Architektura MuratorWydarzeniaFestiwal Żywych Architektur

Festiwal Żywych Architektur

Doroczny Festiwal Żywych Architektur odbywa się w południowej Francji i służy prezentacji prac młodych architektów. A przy okazji odkrywa dla publiczności nieznane lub niedostępne na co dzień obszary dwóch nadmorskich miast. Tegoroczna edycja przyciągnęła aż 20 tysięcy widzów.

Festiwal Żywych Architektur
In Over All, projekt: Pierre-Alexandre Marc. Fot. Paul KOZLOWSKI © photoarchitecture.com

Festiwal Żywych Architektur ( Festival des Architectures Vives, FAV) odbywa się w położonym na południu Francji Montpellier już od jedenastu lat. Od czterech jego drugą lokalizacją jest nadmorska miejscowość La Grande Motte. W tym roku w wydarzeniu wzięło udział 19 zespołów i jedna uczelnia – Szkoła Architektury w Tuluzie. Celem festiwalu jest prezentacja projektów młodych architektów, architektów krajobrazu oraz urbanistów, a jednocześnie odkrywanie mało znanych obszarów miasta.

Autorzy 19 instalacji oraz 1 pawilonu prezentowanych w ramach festiwalu zostali wybrani w ramach otwartego naboru, który odbył się we wrześniu ubiegłego roku. Większość z nich to pracownie francuskie, ale wśród projektantów znaleźli się także architekci zagraniczni.

Podążając dwiema trasami – jedną prowadzącą przez historyczne centrum Montpellier oraz drugą, wytyczoną w La Grande Motte – odwiedzający mieli okazję zapoznać się ze współczesną architekturą w wyjątkowych miejscach, często niedostępnych na co dzień, takich jak choćby hotelowe dziedzińce. Szlak prowadzący przez La Grande Motte zapewnił ponadto możliwość obejrzenia charakterystycznych dla tej miejscowości projektów Jeana Balladura, uznanych niedawno za „Dziedzictwo XX wieku”. Większość prac miała charakter interaktywny oraz wchodziła w relację z zabytkowym, miejskim otoczeniem.

Prace można było oglądać w dniach 14 – 19 czerwca 2016 w Montpellier i 18 – 26 czerwca w La Grande Motte. Organizatorem festiwalu jest Association Champ Libre.

Obiekt Niemożliwy projektu Dariusza Kozłowskiego – zapisy na warsztaty w Krakowie! Już 18 października w Krakowie stanie Obiekt Niemożliwy autorstwa profesora Dariusza Kozłowskiego – wyrafinowany apel o piękno w architekturze. Trwają zapisy na warsztaty i spotkanie z architektem.
Obiekt Niemożliwy projektu Jerzego Łątki – startują zapisy na warsztaty we Wrocławiu! Z okazji naszego jubileuszu we Wrocławiu stanie niezwykła konstrukcja stanowiąca manifest architektury tymczasowej, nietrwałej i biodegradowalnej. Ruszyły zapisy na warsztaty i spotkanie z autorem obiektu, Jerzym Łątką.
Architektura tymczasowa. Teatr z bloków słomy Tymczasowy teatr No99 w Tallinie zbudowany został ze słomy. To przykład współczesnej architektury, zrealizowany zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju, a przy tym zachowujący nowoczesną formę