Architektura MuratorWydarzeniaInternational Highrise Award 2018

International Highrise Award 2018

Najlepszym wieżowcem świata jest biurowiec Torre Reforma w mieście Meksyk zaprojektowany przez Benjamina Romano. Na początku listopada ogłoszone zostały wyniki International Highrise Award 2018 - nagrody przyznawanej najbardziej innowacyjnym budynkom wysokim.

International Highrise Award 2018
Ukończony w 2016 roku budynek Torre Reforma, fot. Moritz Bernoully/serwis prasowy DAM

Nagrodę ustanowiły w 2004 roku miasto Frankfurt, Niemieckie Muzeum Architektury (DAM) i DekaBank. Przyznawana jest co dwa lata projektantom i inwestorom najlepszych budynków, których wysokość przekracza 100 metrów. Tym razem uwagę jury zwróciły zastosowane przez meksykańskiego architekta rozwiązania czyniące 246-metrowy wieżowiec Torre Reforma odpornym na trzęsienia ziemi, a także ogólna jakość rozwiązań architektonicznych – od planu po detal. Benjamin Romano pokazuje nam, że pojedynczy architekt może zdefiniować na nowo standardy budowlane i konstrukcyjne w swoim mieście. Najpierw przekonał do siebie inwestorów, którzy zakupili działkę, potem przygotował plany, wymyślił masywną konstrukcję, będącą całkowitym zaprzeczeniem powszechnych ścian kurtynowych, i nakłonił swoich konstruktorów, by podążali tą ścieżką. I w końcu wybudował całość. Zdumiewające jest, że tak holistycznie podejście jest możliwe w dzisiejszych czasach. Zdumiewa także świetny rezultat. Romano udowodnił nam, że taki sposób postępowania w niektórych krajach naprawdę może zmieniać reguły gry - podsumował Peter Cachola Schmal, dyrektor DAM.
Podczas uroczystości rozdania nagród we Frankfurcie na Menem 1 listopada projektant budynku otrzymał 50 tys. euro oraz tytanowo-granitową statuetkę przedstawiającą papierową dokumentację spiętrzoną w formę wieży. Do 3 marca, również we Frankfurcie - w DAM, można oglądać wystawę pokazującą 36 nominowanych do nagrody wieżowców.
www.dam-online.de

Tagi:
Budynki Varso 1 i 2 w Warszawie Obiekty Varso 1 i Varso 2 autorstwa biura HRA Architekci wraz z wieżą projektu Foster + Partners i ogólnodostępnymi pasażami tworzyć będą nową miastotwórczą przestrzeń w samym centrum stolicy.
eVolo Skyscraper 2021 Amerykański magazyn eVolo ogłosił kolejną edycję międzynarodowego konkursu na innowacyjne wieżowce. Zgłoszenia do 26 stycznia 2021 roku.
Najwyższe budynki w Polsce. Przegląd 10 polskich najwyższych wieżowców Rywalizacja jest immanentnie wpisana w naturę człowieka i w większość wytworów jego wyobraźni. Nie omija to także architektury, w której projektanci ustawiają sobie coraz to wyższe poprzeczki. I tym dosłowniej należy to traktować, gdy bierzemy pod uwagę wznoszone wieżowce. Jak w 2021 roku będzie wyglądał pejzaż stworzony z najwyższych polskich budynków? Szybowanie ku niebu w wykonaniu dziesięciu wysokościowców rozpoczniemy od ostatniej lokaty.
Poznańska Ściana Zachodnia – wyniki konkursu Skyline Challenge Władze Poznania wraz z Międzynarodowymi Targami Poznańskimi, politechniką i Uniwersytetem Artystycznym rozstrzygnęły ideowy konkurs na projekt lokalizacji wieżowców w centrum miasta.
Wieżowiec w miejscu Kolmeksu Pracownia Grupa 5 Architekci projektuje ponad 100-metrowy wieżowiec na warszawskiej Woli. Budynek planowany jest na działce po biurowcu Kolmex, vis-à-vis Muzeum Powstania Warszawskiego.
Drewno na dużych wysokościach. Wystawa [WIDEO] Timber Rising to wystawa o pnących się wysoko w górę drewnianych budynkach - jednym z ciekawszych architektonicznych zjawisk, który możemy ostatnio zaobserwować w zachodnioeuropejskich metropoliach.