Hałas w centrum – rusza cykl otwartych wykładów, warsztatów i pokazów filmowych

i

Autor: Archiwum Architektury Grafika promująca projekt HAŁAS :W CENTRUM; il. serwis prasowy

Akustyka

Hałas w centrum – trwa cykl otwartych wykładów, warsztatów i pokazów filmowych

2023-03-16 12:29

Stołeczny oddział SARP oraz Wydział Architektury Politechniki Warszawskiej zapraszają na drugą odsłonę projektu poświęconego problematyce planowania i użytkowania przestrzeni. Tym razem przedmiotem dyskusji będzie hałas.

Żyjemy w sztucznie zbudowanym otoczeniu. Oddziaływanie tego otoczenia w bezpośredni sposób wpływa na nasze zmysły, pchając nas w dobrostan albo jego przeciwieństwo. Hałas, beznamiętny, ciągle majaczący na granicy naszego postrzegania, doprowadza nas do szaleństwa, czego często nawet nie zauważamy. W naszym projekcie chcemy go rozpoznać, zdefiniować i pokazać, jak możemy się przed nim bronić – mówi architektka Magda Maciąg zaangażowana w projekt.W ramach przedsięwzięcia, które zainaugurowano 15 marca w pawilonie ZODIAK, odbędzie się cykl otwartych wykładów, warsztatów, wycieczek, pokazów filmowych i innych wydarzeń. Cel jest jeden: dostrzeżenie i i zrozumienie hałasu jako zjawiska psychofizycznego, społecznego, kulturowego i ekonomicznego, a przede wszystkim – przestrzennego. Projekt potrwa do lipca 2023 roku i zakończy się uroczystą odsłoną instalacji przygotowanej przez studentów Politechniki Warszawskiej.W trakcie wykładów i warsztatów będziemy rozmawiali o hałasie kompleksowo. Dowiemy się, czym jest dźwięk i jak na nas wpływa. Jaki hałas nas otacza w miejscach, w których żyjemy, i dlaczego powstaje. Spojrzymy na to zagadnienie z punktu widzenia planowania przestrzennego aglomeracji. Co przy projektowaniu planiści biorą pod uwagę i jakie mają narzędzia poprawiające stan akustyczny miast? Poruszymy temat samych budynków, doboru materiałów na ich fasady i ich ustawienia w środowisku akustycznym – wymienia Maciąg. Chcemy też zwrócić uwagę na to, jaki wpływ jako twórcy hałasu mamy na rośliny i zwierzęta – dodaje.

Hałas w centrum – rusza cykl otwartych wykładów, warsztatów i pokazów filmowych

i

Autor: Archiwum Architektury Panel inauguracyjny projektu HAŁAS :W CENTRUM; fot. Monika Ostrowska

Projekt adresowany jest nie tylko do architektów, ale też zwykłych mieszkańców miasta. Prelegentami będą między innymi eksperci w dziedzinie akustyki, architektury, urbanistyki, zanieczyszczenia hałasem; w tym przedstawiciele Programu Środowiskowego Organizacji Narodów Zjednoczonych czy Biura Architektury i Planowania Przestrzennego m.st. Warszawy. Warszawa mapuje zanieczyszczenie dźwiękiem. Dziś to ruch kołowy jest głównym źródłem hałasu w naszym mieście – zwraca uwagę Bartosz Rozbiewski, zastępca dyrektora w BAiPP m.st. Warszawy. Podkreśla, że próby rozwiązania tego problemu podejmuje m.in. projekt nowego Studium. Stawiamy na nasze zdrowie i ciche oraz ograniczające hałas sposoby poruszania się po mieście – pieszo, rowerem i transportem zbiorowym. Kluczem jest tu jednak dobre planowanie miejskie oparte na wygodniej lokalności – tłumaczy.Równolegle do otwartych wydarzeń, na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej prowadzone jest seminarium, na którym studenci poszukują formy przestrzennej w najlepszy sposób obrazującej problematykę hałasu. Powstały projekt będzie zrealizowany na placu przed Warszawskim Pawilonem Architektury ZODIAK.Projekt HAŁAS :W CENTRUM wpisuje się w przyjętą przez Grupę Saint-Gobain strategię Grow&Impact. Jednym z jej filarów pozostaje społeczna i środowiskowa odpowiedzialność biznesu, realizowana między innymi poprzez społeczne kampanie edukacyjne. Skutki hałasu odczuwamy już nie tylko w ruchliwych centrach miast, ale także – coraz częściej – na przedmieściach. Przekonuje o tym raport „W pogoni za ciszą”, w którym pokazujemy, że natężenie dźwięku podczas przerwy w szkole jest porównywalne z tym w okolicy lotniska. To prawda, że w czasach dynamicznej urbanizacji wyeliminowanie niepożądanych dźwięków otoczenia jest trudne. Kluczowe okazuje się w tym kontekście promowanie nowoczesnych rozwiązań dla budownictwa. Jako wiodący producent innowacyjnych rozwiązań, możemy ograniczyć poziom hałasu w przestrzeni miejskiej i poprawić komfort życia jej mieszkańców – mówi Joanna Czynsz-Piechowiak, prezes Grupy Saint-Gobain w Polsce i Ukrainie, głównego partnera projektu.Więcej informacji oraz szczegółowy program na stronie: www.wcentrum.edu.pl.

ZAPISZ SIĘ