@sggw.pl.

Energetyka rozproszona i efektywność energetyczna
4 grudnia 2013 w godzinach 10.00-18.00
Aula I Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego (SGGW)
ul. Rakowiecka 30, Warszawa