Architektura MuratorWydarzeniaEwa P. Porębska rozmawia z Romualdem Loeglerem [FILM]

Ewa P. Porębska rozmawia z Romualdem Loeglerem [FILM]

O międzynarodowych kontekstach, biennale w Krakowie, czasopismach i trochę o architekturze. Prezentujemy nagranie spotkania, podczas którego Ewa P. Porębska rozmawiała z Romualdem Loeglerem.

Romuald Loegler to nie tylko jeden z najbardziej znanych polskich architektów, ale też dydaktyk i wydawca, członek Saksońskiej Akademii Sztuki, laureat licznych konkursów i nagród, w tym Honorowej Nagrody SARP. Jest inicjatorem Biennale Architektury w  Krakowie, założycielem wydawnictwa „Architekt”, a następnie „Architektura & Biznes”. Od wspomnień licznych spotkań nie tylko przy kawie, a także wspólnej pasji do czasopism zaczyna się ta rozmowa.

Poniżej publikujemy wybrane komentarze i pytania, które pojawiały się podczas rozmowy:

Gratuluję p. Romualdzie b. ciekawego wywiadu. Ale gratuluję i dziękuję – myślę, że nie tylko w swoim imieniu – za Pańską działalność na rzecz szeroko pojętej ARCHITEKTURY w Polsce. Zorganizowane przez Pana z zespołem pierwsze i kolejne Międzynarodowe Biennale Architektury w Krakowie było prawdziwym wydarzeniem kulturowym i prawdziwym świętem architektury i architektów oraz okazją do spotkań i dyskusji na tematy zawodowe. A były to czasy siermiężnego PRL-u z ciągnącym się stanem wojennym i kryzysem gospodarczym ówczesnej Polski, aż do upadku starego systemu. Pismo Architektura & Biznes było b. ważne i dawało nowe światło na naszą działalność projektową. Jeszcze raz dziękuję i gratuluję, Henryk Kosieradzki

Wspomnienia, wspomnienia... zawsze jest fascynujące spotkanie z Panem, pozdrowienia z Wrocławia. I jeszcze jedno, to co u Pana bardzo cenię to umiejętność połączenia racjonalności z estetyką opartą o tradycję, to podkreślałem na spotkaniach także ze studentami, prószę dalej p. Romualdzie, Leszek Konarzewski

Gratuluję cyklu, wspaniała rozmowa. Panie Romualdzie, gratuluję wspaniałej kariery. Odnosząc się do wydawania magazynu. Czy krytyka architektury jest współcześnie w ogóle potrzebna? Czym dłużej piszę o architekturze, tym bardziej mam wrażenie, że taką formą najmniej zainteresowani są sami architekci. Drugie pytanie dotyczy komunikacji. Jak magazyny powinny się zmienić aby poprawić komunikację z mieszkańcami? Jak sprawić, żeby mieszkańcy rozumieli swoje miasta i procesy, jakie w nich zachodzą? Pozdrawiam, Marcin Szczelina

W drugiej połowie lat 90. ub. wieku ówczesne władze Krakowa przyjęły tzw. „plan koordynacyjny” rejonu Krakowskiego Centrum Komunikacyjnego, którego głównym projektantem (w rezultacie wygranego konkursu) był dzisiejszy Rozmówca… jak po ćwierć wieku ocenia on zmiany w rejonie Dworca PKP Kraków Główny i czy nie żal mu niegdysiejszego baru SMOK (bo niektórzy wspominają go z sentymentem) ? Co się tam udało, a co nie udało ? Pozdrawiam - Grzegorz A. Buczek

Bardzo dziekuje(my) za doskonałe wytłumaczenie katastrofy krakowskiej. Od jej (katastrofy) początku wiadomo było, że intencje były inne, ale widać, że inne preferencje panują w gronie decydentów. Woytek Kujawski

Podobny problem mamy z dworcem w Olsztynie. Pozdrawiam Janusz Miscicki

Spotkanie z Romualdem Loeglerem odbyło się w ramach Archikolaży, całorocznego wydarzenia organizowanego przez redakcję „Architektury-murator” z okazji 40-lecia pracy Ewy P. Porębskiej w mediach architektonicznych.

