Izba Pamięci przy Cmentarzu Powstańców Warszawy

i

Autor: fot. Bujnowski Architekci proj. Bujnowski Architekci

Polski Cement w Architekturze

Izba Pamięci z główną nagrodą w konkursie Polski Cement w Architekturze 2023

2024-01-12 15:10

Poznaliśmy laureatów XXVII edycji konkursu Polski Cement w Architekturze. Główną nagrodę zdobyła Pracownia Bujnowski Architekci za projekt Izby Pamięci przy Cmentarzu Powstańców Warszawy. Poza pierwszą nagrodą jury także przyznało dwie drugie równorzędne oraz dwa wyróżnienia.

Polski Cement w Architekturze 2023

i

Autor: Kateryna Reshetniak Piotr Bujnowski odebrał nagrodę dla Izby Pamięci
Nowe życie domu podcieniowego na Żuławach. Odbudowa budynku z historią

8 grudnia 2023 roku podczas gali, która miała miejsce w Pawilonie Wystawowym SARP w Warszawie, poznaliśmy laureatów 17. edycji konkursu Polski Cement w Architekturze. Jest on organizowany od 1997 roku przez Stowarzyszenie Architektów Polskich oraz Stowarzyszenie Producentów Cementu. Jego celem jest pokazanie możliwości twórczego użycia technologii betonowej w budownictwie. W tej edycji do konkursu zgłoszono 31 realizacji przekazanych do użytku przed końcem 2022 roku. Oceniało je jury w składzie: arch. Michał Chrobak – wiceprezes SARP (przewodniczący), arch. Maciej Araszkiewicz – przedstawiciel Rady Prezesów SARP, arch. Michał Sadowski – laureat ubiegłorocznej edycji, arch. Karol Fiedor – członek Kolegium Sędziów Konkursowych SARP, Zbigniew Pilch – dyrektor ds. marketingu i public affairs Stowarzyszenia Producentów Cementu, arch. krajobrazu Marek Szeniawski (sekretarz jury). Do finału zakwalifikowano 15 realizacji. Znalazły się wśród nich miejsca pamięci, budynki mieszkalne jedno- i wielorodzinne, biurowce, obiekty użyteczności publicznej, sportowe, a nawet stajnia dla koni.Pierwszą nagrodę zdobyła pracownia Bujnowski Architekci za projekt Izby Pamięci przy Cmentarzu Powstańców Warszawy. Przyznano ją za konsekwentne, umiejętne i z pełną świadomością zastosowanie technologii wylewanego warstwowo betonu. Alegoria idei wielowarstwowości życia i pamięci odzwierciedlona w strukturze i formie architektonicznej tworzy niespotykany mezalians Pamięci i Architektury. (...) Kompozycja założenia odnosi się bezpośrednio do pierwotnej idei układu parkowego autorstwa arch. Romualda Gutta i Aliny Scholtz, jest hołdem pamięci o przeszłości, a jednocześnie architektonicznym znakiem teraźniejszości – uzasadniło swój wybór jury.

Zdecydowano o nieprzyznaniu trzeciego miejsca. Za to wyłoniono dwóch równorzędnych laureatów nagrody drugiej. Zdobyli ją: LIGAS Architekci Pracownia Projektowa za Kino Plenerowe w Suszcu oraz db2 architekci za Gimnazjon zlokalizowany w województwie opolskim. Jury ujęło to, że projekt [kina] powstał w odpowiedzi na potrzeby lokalnej społeczności. Ten projekt to nie tylko letnie kino czy mała scena plenerowa, to także miejsce spotkań integracyjnych mieszkańców. Miejsce pikników, spotkań i zabaw. Projekt ten jak i późniejsza realizacja pokazuje, jak można wydać społeczne pieniądze w dobry sposób. Pokazuje również, że dysponując małym budżetem można zrealizować dobrą architekturę wszędzie. Gimnazjum zaś to: umiejętne i wyważone zastosowanie prefabrykacji betonu i znakomite połączenie współczesnych środków architektonicznych betonu, szkła i drewna nadając lekkość i smukłość konstrukcji dużej bryle pawilonu. Przyznano także wyróżnienie dla pracowni INDO Architekci za Yume House w Krakowie, w którym doceniono nieoczywisty aczkolwiek niezwykły kunszt warsztatu architekta, jakim niewątpliwie wykazali się autorzy projektu budynku, oraz nagrodę specjalną ufundowaną przez Stowarzyszenie Producentów Betonu Towarowego w Polsce dla PL.architekci za projekt DOMu BetOnowego, zlokalizowanego koło Słupcy. Jury zwróciło uwagę, że materiał będący motywem przewodnim konkursu został wykorzystany w niemal każdym elemencie budynku, lecz dzięki rozwiązaniom architektonicznym, zastosowanym detalom i elementom wykończenia, nie przytłacza, a nadaje stylowego charakteru zarówno bryle, jak i wnętrzom obiektu.

Izba Pamięci przy Cmentarzu Powstańców Warszawy

i

Autor: fot. Bujnowski Architekci proj. Bujnowski Architekci