Ingarden & Ewý: 28 lat

i

Autor: Archiwum Architektury Jedna z koncepcji prezentowanych na wystawie: sala koncertowa Tautos Namai w Wilnie, proj. Krzysztof Ingarden, Jacek Ewý, Piotr Urbanowicz (2019)

Ingarden & Ewý: trzy dekady w projektach

2019-12-13 15:23

Rektor Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego prof. nadzw. dr Klemens Budzowski zaprasza na wernisaż wystawy „Ingarden & Ewý”. Na ekspozycji zobaczymy m.in. najnowsze projekty i najbardziej znane realizacje pracowni.

Krzysztof Ingarden i Jacek Ewý współpracują ze sobą już od 28 lat, początkowo w ramach biura JET Atelier, obecnie jako Ingarden & Ewý Architekci. Do ich najważniejszych wspólnych realizacji należą: Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha, zaprojektowane we współpracy z Arata Isozaki & Associates (1994), ambasada RP w Tokio (2001), pawilon Polski na EXPO 2005 Aichi (2005), pawilon wystawowo-informacyjny Wyspiański 2000 (2007), Ogród Doświadczeń w Parku Lotników (2008), biblioteka Uniwersytetu Papieskiego (2010), Małopolski Ogród Sztuki (2012) i centrum kongresowe ICE Kraków (2014).

Architekci nie wypracowali własnego, rozpoznawalnego stylu. W Małopolskim Ogrodzie Sztuki możemy znaleźć finezję ceglanego detalu Pawilonu Wyspiański 2000, w Centrum Kongresowym ICE – miękkie formy polskiego pawilonu EXPO w Aichi, ale w istocie są to obiekty stylistycznie odmienne i niepowtarzalne. Ingarden i Ewý to architekci poszukujący, którzy stosują indywidualne rozwiązania wynikające z analizy tematu, kontekstu, lokalnych uwarunkowań – pisał o dokonaniach krakowskiego duetu Antoni Domicz w „A-m” 12/2015.

Jednym z najbardziej rozpoznawalnych dzieł w dorobku architektów jest też wspomniane Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie. Obiekt ten, wzniesiony w 1994 roku vis-à-vis Wawelu  dzięki inicjatywie Krystyny Zachwatowicz i Andrzeja Wajdy, zdobył na przestrzeni lat wiele prestiżowych nagród, ostatnio – Nagrodę dla Realizacji 25-lecia przyznaną przez redakcję „A-m” z okazji jubileuszu miesięcznika w listopadzie tego roku. Do początku lutego wszystkie te realizacje, ale też najnowsze projekty biura będzie można zobaczyć na monograficznej wystawie w Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego. Wernisaż ekspozycji 19 grudnia o godz. 11.00 w budynku A przy ul. Gustawa Herlinga-Grudzińskiego 1.