Architektura MuratorWydarzeniaFuture Living w Gdyni

Future Living w Gdyni

Do 19 stycznia w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym w Gdyni można oglądać wystawę „Future Living. Duńskie miasta przyszłości”, prezentująca różnego rodzaju rozwiązania współczesnych problemów cywilizacyjnych, jakie udało się dotąd wdrożyć Skandynawom.

Future Living w Gdyni
Zespół mieszkaniowy Isbjerget w Aarhus, proj. JDS Architects, CEBRA, Louis Paillard, SeARCH ; fot. Mikkel Frost

Wystawa „Future Living. Duńskie miasta przyszłości” prezentowana jest od 8 listopada do 19 stycznia 2020 roku w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym w Gdyni. To kolejna odsłona ekspozycji, pokazywanej dotąd m.in. w Warszawie, Poznaniu i Szczecinie. Przygotowana jako część programu Europejskiej Stolicy Kultury Aarhus 2017, przygląda się wyzwaniom współczesności i możliwościom budowania naszej przyszłości w zrównoważony sposób.

Wystawa koncentruje się na kilku z 17 Celów Zrównoważonego Rozwoju ogłoszonych w ramach agendy Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ), w której urbanizacja, klimat i jakość życia wskazane zostały jako jedne z najważniejszych globalnych wyzwań. Stawia pytania o drogi rozwoju światowych aglomeracji i przypomina, że liczba ludności na Ziemi stale rośnie. Prognozuje się, że w 2050 roku będzie nas już 10 mld. Jednocześnie zmaleje populacja osób w wieku produkcyjnym. Jak zapewnić kontrolę chorób i opiekę zdrowotną dla coraz większej grupy, skoro będziemy dysponować coraz mniejszymi zasobami? Jakie kompetencje powinny zdobyć przyszłe pokolenia, aby lepiej radzić sobie w przyszłości i stymulować zrównoważony rozwój społeczny?

Wystawa „Future living. Duńskie miasta przyszłości”
Gdzie: PPNT Gdynia I Centrum Designu, al. Zwycięstwa 96/98
Kiedy: 8 listopada 2019 – 19 stycznia 2020
Wernisaż: 7 listopada 2019, godz. 18.00
Organizatorzy: PPNT Gdynia I Centrum Designu, Duński Instytut Kultury, Teknik og Miljø/Aarhus Kommune, Rising

Future Living w Gdyni
Zespół mieszkaniowy Isbjerget w Aarhus, proj. JDS Architects, CEBRA, Louis Paillard, SeARCH ; fot. Mikkel Frost
Przebudowa szkoły we Fredensborgu Zrównoważona architektura nie wymaga dużych nakładów finansowych i skomplikowanych technologii. W przypadku szkoły we Fredensborgu wystarczyła niewielka zmiana, by zapewnić dzieciom lepszą przestrzeń do nauki i zabawy.
Green Lighthouse w Kopenhadze Green Lighthouse projektu pracowni Christensen & Co Architecture był pierwszym w Danii budynkiem publicznym neutralnym pod względem emisji CO2. Obiekt zrealizowano dzięki ścisłej współpracy ekspertów z dziedziny inżynierii, architektury i środowiska.
Apartamentowiec The Silo w Kopenhadze Rewitalizacja terenów Portu Północnego w Kopenhadze jest obecnie największym projektem urbanistycznym w Skandynawii. Do roku 2025 planuje się tu realizację mieszkań dla 100 tys. osób. W ramach przedsięwzięcia na cele mieszkaniowe przebudowano m.in. silos zbożowy z lat 60. XX wieku. Dziś to dwunastokondygnacyjny apartamentowiec mieszczący na 17 poziomach 38 indywidualnych jednostek mieszkalnych o powierzchni od 106 do 401 m2 i wysokości dochodzącej do 7 m – pisze Maciej Lewandowski.
Miasto dzieci - przedszkole w Kopenhadze Dania od lat króluje w Europie pod względem liczby miejsc w przedszkolach i żłobkach. Słynie też z najbardziej niekonwencjonalnych placówek i metod wychowawczych, stawiając na naukę przez eksperymentowanie i eksplorowanie przyrody, niezależnie od warunków panujących na zewnątrz. Do takich aktywności zachęca między innymi oddane niedawno do użytku największe publiczne przedszkole we Frederiksbergu, dzielnicy Kopenhagi.
Rzeźba w krajobrazie - Centrum Morza Wattowego w Danii Pracownia Dorte Mandrup Arkitekter zaprojektowała rozbudowę Centrum Morza Wattowego w Danii. Powstał oszczędny w formie budynek nawiązujący do lokalnych tradycji budowlanych.
Kampus UCN. Edukacja w trzech wymiarach Prosta bryła nowego kampusu duńskiego uniwersytetu UCN skrywa trójwymiarowe atrium, które stanowi centrum studenckiego życia. Projekt budynku opracowała kopenhaska pracownia ADEPT.