Architektura MuratorWydarzeniaFinaliści i laureaci Plebiscytu Polska Architektura XXL 2020: rozmowa z Marią Zrzelską-Pawlak oraz Magdaleną Bielicką z pracowni MagMa

Finaliści i laureaci Plebiscytu Polska Architektura XXL 2020: rozmowa z Marią Zrzelską-Pawlak oraz Magdaleną Bielicką z pracowni MagMa

Grupa Sztuka Architektury zaprasza na kolejne spotkanie z cykl rozmów z finalistami i laureatami Plebiscytu Polska Architektura XXL 2020. Tym razem z udziałem Marii Zrzelskiej-Pawlak i Magdaleny Bielickiej z pracowni MagMa, autorkami wnętrz mieszkania w Gdańsku inspirowanego estetyką modernizmu.

Finaliści i laureaci Plebiscytu Polska Architektura XXL 2020: rozmowa  z Marią Zrzelską-Pawlak oraz Magdaleną Bielicką z pracowni MagMa

Chociaż niemiecka szkoła Bauhaus zamknięta została w latach 30., duch modernizmu przetrwał, a dziś coraz śmielej wraca na salony. Ikoniczne meble, uproszczone formy i zachowawcza paleta barw – oto, co zastaniemy we wnętrzu mieszkania w Gdańsku inspirowanego modernistyczną estetyką. Grupa Sztuka Architektury zaprasza na wywiad z Marią Zrzelską-Pawlak oraz Magdaleną Bielicką z pracowni MagMa oraz prezentację wnętrza w ramach cyklu Finaliści i laureaci Plebiscytu Polska Architektura XXL.

W realizacji tej inspiracje bauhausem są bardzo czytelne. Przestrzeń zaprojektowana została w sposób klarowny i funkcjonalny. Przy tym pomieszczenia wypełnia dobry design według projektów wizjonerów niemieckiego wzornictwa.

Strefa dzienna to przestrzeń, która łączy w sobie funkcję salonu, jadalni oraz kuchni. Ponadto w pomieszczeni wydzielony został częściowo otwarty gabinet za przeszklonymi, przesuwnymi drzwiami. W ścianie, która oddziela gabinet od holu, pod sufitem przeprute zostały otwory okienne, dzięki którym światło dzienne przedostaje się do wąskiego i ciemnego korytarza.

W projektowanym mieszkaniu rzuca się w oczy funkcjonalistycznie rozwiązana kwestia jadalni. W centralnym punkcie pomieszczenia ustawione została wyspa kuchenna o dwupoziomowym blacie roboczym. Niższy poziom blatu wykorzystano jednocześnie jako stół jadalniany. Do wyspy dostawione zostały krzesła na giętych, stalowych stelażach. W ten sposób udało się uniknąć dwóch zajmujących przestrzeń mebli, a pomieszczenie zdaje się bardziej przestronne.

W mieszkaniu zastosowano subtelna i lekka paletę barw. Królują tutaj biel, beże oraz szarości, czyli barwy, po które szczególnie chętnie sięgali moderniści. Uzupełnieniem takiej kompozycji nieodzownie musiały być czerwień oraz granat. Także te barwy wykorzystały projektantki z pracowni MagMa. Granat stanowi kolorystyczny akcent w sypialni – rozsiadł się na modernistycznym fotelu o przysadzistej formie. Czerwone akcenty pojawiają się jako drobne motywy w różnych częściach mieszkania. W strefie dziennej uwagę przykuwa abstrakcyjna kompozycja zawieszona na ścianie ponad sofą.

Spotkanie z Marią Zrzelską-Pawlak oraz Magdaleną Bielicką z pracowni MagMa
Kiedy:
20 października, godz. 11.00
Gdzie: transmisja na kanale Sztuki-Architektury na YouTube, FB i LinkedIn.

Raport z oblężonego Czernihowa: wystawa fotograficzna Niemiecki Instytut Historyczny w Warszawie zaprasza na wystawę „Raport z oblężonego Miasta Czernihowa”. Ekspozycja, prezentowana do 26 kwietnia, jest fotograficznym raportem, kronikarskim zapisem pierwszych dni wojny w Ukrainie.
Hałas w centrum – rusza cykl otwartych wykładów, warsztatów i pokazów filmowych Stołeczny oddział SARP oraz Wydział Architektury Politechniki Warszawskiej zapraszają na drugą odsłonę projektu poświęconego problematyce planowania i użytkowania przestrzeni. Tym razem przedmiotem dyskusji będzie hałas.
Daj się urządzić z Warsaw Home Build, Green Days i Gift&Deco! Materiały wykończeniowe i budowlane, architektura krajobrazu i ogrodnictwo, a także upominki i dekoracje - to główne zagadnienia Warsaw Home Build, Green Days i Gift&Deco, czyli wydarzenia składającego się z trzech odsłon. Odbędzie się ono w dniach 23-25 marca 2023 w Ptak Warsaw Expo.
Antropocen: architektura trwała, użyteczna, piękna i... niezwykle szkodliwa Miasta i architektura w obecnej skali zaburzają naturalne cykle przyrody, emitują zanieczyszczenia i zawłaszczają kolejne przestrzenie. Jednocześnie nie sposób wyobrazić sobie funkcjonowania człowieka poza architekturą. We wrocławskim Muzeum Architektury do 21 maja będzie można oglądać wystawę „Antropocen” próbującą opisać wpływ architektury na środowisko życia wszystkich gatunków i bytów na Ziemi.
Antropocen: katastrofa już tu jest O poszukiwaniu optymistycznych scenariuszy dla architektury i planowania w kontekście ich wpływu na środowisko rozmawiamy z Kacprem Kępińskim i Adrianem Krężlikiem – kuratorami wystawy Antropocen, która po prezentacji w warszawskim Zodiaku od 23 marca jest dostępna w Muzeum Architektury we Wrocławiu.
#Archikolaże. Szkice dla przyszłości: dyskusja Ósmego lutego zapraszamy na dyskusję towarzyszącą wystawie „Archikolaże”. Spotkanie z udziałem architektek Marleny Happach, Agnieszki Kalinowskiej-Sołtys, Ewy Kuryłowicz, Barbary Nawrockiej, Ewy P. Porębskiej, Agaty Twardoch, Aleksandry Wasilkowskiej i Marleny Wolnik poprowadzi filozofka i dziennikarka Katarzyna Kasia.