Architektura MuratorWydarzeniaIkony architektury w cyklu filmów "Świątynie kultury"

Ikony architektury w cyklu filmów "Świątynie kultury"

Poczynając od 6 września Sundance Channel wyemituje 6-odcinkowy serial dokumentalny "Świątynie kultury". Każda 30-minutowa część została nakręcona przez innego twórcę i przedstawia osobiste spojrzenie na wybrane ikony światowej architektury.

Filharmonia w Oslo

Filmy te, tworzone pod kierownictwem cenionych filmowców, z których każdy prezentuje swój własny styl i podejście artystyczne, przedstawiają obiekty architektoniczne. Budynki pokazane w serialu to Filharmonia Berlińska, Centrum Pompidou, Rosyjska Biblioteka Narodowa, Opera w Oslo, więzienie w Halden oraz Instytut Salka.

Niedziela 6 września, Filharmonia Berlińska
Scenariusz i reżyseria: Wim Wenders

Na początku lat 60-tych dwie sąsiadujące obiekty - Filharmonia Berlińska i Mur Berliński, ukazywały sprzeczne wizje przyszłości: jedna symbolizowała integrację i możliwości, a druga wykluczenie i strach. Pół wieku później w tym miejscu pozostała już tylko Filharmonia projektu Hansa Scharouna. Film Wendersa przedstawia budynek oczami kilku jego użytkowników, a każdego z nich łączy głęboka więź z tym miejscem. Jako ścieżka dźwiękowa do filmu posłużył utwór „Jeux” Debussy'ego.

Niedziela 13 września, Centrum Pompidou
Reżyseria: Karim Aïnouz

Karim Ainouz jest reżyserem z Nowego Jorku, który studiował architekturę w Brasilii. Jego film ukazujący Centrum Pompidou, zaprojektowane przez Renzo Piano i Richarda Rogersa, przedstawia ten budynek zarówno jako obietnicę demokracji, jak i jako zabawną utopię.

Niedziela 20 września, Rosyjska Bibliteka Narodowa
Scenariusz i reżyseria: Michael Glawogger

Od momentu otwarcia w 1814 roku, zaprojektowana przez Jegora Sokołowa Rosyjska Biblioteka Narodowa w Petersburgu, była niemym świadkiem wielu burzliwych wydarzeń. Jej ściany stoją na straży książek, znajdujących się pod opieką kobiet, które stanowią większość personelu biblioteki.

Niedziela 27 września, Opera w Oslo
Reżyseria: Margreth Olin

W 2008 roku budynek opery zaprojektowany przez architektów z pracowni Snøhetta znalazł swoje miejsce na nabrzeżu w Oslo w centrum miasta. Siedziba norweskiej Opery i Baletu, wznosi się ponad fiordem, przyciągając turystów swoim pozornie niekończącym się marmurowym dachem i pełnym wdzięku wnętrzem.

Niedziela 4 października, Więzienie w Halden
Scenariusz i reżyseria: Michael Madsen

Więzienie w Halden w Norwegii, zaprojektowane przez duńską firmę architektoniczną EMA, zostało uznane przez Time Magazine za „najbardziej humanitarne więzienie na świecie”. Od momentu otwarcia w 2010 roku, w tym zakładzie karnym o zaostrzonym rygorze przebywają najbardziej niebezpieczni norwescy przestępcy. Podczas eksploracji budynku, Michael Madsen zadaje pytanie, czy okna bez krat z panoramicznym widokiem na krajobraz Norwegii mogą naprawdę pomóc zatwardziałym przestępcom. Czy więzienie może być tak naprawdę „humanitarne”? Wykorzystując ujęcia kamery typu free-float jako kontrapunkt dla niewoli więźniów, Madsen bada granice między humanistycznymi ideałami resocjalizacji i odwiecznym społecznym pragnieniem zemsty i kary.

Niedziela 11 października, Institut Salka
Reżyseria: Robert Redford

W 1959 roku słynny wirusolog Jonas Salk poprosił architekta Louisa Kahna, by zaprojektował jego nowy rodzaj instytutu badawczego. Wyobraził sobie „klasztor” na wybrzeżu Kalifornii, który pozwoliłby naukowcom pracować w zgodzie z naturą. Film Roberta Redforda ukazuje dzieło nowoczesnej sztuki architektonicznej i prowokuje do wnikliwszego zastanowienia się nad egzystencjalnymi cechami przestrzeni. Czy dusza budynku może wpływać na tych, którzy tam pracują i inspirować ich, aby osiągali wielkie rzeczy?

Portrety filmowe architektów Górnego Śląska Stanisław Niemczyk, Marek i Ewa Dziekońscy, Jerzy Witeczek czy Janusz i Bożena i Włodarczykowie to tylko niektórzy bohaterowie nowego cyklu filmów dokumentujących twórczość wybitnych architektów Górnego Śląska!
MIASTOmovie 2020: Wielkie Plany! Startuje festiwal filmów o architekturze i mieście Na 8. edycję MIASTOmovie organizatorzy mają naprawdę Wielkie Plany! Pod takim właśnie hasłem przebiegać będzie tegoroczna odsłona festiwalu filmów o mieście i architekturze. „Architektura-murator” tradycyjnie jest patronem medialnym MIASTOmovie.
Mario Botta. The Space Beyond: pokaz filmu i dyskusja z architektem Ambasada Szwajcarii w Polsce, Włoski Instytut Kultury w Warszawie oraz Stowarzyszenie Architektów Polskich zapraszają na pokaz filmu dokumentalnego „Mario Botta. The Space Beyond”. Po projekcji zaplanowano dyskusję z architektem.
Sztuka i dizajn w XX i XXI wieku: cykl filmów edukacyjnych. Irma Kozina i Paweł Wilkołek o architekturze i przestrzeni W ramach projektu Sztuka i dizajn w XX i XXI wieku krakowski reżyser Paweł Wilkołek oraz katowicka historyczka sztuki Irma Kozina przygotowują cykl filmów, których tematem są wybrane zagadnienia z zakresu planowania, architektury i dizajnu. Jako pierwszy zrealizowany został dokument poświęcony historii dawnego ogrodu jordanowskiego przy ulicy Barbary w Katowicach.
Niemczyk – ostatni buntownik architektury: film Marcina Zasady i Marcina Nowaka Muzeum Miejskie w Tychach zaprasza na kolejne pokazy filmu dokumentalnego „Niemczyk – ostatni buntownik architektury”. Po mieszkańcach Tychów dokument będą mogli teraz zobaczyć także miłośnicy architektury z Krakowa, Warszawy i Katowic.
Cinema Lab: stwórz wytyczne przestrzenne dla kin czasów pandemii! Pawilon Zodiak i Fundacja Obserwatorium zapraszają do udziału w otwartych warsztatach towarzyszących wystawie „Przekrój kino”. Podczas cyklu spotkań on-line uczestnicy opracują wytyczne przestrzenne i funkcjonalne dla kin czasu pandemii.