Architektura MuratorWydarzeniaIwan Baan: mistrz fotografii architektury [GALERIA]

Iwan Baan: mistrz fotografii architektury [GALERIA]

Iwan Baan to holenderski fotograf architektury, który rzucił wyzwanie długoletniej tradycji przedstawiania budynków jako wyizolowanych z kontekstu, ukazując również ich otoczenie i użytkowników. Z okazji spotkania z Holendrem, które w ramach konferencji Architektura i Media poprowadzi Ewa P. Porębska, prezentujemy wybór ikonicznych zdjęć autorstwa Iwana Baana publikowanych na łamach naszego miesięcznika.

Iwan Baan: mistrz fotografii architektury [GALERIA]
Narodowe Muzeum Kataru, proj. Ateliers Jean Nouvel, „A-m” 09/2019; fot. Iwan Baan

Iwan Baan (1975) należy do najczęściej publikowanych fotografów architektury na świecie. Zdjęcia zamawiali u niego m.in. Rem Koolhaas, Herzog & de Meuron, SANAA, Toyo Ito, Zaha Hadid czy Steven Holl, by wymienić tylko tych największych. Zdaniem krytyków, Iwan Baan jako jeden z pierwszych zakwestionował długoletnią tradycję przedstawiania budynków w oderwaniu od kontekstu, ukazując nie tylko ich otoczenie, ale również użytkowników. Jego prace zawsze  opowiadają jakąś historię o architekturze, prezentują emocje i sposób, w jaki ludzie korzystają z przestrzeni architektonicznej.

Na żywo z Iwanem Baanem: fotografia jako narzędzie krytyki architektonicznej

Iwan Baan w wielu wywiadach podkreśla, że fotografuje od dziecka, ale przecież tak mówi większość zawodowych i niezawodowych fotografów. Na czym więc polega niezwykły magnetyzm jego zdjęć? 14 maja dyskusję z fotografem przeprowadzi on-line redaktor naczelna „Architektury-murator” Ewa P. Porębska.

W rozmowie z Iwanem Baanem będę starała się przybliżyć fenomen jego twórczości. Spróbuję się dowiedzieć, dlaczego architekci, tak bardzo przywiązani do pewnego wyobrażenia na temat swoich projektów, nie tylko godzą się na nie zawsze idealizujące architekturę zdjęcia autorstwa Iwana Baana, ale wręcz o nie zabiegają. Dlaczego te prace są tak istotne z puntu widzenia historii i krytyki architektury. Mam nadzieję, że znajdziemy też chwilę, by porozmawiać o kwestiach technicznych, retuszu i poprawianiu zdjęć, licznych podróżach no i sytuacji fotografa w czasach pandemii
– mówi Ewa P. Porębska.

Dyskusja na żywo odbędzie się o godz. 17.00 na kanale Fundacji Miesa van der Rohe na platformie YouTube w ramach drugiej edycji  konferencji „Architektura i Media”. Poniżej prezentujemy krótki film, w którym Iwan Baan opowiada o swojej pracy oraz wybór ikonicznych zdjęć jego autorstwa publikowanych na łamach naszego miesięcznika.

Architectural Photography Awards 2018 – Polak wśród finalistów międzynarodowego konkursu na najlepsze zdjęcie architektury Zdjęcie polskiego fotografa Pawła Paniczko przedstawiające Long Museum West Bund w Szanghaju znalazło się wśród 20 finalistów konkursu Architectural Photography Awards 2018 towarzyszącego 11. edycji World Architecture Festival. Do 30 listopada na wybrane fotografie może też głosować publiczność.
Nowy styl zakopiański – fotoreportaż Marcina Czechowicza Równo 120 lat temu Stanisław Witkiewicz ukończył Willę pod Jedlami – wzorcowy przykład stylu zakopiańskiego. Stworzył go w oparciu o góralskie budownictwo i rzemiosło, które uznał za pradawną sztukę Polaków. Dziś, w drugim dziesięcioleciu XXI wieku, ponownie przyglądamy się Zakopanemu i jego architekturze, od zawsze poszukującej własnej, osobnej drogi. Co zatem znaleźli i czego nadal szukają pod Tatrami polscy architekci?
Architecture porn, czyli bydgoski modernizm na archiwalnych fotografiach Henryka Nahorskiego Do 3 października w Galerii Farbiarnia w Bydgoszczy można oglądać wystawę fotografii Henryka Nahorskiego, który przez wiele lat dokumentował architekturę regionu.
Zdjęcie MCK w Katowicach nagrodzone w prestiżowym konkursie Fotografia ukazująca fragment zielonego dachu Międzynarodowego Centrum Kongresowego w Katowicach otrzymała jedną z głównych nagród w konkursie fotograficznym Grand Press Photo. Autorką zdjęcia jest pochodząca z Gliwic fotografka Beata Zawrzel.
Wiedza tajemna. Spotkanie z Juliuszem Sokołowskim Filolog z wykształcenia i nauczyciel z zawodu, Juliusz Sokołowski od lat z powodzeniem rozwija życiową pasję, którą jest fotografia. O odrębności jego spojrzenia oraz doskonałości warsztatu świadczyć mogą wielokrotne publikacje na łamach miesięcznika „Architektura-murator" oraz bliska współpraca z pracowniami, takimi jak JEMS Architekci. W ramach spotkania w Muzeum Architektury we Wrocławiu Sokołowski opowie o swoim rzemiośle i podejściu do fotografii.
Najlepsi fotografowie architektury – Arcaid Images Architectural Photography Awards 2016 Znamy wyniki pierwszego etapu prestiżowego konkursu na najlepsze zdjęcia architektury. Ostatecznych laureatów poznamy już wkrótce podczas Światowego Festiwalu Architektury w Berlinie.