Architektura MuratorWydarzeniaFreshlatino2 - awangardowa architektura hiszpańska i latynoamerykańska w Krakowie

Freshlatino2 - awangardowa architektura hiszpańska i latynoamerykańska w Krakowie

9 i 10 grudnia w Krakowie odbędzie się druga edycja projektu Freshlatino poświęconego młodej, hiszpańskiej i latynoamerykańskiej architekturze. W programie między innymi prezentacja 12 najbardziej znaczących i wyróżniających się pracowni z Hiszpanii i Ameryki Łacińskiej oraz spotkanie z architektami Rodrigo Garcíą i Maciejem Siudą, którzy opowiedzą o wspólnych projektach.

Freshlatino2 - awangardowa architektura hiszpańska i latynoamerykańska w Krakowie
Espacio de Experimentación Teatral, Al Borde  

Freshlatino2 to druga edycja projektu poświęconego młodej, hiszpańskiej i latynoamerykańskiej architekturze, którą Instytut Cervantesa promuje od roku 2009. Już od 9 grudnia w krakowskich instytucjach Pauza in garden i Klubie Pauza będzie można obejrzeć wideo prezentujące 12 najbardziej znaczących i wyróżniających się pracowni z Hiszpanii i Ameryki Łacińskiej, których wspólnym mianownikiem są nowatorska architektura - obca formalnym i stylistycznym dyskursom - oraz sztuka użytkowa, o funkcjach społecznych i ekologicznym przesłaniu.

Wydarzenia towarzyszące prezentacji freshlatino2:

We wtorek, 9 grudnia, o godz. 18.00 w Instytucie Cervantesa w Krakowie przy ul. Kanoniczej 12, odbędzie się rozmowa zatytułowana Globalocal z architektami Rodrigo Garcíą i Maciejem Siudą, którzy przybliżą publiczności ideę Freshlatino2 oraz opowiedzą o swoich wspólmych projektach.

W środę, 10 grudnia o godz. 19.00 w Pauza In Garden w Małopolskim Ogrodzie Sztuki przy ul. Rajskiej 12 w Krakowie odbędzie się freshlatino2 POLSKA prezentacja prac architektów i artystów działających w Polsce, m.in: BUD CUD (Mateusz Adamczyk i Agata Woźniczka), NArchitekTURA (Bartusz Haduch), Sofft (Mikołaj Smoleński), Winkle, 2 DEKO, Tomasz Wójciak, Marcin Kwietowicz, Studio Sztuki OkO, Pracownia Archisfery (Katedra Obszarów Sztuki, Wydział intermediów ASP w Krakowie), Wydział Architektury Politechniki Krakowskiej, Starzak Sterbicki Atelier, Hugon Kowalski.

Prezentacja wideo:

9 – 18 grudnia
Pauza in garden
ul. Rajska 12
pon. - pt.: 9:00 – 23:00
sob. – niedz.: 10:00 – 23:00

9 – 30 grudnia
Klub Pauza
ul. Floriańska 18
pon. - sob. 10:00 – 0:00
niedz. 12:00 – 0:00

wstęp wolny

Fran Silvestre gościem kolejnego wykładu z cyklu Mistrzowie Architektury Podczas najbliższego spotkania z cyklu Mistrzowie Architektury przeniesiemy się w klimaty śródziemnomorskie. Bohaterem wieczoru będzie hiszpański architekt Fran Silvestre, który od 2005 roku prowadzi w Walencji pracownię Fran Silvestre Arquitectos.
Hala sportowa Uniwersytetu Francisca de Vitorii w Madrycie Budynek mieści nie tylko akademickie centrum sportowe, ale też przestrzenie do nauki. To zróżnicowanie funkcji znalazło odzwierciedlenie w podziale bryły na dwa bloki oraz wykorzystaniu odmiennych materiałów na elewacjach.
Współczesna architektura Hiszpanii – innowacje w odpowiedzi na kryzys Dla młodego pokolenia hiszpańskich architektów kryzys nie jest problemem, ale bodźcem i zachętą, by zapewnić możliwie najlepsze odpowiedzi na poprawę miejsc do życia – mówią jurorzy tegorocznej edycji Hiszpańskiego Biennale Architektury i Urbanistyki w Madrycie. Prezentujemy realizacje nagrodzone w konkursie głównym tej prestiżowej imprezy.
Krematorium w Saragossie. Współczesna architektura Hiszpanii Współczesna architektura tworzona przez Fernando Bayo – oszczędna, operująca prostymi bryłami i zestawieniem materiałów, miedzi i betonu – odpowiada roli krematorium w Saragossie.
Najpiękniejsze dworce kolejowe na świecie: współczesna architektura i zabytki inżynierii Zabytkowe czy nowoczesne? Małe, czy ogromne? Najpiękniejsze dworce kolejowe na świecie - galeria