Architektura MuratorWydarzeniaInstytut Filmowy w Tajlandii laureatem Brick Award 2014. Nagrody dla najlepszych obiektów z ceramiki budowlanej

Instytut Filmowy w Tajlandii laureatem Brick Award 2014. Nagrody dla najlepszych obiektów z ceramiki budowlanej

8 maja w Wiedniu wręczono nagrody w tegorocznej edycji Wienerberger Brick Award 2014. Za najlepszy obiekt współczesnej architektury wzniesiony z ceramiki budowlanej uznano Instytut Filmu i Animacji w Nakhon Pathom w Tajlandii, zaprojektowany przez Boonserma Premthada z Bangkok Project Studio

Brick Award 2014, nagroda architektoniczna, obiekty z ceramiki budowlanej
Laureat nagrody Wieneberger Brick Award 2014, budynek Instytutu Filmu i Animacji Kantana, BOONSERM PREMTHADA / Bangkok Project Studio, Nakhon Pathom, Tajlandia, 2011, zdjęcie Pirak Anurakyawachon

Celem nagrody architektonicznej Wienerberger Brick Award jest promowanie projektowania z użyciem ceramiki budowlanej. Cegła to jeden z najstarszych tradycyjnych materiałów, który jak pokazuje konkurs, wciąż stwarza możliwości kształtowania współczesnej architektury i w zgodzie ze współczesną wrażliwością. W czasach, gdy coraz częściej mówi się o humanitarnej działalności architektów i projektach działających jako katalizatory społecznej zmiany, nie bez znaczenia pozostaje również możliwość tradycyjnej, lokalnej produkcji tego materiału. Na szóstą edycję konkursu Brick Award napłynęło ponad 300 zgłoszeń. Wśród 50 obiektów nominowanych do finału przez międzynarodowe jury obiektów, znalazły się dwie realizacje z Polski: budynek mieszkalny przy ul. Grabyszyńskiej we Wrocławiu Biura Projektów Lewicki Łatak oraz Muzeum Armii Krajowej projektu AIR Jurkowscy Architekci.

Laureatem nagrody głównej w konkursie Wienerberger Brick Award 2014 został budynek Instytutu Filmu i Animacji w Nakhon Pathom w Tajlandii, zaprojektowany przez Boonserma Premthada z Bangkok Project Studio. Budynek instytutu został zbudowany z ponad 600.000 ręcznie wykonanych cegieł, pozyskanych z ostatniej w Tajlandii wioski, w której wytwarza się ten budulec. Pochodzące stamtąd cegły są duże (dwa razy większe od zwykłych cegieł), a dzięki ręcznemu procesowi produkcji, każda posiada indywidualny charakter. Prace budowlane były wykonywane przez bezrobotnych zamieszkujących okolicę, co nadaje projektowi istotny społeczny wymiar. W budynku instytutu przewidziano miejsca na sale wykładowe, studia, bibliotekę i kantynę dla studentów sztuki filmowej.

Instytut Filmu i Animacji Kantana, w którym kształci się obecnie około sześćdziesięciu młodych filmowców, znajduje się kilkadziesiąt kilometrów na wschód od Bangkoku. W zamierzeniu autora, budynek ma być realizacją architektury atmosferycznej, co oznacza, że równie istotne jak elementy konstrukcji są tu doświadczenia odbierane zmysłami wzroku, węchu, słuchu i smaku, takie jak światłocieniowy charakter elewacji, haptyczne walory materiału i skłaniająca do medytacji cisza otaczającego krajobrazu. Falujące ściany budynku, symbolicznie reprezentujące elementy fundamentalne dla sztuki filmowej: czas i ruch, wznoszą się na wysokość około 8 metrów i pełnią nie tylko funkcje estetyczne. W ich wnętrzu kryje się niewidoczny system zapewniający cyrkulację powietrza. Stabilność wypukło-wklęsłych ścian zapewnia stalowa konstrukcja.

Wang Shu, członek jury konkursowego, laureat nagrody Pritzkera z 2012 roku powiedział o zwycięskiej realizacji, że jest to projekt bardzo prosty, "ale jednocześnie wyjątkowo piękny - to pierwszy budynek, który sprawił, że od razu pomyślałem ‘to jest wspaniały projekt’.”  Warto podkreślić, że doceniono nie tylko walory estetyczne, lecz również społeczne aspekty projektu.

Zobacz wybór pozostałych realizacji nominowanych do Wieneberger Brick Award 2014 oraz wszystkie obiekty nagrodzone w konkursie.

Brick Award 2019 – polska edycja Nagroda Brick Award przyznawana jest co dwa lata najlepszym realizacjom, w których zastosowano materiały ceramiczne dowolnego producenta. Do tegorocznej polskiej edycji zgłoszono aż 74 obiekty. Wśród nagrodzonych projektów znalazły się m.in. Wydział Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, Teatr w Budowie Centrum Spotkania Kultur w Lublinie czy budynek mieszkalny Unikato w Katowicach.
Brick Award 2019 – kolejna polska edycja konkursu Jeszcze tylko do 4 lutego można przesyłać zgłoszenia do czwartej polskiej edycji konkursu architektonicznego Wienerberger Brick Award 2019 na najlepsze budynki zrealizowane z wykorzystaniem materiałów ceramicznych. W jury Tomasz Konior, Zbigniew Maćków, Grzegorz Piątek, Małgorzata Pilinkiewicz i Jerzy Szczepanik-Dzikowski.
Brick Award 2017 – polska edycja Rozstrzygnięto trzecią edycję konkursu na najlepsze obiekty architektoniczne, które powstały z wykorzystaniem materiałów ceramicznych – cegieł konstrukcyjnych, elewacyjnych i dachówek. Grand Prix otrzymało Muzeum Katyńskie w Warszawie autorstwa BBGK Architekci.Według jury, projekt ten na tle innych wyróżniało uzyskanie spektakularnego efektu architektonicznego za pomocą delikatnych, wrażliwych na otoczenie interwencji i wpisanie funkcji muzeum w powstałą w XIX wieku historyczną przestrzeń na warszawskiej Cytadeli.
Wszyscy laureaci polskiej edycji konkursu Brick Award 2017 Rozstrzygnięto trzecią polską edycję konkursu Brick Award, w którym nagradzane są najlepsze realizacje z ceramiki budowlanej. Grand Prix otrzymało Muzeum Katyńskie w Warszawie projektu BBGK Architekci.
Nabór zgłoszeń do Brick Award 2017 Rusza trzecia polska edycja konkursu Wienerberger Brick Award, w którym nagradzane są najlepsze budynki zrealizowane z wykorzystaniem materiałów ceramicznych. Zgłoszenia można przesyłać do 6 lutego 2017 roku.
Brick Award 2016 Tegoroczna, siódma już edycja konkursu Wienerberger Brick Award upłynęła pod znakiem wyzwań związanych z ociepleniem klimatu. Kierunek ten mocno zaznaczył się w decyzjach jury – zwyciężyły budynki opierające się na wykorzystaniu tradycyjnych technologii i materiałów, ale też wyróżniające się ponadprzeciętną architekturą. W poprzednich edycjach nominacje do nagrody zgłaszane były przez krytyków i dziennikarzy. Tym razem architekci sami nadsyłali swoje realizacje – relacja Agnieszki Skolimowskiej.