Futuro House

i

Autor: Archiwum Architektury Fot. materiały prasowe

Futuro House. Drugie życie utopii

2015-11-12 13:59

Futuro House został wyprodukowany w tym samym tygodniu 1969 roku, w którym Neil Armstrong stawiał pierwsze kroki na księżycu. Jeden z około 100 powstałych od tamtego czasu domów „wylądował” na tarasie Central Saint Martins w Londynie.

Futuro House został zaprojektowany w 1968 roku przez Matti Suuronena jako prefabrykowany, mobilny dom działkowy. Był ukoronowaniem poszukiwań architekta z zakresu kopuł. Urodzony w 1933 roku w Lammi Suuronen już jako student w Fińskim Instytucie Technologicznym zbierał doświadczenie praktyczne i jeszcze przed ukończeniem studiów w 1961 roku otworzył własną pracownię.

Eliptyczny dom powstał na zamówienie przyjaciela dr. Jaakko Hiidenkari, który poprosił architekta o zaprojektowanie górskiej chaty do zamieszkania podczas wypraw na narty. Futuro składa się z 16 elementów, których montaż na placu budowy zajmuje zaledwie dwa dni. Konstrukcja jest na tyle lekka, że alternatywnie może być dostarczona w całości za pomocą helikoptera i umieszczona na przygotowanych wcześniej betonowych podporach.

Forma domu oddaje ducha czasów, w jakich powstał projekt. W tym samym tygodniu, w którym zrealizowano pierwszy Futuro, Apollo 11 wylądował na księżycu. Na fali euforii związanej z podbojem kosmosu, projekt Suuronena cieszył się ogromnym zainteresowanie na targach FinnFocus w Londynie, a licencję uprawniającą do jego produkcji wykupiło wtedy ponad 20 krajów.

Jednak to co było motorem rozwoju projektów prefabrykowanych domów, stało się też przyczyną ich krótkiego życia. Innowacje formalne i technologiczne oparte o nowe materiały, szybko okazały się zbyt drogie dla masowej produkcji. Kryzys naftowy początku lat 70-tych spowodował znaczny wzrost cen paliw, a w konsekwencji również plastiku. Łącznie na świecie wyprodukowano jedynie około 100 domów, spośród których około 60 wciąż można spotkać od Finlandii po Tajwan, gdzie znajduje się prawdopodobnie największy zespół Futuro.

Egzemplarz prezentowany w Londynie został odnaleziony w Południowej Afryce przez artystę i absolwenta Central Saint Martins Craiga Barnesa. Po raz pierwszy zobaczył go podczas odwiedzin u rodziny w wieku zaledwie 3 lat. Ponad 30 lat później ocalił go przed destrukcją i przetransportował do Herefordshire, gdzie dom został poddany skrupulatnej renowacji. Na tarasie Central Saint Martins w Londynie, będzie służył jako miejsce cyklu wydarzeń związanych z wystawą „The Intelligent Optimist”. W każdą pierwszą środę miesiąca po Futuro House oprowadzi jego właściciel.

Szczegółowe informacje na temat domu oraz baza istniejących obiektów znajdują się na stronie internetowej http://www.thefuturohouse.com/