Architektura MuratorWydarzeniaHelsinki – Światowa Stolica Dizajnu 2012

Helsinki – Światowa Stolica Dizajnu 2012

Przeszło 300 projektów: wystaw, interwencji w przestrzeni miejskiej, happeningów i konferencji odbędzie się w 2012 roku w Helsinkach, tegorocznej Światowej Stolicy Dizajnu  

Logo - Helsinki, Światowa Stolica Dizajnu 2012

Tytuł Światowej stolicy Dizajnu przyznawany jest przez Międzynarodową Radę Stowarzyszeń Wzornictwa Przemysłowego (ICSID) co dwa lata. Pierwszym miastem był Turyn w 2008, drugim Seul w 2010, czwartym będzie Kapsztad – 2014. Helsiki to trzecie miasto które otrzymało ten tytuł. W najnowszej edycji o prestiżowe wyróżnienie rywalizowało 46 miast z 27 krajów. W finale znalazły się Helsinki i Eindhoven. Ostatecznie międzynarodowe jury przyznały prestiżowy tytuł stolicy Finlandii. Helsinki będą trzecią z kolei stolicą wzornictwa po Turynie (2008) oraz Seulu (2010).  Projekt jest częścią strategii miasta i rządu Finlandii. To nie tylko promocja dziedzictwa, ale również szansa na rozwój kraju i budowę jego nowej tożsamości.  

Budżet całego projektu wynosi ponad 16 mln euro. Projekt finansowany jest między innymi z budżetu innych miast Finlandii - Helsinki, Espoo, Vantaa, Kauniainen, Lathi (6 mln euro), Ministerstwo Pracy i Gospodarki oraz Edukacji i Kultury (5 mln euro) a także przez  partnerów korporacyjnych – m.in. Kone, Nokia, Martela, BMW (ponad 5 mln euro). 

Dwa główne wątki to przekształcenie miasta oraz reinterpretacja pojęcia dizajnu. Projektowanie traktowane jest przez organizatorów jako narzędzie pozwalające na poprawę warunków życia ludzi na całym świecie. Odpowiedzialne projektowanie, pozwalające na zmniejszenie zapotrzebowania na surowce i energię, daje zarazem nadzieję na zmniejszenie ekologicznych zagrożeń i bardziej racjonalne wykorzystanie zasobów naturalnych.

Winter trash. Décor from recycled materials
Prezentowaną w Villa Elfvik w Espoo wystawę oglądać będzie można do 1 kwietnia 2012 roku. Znajdą się na niej meble i elementy wyposażenia wnętrz, wykonane z odpadów, tkanin ze sklepów z używaną odzieżą, zepsutych sprzętów. (fot. w galerii - materiały prasowe The Nature House Villa Elfvik)

Kolorowe kontenery
12 marca rozstrzygnięty został konkurs na projekt „opakowania” pojemników na odpady. W nagrodzonym projekcie ściany kontenera przekształcone zostały na powierzchnię ekspozycyjną, pozwalającą np. na prezentowanie plakatów.

Moda i ilustracja
Wystawa Fashion illustrated prezentowana będzie do 8 marca w Muzeum Dizajnu w Helsinkach. Rysunki coraz częściej pojawiają się na stronch pism poświęconych modzie.

Więcej wydarzeń i szczegółowy program: www.wdchelsinki2012.fi

Nowa Intymność w Eindhoven Odbywający się w Eindhoven Dutch Design Week (DDW) to największy festiwal dizajnu na północ od Alp. W tym roku w nawiązaniu do szerzącej się pandemii COVID-19 jego temat przewodni brzmi Nowa Intymność.
Projekt: Mars W pięćdziesiątą rocznicę lądowania na Księżycu londyńskie Design Museum zaprasza na Marsa. Pokazując rolę jaką dizajn i architektura odegrają w podróży na Czerwoną Planetę i w trakcie jej kolonizacji, londyńscy kuratorzy poszerzają nasze myślenie o projektowaniu dla Ziemi.
Projekt Empatia Dom z papieru, minikuchnia do małego mieszkania, kurtka ze śpiworem oraz miniaturowa skrzynka z akcesoriami edukacyjnymi – takie projekty można zobaczyć na wystawie dizajnu pomocowego zatytułowanej Empatia, teraz!
STEPS AHEAD. Najlepszy dizajn z Polski i Węgier Wystawa STEPS AHEAD pokazuje najciekawsze przykłady wzornictwa przemysłowego, które powstały w obu krajach po zmianie systemu politycznego i gospodarczego.
Nowa Galeria Wzornictwa Polskiego Ponad 100 lat polskiego wzornictwa na 300 m2 – już od 15 grudnia można zwiedzać nową galerię w Muzeum Narodowym w Warszawie. Jej przestrzeń zaaranżowało młode biuro projektowe Matosek/Niezgoda.
Zaprojektowani – Krakowskie Spotkania z Dizajnem Około 100 wystawców zapowiedziało swoją obecność na krakowskich Targach Dizajnu Zaprojektowani. Program wydarzenia, odbywającego się w dniach 24-26 listopada, obejmuje wystawy, warsztaty, targi dizajnu, a także spotkania z projektantami.