Architektura MuratorKonkursyMuFo: wystawa w Muzeum Fotografii. Wyniki konkursu

MuFo: wystawa w Muzeum Fotografii. Wyniki konkursu

Poznaliśmy wyniki konkursu na projekt wystawy stałej w nowej siedzibie Muzeum Fotografii MuFo w Krakowie. Jury postanowiło przyznać tylko dwie nagrody. Pierwszą zdobyło JAZ+Architekci, drugą – Pracownia Macieja Siudy.

MuFo: wystawa w Muzeum Fotografii. Wyniki konkursu
Wystawa stała w Muzeum Fotografii MuFo w Krakowie, proj. JAZ+Architekci Żmijewski Jaworski Massé, I nagroda

Konkurs architektoniczny na projekt wystawy Muzeum Fotografii MuFo w Krakowie ogłosiło w marcu tego roku. Zadaniem uczestników było m.in. zaproponowanie ogólnej koncepcji podziału sal na sekcje tematyczne, zaprojektowanie mebli oraz ekspozytorów. Uczestnicy mieli do dyspozycji ponad 3,2 tys. m² w zabytkowym budynku dawnej Zbrojowni przy ul. Rakowickiej, który władze Krakowa kupiły od Agencji Mienia Wojskowego jeszcze w 2017 roku. Obecnie prowadzone są tam prace budowlane. Konserwacja, modernizacja i rozbudowa obiektu według projektu pracowni Lachman Pabich Architekci (koncepcja) oraz Biuro Projektowe Kontrapunkt V-Projekt (projekt budowlany i wykonawczy) rozpoczęła się w lipcu 2019 roku, a zakończyć ma w styczniu 2021 roku. Nowa siedziba MuFo dysponować będzie nie tylko przestrzeniami ekspozycyjnymi, ale też nowoczesnymi salami edukacyjnymi, biblioteką z czytelnią, księgarnią i kawiarnia.

Czytaj też: Muzeum Fotografii: konkurs na projekt wystawy w Muzeum Fotografii w Krakowie |

W skład jury konkursu na projekt wystawy stałej Muzeum Fotografii MuFo w Krakowie weszli: Adrianna Gębala-Pietras (przewodnicząca), Janusz Czop, Dominik Kuryłek, Agnieszka Olszewska, Malwina Antoniszczak, Czesława Frejlich, Karolina Lewandowska i Piotr Lewicki.

MuFo: wyniki konkursu na projekt wystawy

Sędziowie przyznali tylko dwie nagrody. Pierwszą i 15tys. zł zdobyło biuro JAZ+ Architekci Żmijewski Jaworski Massé z Warszawy za oryginalne i konsekwentnie przeprowadzone rozwiązania stwarzające funkcjonalną i zarazem bardzo atrakcyjną przestrzeń wystawienniczą. Projekt zakłada zrealizowanie ekspozycji otwartej na współdziałanie widza oraz stwarzającej warunki do krytycznej refleksji na temat fotografii rozumianej jako szeroko pojęty obraz, który pełni kluczową rolę we współczesnej kulturze wizualnej – czytamy w uzasadnieniu. Jury zwróciło też uwagę na oryginalne elementy interaktywne, stanowiące wypadkową tradycyjnych ekspozytorów i instalacji przestrzennej, oraz nieoczywistą relację z poprzemysłową architekturą budynku. W konsekwencji zwycięski projekt świadczy o tym, że zrealizowana ostatecznie ekspozycja MuFo będzie miała charakter unikatowy i przełamywać będzie stereotypowe wyobrażenia o muzeach fotografii – podkreślali sędziowie.

MuFo: wystawa w Muzeum Fotografii. Wyniki konkursu
Wystawa stała w Muzeum Fotografii MuFo w Krakowie, proj. Pracownia Macieja Siudy, II nagroda

Drugą nagrodę i 10 tys. zł otrzymała Maciej Siuda Pracownia z propozycją przejrzystej i konsekwentnie ukształtowanej ekspozycji. Jury doceniło m.in. sposób organizacji przestrzeni za pomocą oderwanych od podłogi parawanów z zaakcentowanymi elementami konstrukcji. Elegancki, klasyczny charakter projektowanego wnętrza cechuje niezwykła funkcjonalność oraz wyczucie wobec architektury budynku. Projektant w sposób niezwykle udany wykorzystał czerń i biel, rozumiane jako kolory podstawowe dla fotografii oraz w oryginalny, acz nie nachalny sposób odniósł się do struktury klasycznego albumu fotograficznego – uzasadniali sędziowie.

Nowa siedziba MuFo: kiedy otwarcie

Wyniki konkursu na projekt wystawy stałej Muzeum Fotografii w Krakowie poznaliśmy 13 lipca 2020 roku. Tego samego dnia na terenie tymczasowej siedziby MuFo przy ul. Królowej Jadwigi otwarta została pokonkursowa wystawa plenerowa. Udostępnienie muzeum w nowej lokalizacji dla zwiedzających zaplanowano na drugą połowę 2021 roku.

Tagi:
Wystawy na Wawelu projektu pracowni NArchitekTURA Aranżacje ekspozycji na Zamku Królewskim na Wawelu są przykładem osobistych i nowoczesnych interwencji wkomponowanych w historyczne tło miejsca – o projektach ekspozycji pracowni NArchitekTURA piszą Piotr Lewicki i Kazimierz Łatak.
Nieznane niewiadome: 23. triennale w Mediolanie Triennale w Mediolanie to jedno z najważniejszych wydarzeń poświęconych architekturze i wzornictwu. Tegoroczna wystawa, którą można oglądać jeszcze do 11 grudnia, prezentuje prace ponad 400 artystów, projektantów, architektów i naukowców z ponad 40 krajów, w tym z Polski. Relacja Tomasza Żylskiego.
Botticelli na Zamku Królewskim w Warszawie Projektant aranżacji wystawy, przy opowiadaniu renesansowych historii, podjął ryzyko wypełnienia sali dużą powierzchnią samej czystej formy –  o ekspozycji Botticellego na Zamku Królewskim w Warszawie, autorstwa NArchitekTURY, pisze Adam Orlewicz.
Hokusai. Wędrując… Po wystawie oprowadza Bartosz Haduch Do 5 grudnia w Muzeum Narodowym w Krakowie można oglądać wystawę drzeworytów Katsushiki Hokusaia „Hokusai. Wędrując…”. Projekt aranżacji ekspozycji opracowało biuro NArchitekTURA Bartosza Haducha.
Jadwiga Grabowska-Hawrylak w Lizbonie! Dorobek Jadwigi Grabowskiej-Hawrylak po raz drugi zostanie zaprezentowana poza Polską. Przez trzy miesiące w siedzibie Trienal de Arquitectura de Lisboa będzie można zobaczyć projekty, rysunki oraz modele najciekawszych obiektów autorstwa architektki.
Biennale architektury w Wenecji 2021: miniprzewodnik Marcina Bratańca i Urszuli Forczek-Brataniec Biennale architektury, chwalone, krytykowane, ogłaszane martwym jak sama Wenecja, i jak ona wciąż wyłaniające się z laguny, to wciąż jeden z najważniejszych punktów węzłowych myślenia o architekturze – piszą w osobistej relacji specjalnie dla „A-m” Marcin Brataniec i Urszula Forczek-Brataniec. Co warto zobaczyć podczas tegorocznego biennale architektury? Prezentujemy autorski przewodnik krakowskich architektów, którym, mimo obostrzeń związanych z pandemią, udało się dotrzeć do Wenecji.