Architektura MuratorKonkursyMuFo: wystawa w Muzeum Fotografii. Wyniki konkursu

MuFo: wystawa w Muzeum Fotografii. Wyniki konkursu

Poznaliśmy wyniki konkursu na projekt wystawy stałej w nowej siedzibie Muzeum Fotografii MuFo w Krakowie. Jury postanowiło przyznać tylko dwie nagrody. Pierwszą zdobyło JAZ+Architekci, drugą – Pracownia Macieja Siudy.

MuFo: wystawa w Muzeum Fotografii. Wyniki konkursu
Wystawa stała w Muzeum Fotografii MuFo w Krakowie, proj. JAZ+Architekci Żmijewski Jaworski Massé, I nagroda

Konkurs architektoniczny na projekt wystawy Muzeum Fotografii MuFo w Krakowie ogłosiło w marcu tego roku. Zadaniem uczestników było m.in. zaproponowanie ogólnej koncepcji podziału sal na sekcje tematyczne, zaprojektowanie mebli oraz ekspozytorów. Uczestnicy mieli do dyspozycji ponad 3,2 tys. m² w zabytkowym budynku dawnej Zbrojowni przy ul. Rakowickiej, który władze Krakowa kupiły od Agencji Mienia Wojskowego jeszcze w 2017 roku. Obecnie prowadzone są tam prace budowlane. Konserwacja, modernizacja i rozbudowa obiektu według projektu pracowni Lachman Pabich Architekci (koncepcja) oraz Biuro Projektowe Kontrapunkt V-Projekt (projekt budowlany i wykonawczy) rozpoczęła się w lipcu 2019 roku, a zakończyć ma w styczniu 2021 roku. Nowa siedziba MuFo dysponować będzie nie tylko przestrzeniami ekspozycyjnymi, ale też nowoczesnymi salami edukacyjnymi, biblioteką z czytelnią, księgarnią i kawiarnia.

Czytaj też: Muzeum Fotografii: konkurs na projekt wystawy w Muzeum Fotografii w Krakowie |

W skład jury konkursu na projekt wystawy stałej Muzeum Fotografii MuFo w Krakowie weszli: Adrianna Gębala-Pietras (przewodnicząca), Janusz Czop, Dominik Kuryłek, Agnieszka Olszewska, Malwina Antoniszczak, Czesława Frejlich, Karolina Lewandowska i Piotr Lewicki.

MuFo: wyniki konkursu na projekt wystawy

Sędziowie przyznali tylko dwie nagrody. Pierwszą i 15tys. zł zdobyło biuro JAZ+ Architekci Żmijewski Jaworski Massé z Warszawy za oryginalne i konsekwentnie przeprowadzone rozwiązania stwarzające funkcjonalną i zarazem bardzo atrakcyjną przestrzeń wystawienniczą. Projekt zakłada zrealizowanie ekspozycji otwartej na współdziałanie widza oraz stwarzającej warunki do krytycznej refleksji na temat fotografii rozumianej jako szeroko pojęty obraz, który pełni kluczową rolę we współczesnej kulturze wizualnej – czytamy w uzasadnieniu. Jury zwróciło też uwagę na oryginalne elementy interaktywne, stanowiące wypadkową tradycyjnych ekspozytorów i instalacji przestrzennej, oraz nieoczywistą relację z poprzemysłową architekturą budynku. W konsekwencji zwycięski projekt świadczy o tym, że zrealizowana ostatecznie ekspozycja MuFo będzie miała charakter unikatowy i przełamywać będzie stereotypowe wyobrażenia o muzeach fotografii – podkreślali sędziowie.

