Gdyńska kooperacja – weekend architektury

i

Autor: Archiwum Architektury Nowy Gdyński Konsulat Kultury przy ulicy Jana z Kolna 25, na który zaadaptowano zabytkowy budynek Domu Marynarza Szwedzkiego z 1936 roku autorstwa Stanisława Płoskiego; Fot. Tomasz Żylski

Gdyńska kooperacja – weekend architektury

2018-11-05 14:37

Hasłem ósmej edycji Weekendu Architektury w Gdyni była kooperacja, co znalazło odzwierciedlenie nie tylko w tematyce wystąpień poszczególnych panelistów, ale też w strukturze organizacyjnej części wydarzeń. Odpowiedzialna za przebieg spotkania Agencja Rozwoju Gdyni zaprosiła do współpracy szereg instytucji, organizacji pozarządowych i partnerów prywatnych. Odbyła się m.in. debata na temat różnych form modernizowania powojennej zabudowy i związane z nią zwiedzanie obiektów ilustrujących problem.

Tegoroczny Weekend Architektury w Gdyni tradycyjnie już obfitował w dyskusje, spacery, wystawy i seanse filmowe poświęcone szeroko rozumianemu projektowaniu. Wśród zaproszonych gości znaleźli się architekci, badacze i specjaliści od przestrzeni miejskiej. Hasłem ósmej edycji weekendu była kooperacja, co znalazło odzwierciedlenie nie tylko w tematyce wystąpień poszczególnych panelistów, ale też w strukturze organizacyjnej części wydarzeń. Odpowiedzialna za przebieg spotkania Agencja Rozwoju Gdyni zaprosiła do współpracy szereg instytucji, organizacji pozarządowych i partnerów prywatnych.

Gdyńska kooperacja – weekend architektury

i

Autor: Archiwum Architektury Spacer fotograficzny po Kamiennej Górze; Fot. Przemysław Kozłowski/serwis prasowy

Razem ze stowarzyszeniem Traffic Design przeprowadzono debatę na temat różnych form modernizowania powojennej zabudowy. Celem dyskusji było wypracowanie wytycznych dla właścicieli i zarządców obiektów przygotowywanych do termomodernizacji. Traffic Design ma w tej dziedzinie już spore sukcesy. Po szeroko komentowanej w mediach społecznościowych akcji przemalowania jednego z bloków przy ulicy Lelewela 7-9 w Gdyni na biało, w tym roku nową elewację zyskał kolejny dotknięty „pastelozą” obiekt: budynek mieszkalny przy ul. św. Wojciecha 9. Za projekt jego fasady odpowiada grafik Jacek Rudzki, który przez zastosowanie dyskretnych wzorów podkreślił podziały bryły, odpowiadając jednocześnie na potrzebę indywidualizowania przestrzeni przez jej użytkowników. Realnym przejawem kooperacji podczas Weekendu Architektury było też porozumienie z właścicielami nieruchomości, spółdzielniami i wspólnotami mieszkaniowymi, które udostępniły swoje obiekty do zwiedzania podczas licznych wycieczek.

Tym razem uczestnicy mogli zobaczyć m.in. wnętrza kilku willi na Kamiennej Górze czy minimuzeum Bankowiec, prowadzone przez mieszkańców modernistycznej kamienicy Funduszu Emerytalnego Pracowników BGK przy ul. 3 Maja (proj. Stanisław Ziołowski, 1939). Urządzona w piwnicach ekspozycja prezentuje oryginalne detale i elementy wyposażenia wnętrz budynku. Niektórzy mówią, że to muzeum z odpadów, bo często wydobywamy jakieś przedmioty ze śmietnika, ale zależy nam, aby zachować je dla przyszłych pokoleń – tłumaczyła Maria Piradoff- Link, mieszkanka bloku pełniąca funkcję kustosza kolekcji (zwiedzanie możliwe jest po wcześniejszym umówieniu). W wyniku kooperacji powstał także Konsulat Kultury, nowo otwarta gdyńska placówka, która gościła cykl prelekcji poświęconych współdziałaniu i współpracy w dwudziestoleciu międzywojennym. Na jej siedzibę zaadaptowano zabytkowy budynek Domu Marynarza Szwedzkiego (proj. Stanisław Płoski, 1936). W 2015 roku, dzięki zaangażowaniu m.in. Agencji Rozwoju Gdyni i Gdyńskiego Centrum Kultury, władze miasta odkupiły obiekt od szwedzkiej wspólnoty wyznaniowej. Po adaptacji przeprowadzonej według projektu pracowni ARSA Bomerski i Partnerzy znalazła się tam m.in. sala widowiskowa na około 200 widzów i kawiarnia artystyczna. Kooperacja to proces, bez którego współcześnie trudno wyobrazić sobie efektywne funkcjonowanie nowoczesnych biur architektonicznych, skuteczne wdrażanie ambitnych planów rozwoju i rewitalizacji miast, dzielnic czy realizację zaawansowanych projektów na styku publiczno-prywatnym – podsumowywał tegoroczną edycję Weekendu Jacek Debis z Agencji Rozwoju Gdyni.