Ewa P. Porębska rozpoczęła pracę w miesięczniku „Architektura”, wówczas czasopiśmie Stowarzyszenia Architektów Polskich, w 1982 roku. Od tej pory nieprzerwanie zajmowała się tematyką architektoniczną, pisząc, tworząc wystawy, inicjując i organizując architektoniczne wydarzenia, realizując filmy, a także działając na forum międzynarodowym jako konsultant czy juror konkursów architektonicznych. Od 1994 roku jest redaktor naczelną wiodącego polskiego czasopisma architektonicznego „Architektura- murator”.

Rok 1982 to w Polsce stan wojenny, 2022 – okres światowej pandemii i wojna w Ukrainie. A w międzyczasie transformacja ustrojowa, wejście do Unii Europejskiej, wielkie przemiany – w Polsce i na świecie. Archikolaże to osobiste refleksje o przełomach w achitekturze, o ludziach architektury, o architektonicznych ideach i przewartościowaniach.

PARTNER GŁÓWNY:

PARTNERZY:

PARTNERZY MERYTORYCZNI:

WSPÓŁPRACA:

Ewa P. Porębska rozmawia z Jerzym Szczepanikiem-Dzikowskim [FILM] O wierszach, szkicach, zawodowych wyzwaniach, zabawie i trochę o architekturze. Prezentujemy nagranie spotkania on-line, podczas którego Ewa P. Porębska rozmawiała z Jerzym Szczepanikiem-Dzikowskim.
Ewa P. Porębska rozmawia z Magdaleną Staniszkis [FILM] O urbanistyce, ekspertyzach, Pałacu Kultury, zieleni i trochę o architekturze. Prezentujemy nagranie spotkania on-line, podczas którego Ewa P. Porębska rozmawiała z Magdaleną Staniszkis.
Autor: (Red.)
Bardzo się ze sobą kłócę: rozmowa ze Zbigniewm Maćkowem Te prawie 30 lat to nie jest żelazny dorobek, od którego powinniśmy teraz odcinać kupony. Rzeczy, którymi się dziś chwalimy, za 15 lat mogą być inaczej odbierane, bo przyczyniły się do tego, że z klimatem jest gorzej. Trzymam się zasady: dotychczasowe doświadczenia nas oczywiście budują, ale jest jak w piłce: jesteś tylko tak dobry, jak twój ostatni mecz – z okazji jubileuszu Maćków Pracowni Projektowej ze Zbigniewem Maćkowem rozmawia Maja Mozga-Górecka.
Pierwsze kroki w zawodzie zagranicą W nowym cyklu z praktycznymi poradami dotyczącymi możliwości budowania kariery architektonicznej na wymagającym rynku międzynarodowym Konrad Brzykcy o pracy w Nowym Jorku.
Shigeru Ban: architektura troski Czym jest architektura zrównoważona? Jaką rolę odgrywają w niej drewno i papier? W jaki sposób architekci, projektując, mogą pomagać uchodźcom i ofiarom katastrof? Jakie problemy w tym zakresie można napotkać w Polsce? O postrzeganiu komfortu, kontekstu i dobrostanu z architektem Shigeru Banem rozmawia Magda Pios.
Nie żyje architekt Balkrishna Vithaldas Doshi, zdobywca Pritzkera z 2018 roku 24 stycznia w wieku 95 lat zmarł indyjski architekt Balkrishna Doshi. Ten dawny współpracownik Louisa Kahna i Le Courbusiera w ciągu ponad sześćdziesięcioletniej kariery zyskał uznanie za etos odpowiedzialności społecznej zawartej w swoich projektach.
Architekci dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy! Już 29 stycznia odbędzie się 31. finał WOŚP. Platforma Architecture Snob po raz kolejny włącza się w zbiórkę, organizując akcję „Architekci grają dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy”. Wśród tegorocznych licytacji m.in. spacer po targowisku Bakalarska z architektką Aleksandrą Wasilkowską, projekt domu do 150 m², który przygotuje Pracownia nad Wartą czy wizyta w ikonicznej Arce Roberta Koniecznego i biurze projektanta w Unikato.
Gdynia: dekonstrukcja mitu. Rozmowa z Grzegorzem Piątkiem Deweloperzy i architekci koniecznie chcą budować w Gdyni białe budynki, bo mówiło się o przedwojennym mieście, że było białe. A jak tłumaczę w książce, wcale białe nie było – mówi Grzegorz Piątek, laureat Paszportu POLITYKI za książkę „Gdynia obiecana. Miasto, modernizm, modernizacja 1920-1939”.