MuFo: wystawa w Muzeum Fotografii. Wyniki konkursu
Wystawa stała w Muzeum Fotografii MuFo w Krakowie, proj. Pracownia Macieja Siudy, II nagroda

Drugą nagrodę i 10 tys. zł otrzymała Pracownia Macieja Siudy z propozycją przejrzystej i konsekwentnie ukształtowanej ekspozycji. Jury doceniło m.in. sposób organizacji przestrzeni za pomocą oderwanych od podłogi parawanów z zaakcentowanymi elementami konstrukcji. Elegancki, klasyczny charakter projektowanego wnętrza cechuje niezwykła funkcjonalność oraz wyczucie wobec architektury budynku. Projektant w sposób niezwykle udany wykorzystał czerń i biel, rozumiane jako kolory podstawowe dla fotografii oraz w oryginalny, acz nie nachalny sposób odniósł się do struktury klasycznego albumu fotograficznego – uzasadniali sędziowie.

Nowa siedziba MuFo: kiedy otwarcie

Wyniki konkursu na projekt wystawy stałej Muzeum Fotografii w Krakowie poznaliśmy 13 lipca 2020 roku. Tego samego dnia na terenie tymczasowej siedziby MuFo przy ul. Królowej Jadwigi otwarta została pokonkursowa wystawa plenerowa. Udostępnienie muzeum w nowej lokalizacji dla zwiedzających zaplanowano na drugą połowę 2021 roku.

Tagi:
Jan Szpakowicz. Przestrzeń elementarna: wystawa Muzeum Architektury we Wrocławiu zaprasza na wystawę „Jan Szpakowicz. Przestrzeń elementarna”. Koncepcję plastyczną ekspozycji, ukazującej autorskie podejście architekta do modułu, brył i ich wzajemnych relacji, opracowali kuratorzy Łukasz Wojciechowski i Aleksandra Czupkiewicz.
Krakowska odsłona wystawy Architektura muzyką przestrzeni Miesięcznik „Architektura-murator” oraz Muzeum Narodowe w Krakowie zapraszają na nową odsłonę wystawy „Architektura muzyką przestrzeni”. Ekspozycję, prezentującą pięć najwybitniejszych sal koncertowych Europy ostatnich lat, będzie można zobaczyć we wnętrzach dawnego hotelu Cracovia.
Wystawa w Muzeum Piłsudskiego na dzień przed otwarciem [GALERIA] Prace nad wystawą Muzeum Piłsudskiego w Sulejówku dobiegły końca. Od 11 listopada będzie dostępna dla zwiedzających. Ekspozycja, według projektu firm Ralph Appelbaum Associates, WXCA i Platige Image,  mieści się w podziemnej części nowego budynku i składa z sześciu galerii, prezentujących kolejne etapy życia marszałka.
Spotkania ze sztuką pod patronatem „Architektury-murator” Galeria Sztuki ToTuart zaprasza na nowy cykl wystaw „SPOTKANIA ToTuart” w Centrum Praskim Koneser. Od września do grudnia 2020 roku odbędzie się siedem wystaw prezentujących prace polskich artystów współczesnych. „Architektura-murator” jest patronem medialnym wydarzenia.
Monika Sosnowska: topografie modernizmu. Monografia dorobku artystyki w warszawskiej Zachęcie Najnowsza wystawa w Zachęcie to pierwsza tak duża monograficzna prezentacja dorobku Moniki Sosnowskiej organizowana w Polsce. Na przykładzie zebranych prac, konsekwentnie poddających rewizji tradycje modernistyczne w architekturze, można prześledzić konceptualizację i przemiany jej twórczości, od inspiracji charakterystycznym kodem stylu międzynarodowego, przez nowe odczytanie powojennych utopii w architekturze, po fascynację konstrukcjami kratownicowymi Władimira Szuchowa. „Architektura-murator” jest patronem medialnym ekspozycji.
Europejskie dziedzictwo ze znakiem jakości. Nagrody Europa Nostra 2020 Nagrody Dziedzictwa Europejskiego / Europa Nostra 2020 otrzymało 21 projektów z 15 krajów, a wśród nich dwa, w których realizację zaangażowana była Polska.