Gdzie są architektki? – premiera polskiego wydania nowej książki Despiny Stratigakos

i

Autor: Archiwum Architektury

Gdzie są architektki? – polskie wydanie książki Despiny Stratigakos

2019-11-12 16:29

Czy płeć w jakikolwiek sposób wpływa na karierę architektek? Co pod tym względem zmieniło się w ciągu ostatniego stulecia? Despina Stratigakos, kanadyjska badaczka i historyczka architektury, szuka odpowiedzi w nowo wydanej książce: „Gdzie są architektki?”

Centrum Architektury już od ośmiu lat z powodzeniem wypełnia lukę na rodzimym rynku wydawniczym, publikując m.in. pierwsze polskie wydania najważniejszych pozycji z kanonu teorii architektonicznej, jak teksty Le Corbusiera, Jane Jacobs czy Rema Koolhaasa. Tym razem sięga po niewielką, ale już głośną książkę Despiny Stratigakos z 2016 roku „Where are the women architects?”. Autorka, kanadyjska badaczka, historyczka architektury i pisarka o greckich korzeniach, znana jest w Polsce głównie dzięki monografii „Dom Hitlera” (wydawnictwo Wielka Litera, 2015), poświęconej mieszkaniom kanclerza III Rzeszy, ale też wykorzystaniu przez niego architektury w celach propagandowych. Ta książka to także historia Gerdy Troost, architektki, projektantki wnętrz i przyjaciółki Führera, która żarliwą nazistką pozostała do końca swych dni.

Najnowsza publikacja Despiny Stratigakos opowiada o tych mniej znanych dziś projektantkach. „Gdzie są architektki?” to rozbudowany esej o przyczynach nieobecności kobiet w architekturze. Stratigakos podejmuje temat nieznajdujący jeszcze zbyt wielu odniesień w publikowanych w Polsce pracach, umykający z oczu badaczom architektury (mężczyznom), skupionym bardziej na budynkach, ich estetyce i znaczeniu niż na kwestii równości płci w branży. Mimo że kobiety mogą zdawać na wydziały architektury od ponad stu lat, a dziś stanowią nawet kilkadziesiąt procent grona osób studiujących ten kierunek, nadal napotykają bariery w życiu profesjonalnym. Nierówności płac, brak mentorek, mobbing, molestowanie, dyskryminacja i lekceważenie – oto wciąż aktualne metody zniechęcania architektek do wykonywania zawodu. (...) Narastająca frustracja środowiska spowodowana zmniejszającym się prestiżem zawodu, walka o zlecenia oraz poszukiwanie nowych dróg dotarcia do szerokiej publiczności – choć to tematy ważne – nie powinny odwracać naszej uwagi od faktu, że poza wyjątkami architektki ciągle nie przebiły się do zawodowego głównego nurtu – piszą w nocie od wydawcy redaktorki Agnieszka Rasmus-Zgorzelska i Aleksandra Stępnikowska z Centrum Architektury. Premiera polskiego wydania zaplanowana jest podczas najbliższego Bazarchu w Warszawie, który odbędzie się w pawilonie Zodiak w dniach 23-24 listopada.

Despina Stratigakos, „Gdzie są architektki?”Przekład: Agnieszka Rasmus-ZgorzelskaRedakcja: Jolanta PieńkosKorekta: Urszula DrabińskaProjekt wnętrza i skład: Kaja KusztraProjekt okładki: Magdalena PiwowarRedaktorki prowadzące: Agnieszka Rasmus-Zgorzelska, Aleksandra StępnikowskaWydawca: Centrum Architektury

O sytuacji kobiet w architekturze czytaj też w tekście Mai Mozgi-Góreckiej Architektura – męski klub?, który ukazał się w „A-m” 09/2013.