Architektura MuratorWydarzeniaIwan Baan: mistrz fotografii architektury [GALERIA]

Iwan Baan: mistrz fotografii architektury [GALERIA]

Iwan Baan to holenderski fotograf architektury, który rzucił wyzwanie długoletniej tradycji przedstawiania budynków jako wyizolowanych z kontekstu, ukazując również ich otoczenie i użytkowników. Z okazji spotkania z Holendrem, które w ramach konferencji Architektura i Media poprowadzi Ewa P. Porębska, prezentujemy wybór ikonicznych zdjęć autorstwa Iwana Baana publikowanych na łamach naszego miesięcznika.

Iwan Baan: mistrz fotografii architektury [GALERIA]
Narodowe Muzeum Kataru, proj. Ateliers Jean Nouvel, „A-m” 09/2019; fot. Iwan Baan

Iwan Baan (1975) należy do najczęściej publikowanych fotografów architektury na świecie. Zdjęcia zamawiali u niego m.in. Rem Koolhaas, Herzog & de Meuron, SANAA, Toyo Ito, Zaha Hadid czy Steven Holl, by wymienić tylko tych największych. Zdaniem krytyków, Iwan Baan jako jeden z pierwszych zakwestionował długoletnią tradycję przedstawiania budynków w oderwaniu od kontekstu, ukazując nie tylko ich otoczenie, ale również użytkowników. Jego prace zawsze  opowiadają jakąś historię o architekturze, prezentują emocje i sposób, w jaki ludzie korzystają z przestrzeni architektonicznej.

Na żywo z Iwanem Baanem: fotografia jako narzędzie krytyki architektonicznej

Iwan Baan w wielu wywiadach podkreśla, że fotografuje od dziecka, ale przecież tak mówi większość zawodowych i niezawodowych fotografów. Na czym więc polega niezwykły magnetyzm jego zdjęć? 14 maja dyskusję z fotografem przeprowadzi on-line redaktor naczelna „Architektury-murator” Ewa P. Porębska.

W rozmowie z Iwanem Baanem będę starała się przybliżyć fenomen jego twórczości. Spróbuję się dowiedzieć, dlaczego architekci, tak bardzo przywiązani do pewnego wyobrażenia na temat swoich projektów, nie tylko godzą się na nie zawsze idealizujące architekturę zdjęcia autorstwa Iwana Baana, ale wręcz o nie zabiegają. Dlaczego te prace są tak istotne z puntu widzenia historii i krytyki architektury. Mam nadzieję, że znajdziemy też chwilę, by porozmawiać o kwestiach technicznych, retuszu i poprawianiu zdjęć, licznych podróżach no i sytuacji fotografa w czasach pandemii
– mówi Ewa P. Porębska.

Dyskusja na żywo odbędzie się o godz. 17.00 na kanale Fundacji Miesa van der Rohe na platformie YouTube w ramach drugiej edycji  konferencji „Architektura i Media”. Poniżej prezentujemy krótki film, w którym Iwan Baan opowiada o swojej pracy oraz wybór ikonicznych zdjęć jego autorstwa publikowanych na łamach naszego miesięcznika.

Czytaj też: MuFo: wystawa w Muzeum Fotografii. Wyniki konkursu |

Ewa P. Porębska z nagrodą Top Woman 2020 in Real Estate Redaktor naczelna „Architektury-murator” Ewa P. Porębska zdobyła główną nagrodę w kategorii Architektura & Design w konkursie Top Woman 2020 in Real Estate.
Architektura i Media – druga ogólnoeuropejska konferencja poświęcona przyszłości mediów architektonicznych Już 11 maja kolejne ogólnoeuropejskie spotkanie poświęcone roli architektury w mediach i przyszłości branżowych magazynów i portali. W ramach konferencji redaktor naczelna „A-m” Ewa P. Porębska rozmawiać będzie z Iwanem Baanem, jednym z najbardziej znanych i najczęściej publikowanych fotografów architektury na świecie.
Architektura i media W ostatnich 10 latach narodziły się i zniknęły setki portali architektonicznych. Papierowym magazynom powodzi się różnie – „Building Design” przeszedł w całości na wersję cyfrową, a inne anglojęzyczne pismo „Mark Magazine” ukazało się w ubiegłym roku po raz ostatni. W międzyczasie ogromną popularność zyskały platformy internetowe. Poświęconą mediom i architekturze konferencję w Barcelonie podsumowują redaktor naczelna „A-m” Ewa P. Porębska i włoska dziennikarka Paola Pierotti.
Redaktor naczelna "Architektury-murator" Ewa P. Porębska uhonorowana przez Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego Redaktor naczelna miesięcznika "Architektura-murator” Ewa P. Porębska została uhonorowana Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski przez Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego. Odznaczenie otrzymała za wybitne zasługi na rzecz ochrony ładu przestrzennego i rozwoju architektury