Do 19 stycznia w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym w Gdyni można oglądać wystawę „Future Living. Duńskie miasta przyszłości”, prezentująca różnego rodzaju rozwiązania współczesnych problemów cywilizacyjnych, jakie udało się dotąd wdrożyć Skandynawom.
Zespół mieszkaniowy Isbjerget w Aarhus, proj. JDS Architects, CEBRA, Louis Paillard, SeARCH ; fot. Mikkel Frost
Wystawa „Future Living. Duńskie miasta przyszłości” prezentowana jest od 8 listopada do 19 stycznia 2020 roku w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym w Gdyni. To kolejna odsłona ekspozycji, pokazywanej dotąd m.in. w Warszawie, Poznaniu i Szczecinie. Przygotowana jako część programu Europejskiej Stolicy Kultury Aarhus 2017, przygląda sięwyzwaniom współczesności i możliwościom budowania naszej przyszłości w zrównoważony sposób.
Wystawa koncentruje się na kilku z 17 Celów Zrównoważonego Rozwoju ogłoszonych w ramach agendy Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ), w której urbanizacja, klimat i jakość życia wskazane zostały jako jedne z najważniejszych globalnych wyzwań. Stawia pytania o drogi rozwoju światowych aglomeracji i przypomina, że liczba ludności na Ziemi stale rośnie. Prognozuje się, że w 2050 roku będzie nas już 10 mld. Jednocześnie zmaleje populacja osób w wieku produkcyjnym. Jak zapewnić kontrolę chorób i opiekę zdrowotną dla coraz większej grupy, skoro będziemy dysponować coraz mniejszymi zasobami? Jakie kompetencje powinny zdobyć przyszłe pokolenia, aby lepiej radzić sobie w przyszłości i stymulować zrównoważony rozwój społeczny?
Wystawa „Future living. Duńskie miasta przyszłości” Gdzie: PPNT Gdynia I Centrum Designu, al. Zwycięstwa 96/98 Kiedy: 8 listopada 2019 – 19 stycznia 2020 Wernisaż: 7 listopada 2019, godz. 18.00 Organizatorzy: PPNT Gdynia I Centrum Designu, Duński Instytut Kultury, Teknik og Miljø/Aarhus Kommune, Rising
Zespół mieszkaniowy Isbjerget w Aarhus, proj. JDS Architects, CEBRA, Louis Paillard, SeARCH ; fot. Mikkel Frost
Zrównoważona architektura nie wymaga dużych nakładów finansowych i skomplikowanych technologii. W przypadku szkoły we Fredensborgu wystarczyła niewielka zmiana, by zapewnić dzieciom lepszą przestrzeń do nauki i zabawy.
Green Lighthouse projektu pracowni Christensen & Co Architecture był pierwszym w Danii budynkiem publicznym neutralnym pod względem emisji CO2. Obiekt zrealizowano dzięki ścisłej współpracy ekspertów z dziedziny inżynierii, architektury i środowiska.
Rewitalizacja terenów Portu Północnego w Kopenhadze jest obecnie największym projektem urbanistycznym w Skandynawii. Do roku 2025 planuje się tu realizację mieszkań dla 100 tys. osób. W ramach przedsięwzięcia na cele mieszkaniowe przebudowano m.in. silos zbożowy z lat 60. XX wieku. Dziś to dwunastokondygnacyjny apartamentowiec mieszczący na 17 poziomach 38 indywidualnych jednostek mieszkalnych o powierzchni od 106 do 401 m2 i wysokości dochodzącej do 7 m – pisze Maciej Lewandowski.
Dania od lat króluje w Europie pod względem liczby miejsc w przedszkolach i żłobkach. Słynie też z najbardziej niekonwencjonalnych placówek i metod wychowawczych, stawiając na naukę przez eksperymentowanie i eksplorowanie przyrody, niezależnie od warunków panujących na zewnątrz. Do takich aktywności zachęca między innymi oddane niedawno do użytku największe publiczne przedszkole we Frederiksbergu, dzielnicy Kopenhagi.
Pracownia Dorte Mandrup Arkitekter zaprojektowała rozbudowę Centrum Morza Wattowego w Danii. Powstał oszczędny w formie budynek nawiązujący do lokalnych tradycji budowlanych.
Prosta bryła nowego kampusu duńskiego uniwersytetu UCN skrywa trójwymiarowe atrium, które stanowi centrum studenckiego życia. Projekt budynku opracowała kopenhaska pracownia ADEPT.