Architektura MuratorWydarzeniaGdyńska kooperacja – weekend architektury

Gdyńska kooperacja – weekend architektury

Hasłem ósmej edycji Weekendu Architektury w Gdyni była kooperacja, co znalazło odzwierciedlenie nie tylko w tematyce wystąpień poszczególnych panelistów, ale też w strukturze organizacyjnej części wydarzeń. Odpowiedzialna za przebieg spotkania Agencja Rozwoju Gdyni zaprosiła do współpracy szereg instytucji, organizacji pozarządowych i partnerów prywatnych. Odbyła się m.in. debata na temat różnych form modernizowania powojennej zabudowy i związane z nią zwiedzanie obiektów ilustrujących problem.

Gdyńska kooperacja – weekend architektury
Nowy Gdyński Konsulat Kultury przy ulicy Jana z Kolna 25, na który zaadaptowano zabytkowy budynek Domu Marynarza Szwedzkiego z 1936 roku autorstwa Stanisława Płoskiego; Fot. Tomasz Żylski

Tegoroczny Weekend Architektury w Gdyni tradycyjnie już obfitował w dyskusje, spacery, wystawy i seanse filmowe poświęcone szeroko rozumianemu projektowaniu. Wśród zaproszonych gości znaleźli się architekci, badacze i specjaliści od przestrzeni miejskiej. Hasłem ósmej edycji weekendu była kooperacja, co znalazło odzwierciedlenie nie tylko w tematyce wystąpień poszczególnych panelistów, ale też w strukturze organizacyjnej części wydarzeń. Odpowiedzialna za przebieg spotkania Agencja Rozwoju Gdyni zaprosiła do współpracy szereg instytucji, organizacji pozarządowych i partnerów prywatnych.

Gdyńska kooperacja – weekend architektury
Spacer fotograficzny po Kamiennej Górze; Fot. Przemysław Kozłowski/serwis prasowy

Razem ze stowarzyszeniem Traffic Design przeprowadzono debatę na temat różnych form modernizowania powojennej zabudowy. Celem dyskusji było wypracowanie wytycznych dla właścicieli i zarządców obiektów przygotowywanych do termomodernizacji. Traffic Design ma w tej dziedzinie już spore sukcesy. Po szeroko komentowanej w mediach społecznościowych akcji przemalowania jednego z bloków przy ulicy Lelewela 7-9 w Gdyni na biało, w tym roku nową elewację zyskał kolejny dotknięty „pastelozą” obiekt: budynek mieszkalny przy ul. św. Wojciecha 9. Za projekt jego fasady odpowiada grafik Jacek Rudzki, który przez zastosowanie dyskretnych wzorów podkreślił podziały bryły, odpowiadając jednocześnie na potrzebę indywidualizowania przestrzeni przez jej użytkowników. Realnym przejawem kooperacji podczas Weekendu Architektury było też porozumienie z właścicielami nieruchomości, spółdzielniami i wspólnotami mieszkaniowymi, które udostępniły swoje obiekty do zwiedzania podczas licznych wycieczek.

Tym razem uczestnicy mogli zobaczyć m.in. wnętrza kilku willi na Kamiennej Górze czy minimuzeum Bankowiec, prowadzone przez mieszkańców modernistycznej kamienicy Funduszu Emerytalnego Pracowników BGK przy ul. 3 Maja (proj. Stanisław Ziołowski, 1939). Urządzona w piwnicach ekspozycja prezentuje oryginalne detale i elementy wyposażenia wnętrz budynku. Niektórzy mówią, że to muzeum z odpadów, bo często wydobywamy jakieś przedmioty ze śmietnika, ale zależy nam, aby zachować je dla przyszłych pokoleń – tłumaczyła Maria Piradoff- Link, mieszkanka bloku pełniąca funkcję kustosza kolekcji (zwiedzanie możliwe jest po wcześniejszym umówieniu). W wyniku kooperacji powstał także Konsulat Kultury, nowo otwarta gdyńska placówka, która gościła cykl prelekcji poświęconych współdziałaniu i współpracy w dwudziestoleciu międzywojennym. Na jej siedzibę zaadaptowano zabytkowy budynek Domu Marynarza Szwedzkiego (proj. Stanisław Płoski, 1936). W 2015 roku, dzięki zaangażowaniu m.in. Agencji Rozwoju Gdyni i Gdyńskiego Centrum Kultury, władze miasta odkupiły obiekt od szwedzkiej wspólnoty wyznaniowej. Po adaptacji przeprowadzonej według projektu pracowni ARSA Bomerski i Partnerzy znalazła się tam m.in. sala widowiskowa na około 200 widzów i kawiarnia artystyczna. Kooperacja to proces, bez którego współcześnie trudno wyobrazić sobie efektywne funkcjonowanie nowoczesnych biur architektonicznych, skuteczne wdrażanie ambitnych planów rozwoju i rewitalizacji miast, dzielnic czy realizację zaawansowanych projektów na styku publiczno-prywatnym – podsumowywał tegoroczną edycję Weekendu Jacek Debis z Agencji Rozwoju Gdyni.

Tagi:
Zespół hotelowo-usługowy przy skwerze Kościuszki w Gdyni W dwuetapowym konkursie inwestorskim na projekt nowych budynków przy skwerze Kościuszki w Gdyni zwyciężyła pracownia Bedra Cichosz Architekci. Laureaci zaproponowali autorską interpretacją gdyńskiego modernizmu, projektując zespół o dwóch odmiennych obliczach.
Zespół mieszkaniowo-usługowy Yacht Park w Gdyni Głębokie podcięcie parterów, wysunięcie zadaszeń tarasów i panoramiczne przeszklenia Yach Parku przywodzą na myśl luksusowe wycieczkowce – o nowej realizacji biura Arch-Deco pisze Małgorzata Skrzypek-Łachińska.
Waterfront w Gdyni według JEMS Architekci: rusza przebudowa terenów przy Nabrzeżu Prezydenta Konkurs na projekt drugiego etapu inwestycji Gdynia Waterfront, realizowanej pomiędzy Sea Tower a skwerem Kościuszki, JEMS Architekci wygrali jeszcze w 2015 roku. Spółka Vastint Poland, która konkurs zorganizowała, zapowiada obecnie realizację przedsięwzięcia.
Apartamentowiec Plac Kaszubski w Gdyni W Gdyni rozpoczyna się realizacja kolejnego apartamentowca o formie nawiązującej do międzywojennej architektury miasta. Budynek zaprojektowała pracownia Arch-Deco.
Dzień Dobry Lody: lodziarnia w Gdyni projektu Studio Turbo W zabytkowym domu wójta Radtkego w śródmieściu Gdyni powstała lodziarnia Dzień Dobry Lody. Za projekt aranżacji lokalu odpowiada Paulina Kisiel ze Studio Turbo.
UrbanLab Gdynia szuka pomysłów na miasto! UrbanLab Gdynia ogłasza nabór do drugiej edycji programu Pomysł na Miasto. Poszukiwane są koncepcje mikroinnowacji odpowiadających na wyzwania związane z adaptacją do zmian klimatu w mieście.