Dobry Wzór

i

Autor: serwis prasowy Wystawa towarzysząca ubiegłorocznej edycji konkursu Dobry Wzór

Instytut Wzornictwa Przemysłowego rusza z 30. edycją Konkursu Dobry Wzór

Instytut Wzornictwa Przemysłowego już od 30 lat organizuje Konkurs Dobry Wzór. O prestiżową nagrodę walczyć będą twórcy designu. Tegoroczna, jubileuszowa edycja konkursu będzie różnić się od poprzednich – m.in. pojawi się nowa kategoria Food Design.

Spis treści

  1. Instytut Wzornictwa Przemysłowego zaprasza do Konkursu Dobry Wzór
  2. 14 kategorii konkursowych, w tym zupełnie nowa – Food Design
  3. Prestiżowy tytuł, wystawa i katalog projektów, czyli na co mogą liczyć nagrodzeni

Instytut Wzornictwa Przemysłowego zaprasza do Konkursu Dobry Wzór

Tegoroczna edycja prestiżowego Konkursu Dobry Wzór jest wyjątkowa – konkurs obchodzi bowiem 30-lecie. W szranki ponownie staną najlepsi projektanci, których usługi i produkty można spotkać na polskim rynku. Przez lata prestiżową nagrodę zdobyły m.in. Pesa, Omnires, Lesovik, Kler, Tołpa oraz Politechnika Warszawska.

Celem konkursu jest promowanie dobrego designu oraz nagradzanie twórców potrafiących wykazać się innowacyjnością oraz wysoką jakością, nie zapominając zarazem o funkcjonalności i estetyce. Konkurs odbywa się pod patronatem serwisów Architektura-Murator.pl oraz Urządzamy.pl.

– Dobry Wzór to najstarszy polski konkurs wzorniczy promujący najlepiej zaprojektowane produkty i usługi dostępne na polskim rynku. Znak Dobry Wzór jest przyznawany przez Instytut Wzornictwa Przemysłowego już od 30 lat – podaje strona konkursu.

Zgłoszenia do konkursu przyjmowane są do 31 sierpnia 2023 roku przez formularz konkursowy dostępny na stronie: https://dobrywzor.com.pl/. Wręczenie nagród nastąpi 27 października 2023 roku w siedzibie IWP przy ul. Świętojerskiej 5/7 w Warszawie, gdzie laureaci wezmą udział w uroczystej gali.

14 kategorii konkursowych, w tym zupełnie nowa – Food Design

Instytut Wzornictwa Przemysłowego co roku dopasowuje kategorie konkursowe do zmieniających się realiów. Reagując na trudności i wyzwania ostatnich lat, projektanci zaczęli tworzyć masowo nowe, funkcjonalne rozwiązania dostosowane do potrzeb dzisiejszego społeczeństwa. W 2023 r. projektanci mogą startować w następujących kategoriach:

  • Food Design – nowość w konkursie,
  • Dom,
  • Usługi,
  • Grafika Użytkowa/Komunikacja,
  • Opakowania,
  • Nowe Technologie,
  • Nowe Materiały,
  • Przestrzeń Publiczna,
  • Transport,
  • Web Design,
  • Praca/Biuro,
  • Dzieci,
  • Sport,
  • Rzemiosło.

Już kolejny rok IWP przyjmuje zgłoszenia również w ramach kategorii „Szczęśliwa Trzynastka”. Powstała ona z myślą o początkujących twórcach i młodych producentach, którzy nie wdrożyli jeszcze swoich produktów do masowej produkcji, a również chcieliby zaprezentować swoje dzieła.

Konkurs Dobry Wzór grafika

i

Autor: Instytut Wzornictwa Przemysłowego Konkurs Dobry Wzór nagradza twórców wyjątkowego designu.

Prestiżowy tytuł, wystawa i katalog projektów, czyli na co mogą liczyć nagrodzeni

Po wstępnej kwalifikacji zgłoszone wyroby i usługi poddawane są dwuetapowej ocenie. Dokonuje jej profesjonalne, interdyscyplinarne Jury złożone z ekspertów IWP, uznanych projektantów oraz przedstawicieli instytucji gospodarczych. Poziom konkursu jest bardzo wysoki, co pozwala wyłonić prace naprawdę wybitne.

Na zwycięzców 30. edycji Konkursu czeka jak co roku prestiżowe wyróżnienie w postaci szeroko rozpoznawalnego znaku Dobry Wzór. Prace, które znajdą się w finale, zostaną zaprezentowane na wystawie pokonkursowej w siedzibie Instytutu Wzornictwa Przemysłowego w Warszawie oraz znajdą się w katalogu Laureatów Dobry Wzór 2023. Dla twórców nagrodzonych produktów i usług jest to dodatkowe źródło promocji swoich dzieł.

Z okazji okrągłej 30. rocznicy Konkursu Dobry Wzór odbędzie się także wystawa retrospektywna, na której zaprezentowane zostaną prace nagrodzone w latach poprzednich.

– Naszym celem jest promowanie wzornictwa jako strategicznego kierunku innowacji polskiej i europejskiej gospodarki. Organizujemy wystawy i konkursy, na których prezentowane są innowacyjne produkty i dobre praktyki wzornicze. Wspieramy również rozwój i doskonalenie zawodowe młodych ludzi stawiających pierwsze kroki w zawodzie projektanta – podaje Instytut Wzornictwa Przemysłowego.