Architektura MuratorWydarzeniaJak dziś badać Warszawę? Tendencje i plany na przyszłość

Jak dziś badać Warszawę? Tendencje i plany na przyszłość

Centrum Badań nad Kulturą Warszawy UW oraz Pracownia Studiów Miejskich Instytutu Kultury Polskiej zapraszają na Mityng warszawski 2021. W trzydniowym spotkaniu poświęconym tendencjom w badaniach varsavianistycznych udział wezmą m.in. Ewa Kuryłowicz, Ewa P. Porębska, prof. Roch Sulima, Sylwia Chutnik, Anna Cymer, Grzegorz Piątek i Joanna Rajkowska.

Jak dziś badać Warszawę? Tendencje i plany na przyszłość
Fragment pomnika Syreny na Rynku Starego Miasta w Warszawie, proj. Konstanty Hegel; fot. Roman Vukolov/GettyImages

Według zapowiedzi organizatorów, Mityng warszawski 2021 ma być spotkaniem wybitnych znawców problemów miasta reprezentujących różne środowiska, perspektywy i sposoby rozumienia Warszawy, począwszy od aktywistów oraz badaczy reprezentujących nauki ścisłe i humanistyczne, a na przedstawicielach administracji miejskiej skończywszy. Wykłady, panele, i dyskusje poświęcone będą między innymi problemom architektonicznym, budownictwu, tzw. zielonej rewolucji, codzienności, ruchom miejskim, rzeczywistości pożądanej i odrzucanej, dziedzictwu i projektowi stworzenia pełnej kulturowej mapy Warszawy. Chcemy zapytać o to, jaki wpływ na varsavianistykę może mieć rozwój współczesnych interdyscyplinarnych studiów miejskich, a także o to, czy urban studies odpowiadają na problemy i konflikty obserwowane w przestrzeni dzisiejszej Warszawy – zapowiadają organizatorzy.

W ramach „Mityngu warszawskiego 2021” zaplanowano dyskusje poświęcone m.in. stołecznemu dziedzictwu PRL, problemom hydgologicznym, artywizmowi i jego nowej odsłonie związanej z szeroko rozumianą ekologią, a także warszawskim wieżowcom. Spotkanie odbędzie się w formule hybrydowej: stacjonarnie, w Sali Balowej Pałacu Tyszkiewiczów-Potockich przy Krakowskim Przedmieściu 32, a także on-line, na kanale YouTube Uniwersytetu Warszawskiego. Program Mityngu warszawskiego 2021 można pobrać TU. Poniżej linki do transmisji.

Autor: (Red.)
O kładce przez Wisłę w Warszawie Magdalena Staniszkis Podjęta przez prezydenta Warszawy decyzja o realizacji kładki przez Wisłę łączącej lewobrzeżną i prawobrzeżną Warszawę w osi ulicy Karowej i Okrzei to pomyślne zwieńczenie ponad pół wieku najnowszej historii warszawskiej urbanistyki. Pozwalam sobie na przypomnienie o architektach i urbanistach, którzy tę historię tworzyli, mając świadomość, że nie wymieniam wszystkich.
Jaka Warszawa – dziś i jutro? Rozmowa z Marleną Happach Pojawia się potrzeba takiego planowania, które uczyni miasto odpornym na różne wyzwania i tempo zmian – mówi Marlena Happach, Architektka Miasta, Dyrektorka Biura Architektury i Planowania Przestrzennego Urzędu m.st. Warszawy. O dzisiejszych wyzwaniach dla miasta i o jego wizji na kolejne dziesięciolecia rozmawiamy, w momencie gdy trwają prace nad nowym Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego m.st. Warszawy.
Fabryka Norblina / Warszawa Przenikające się bryły starej i nowej zabudowy tworzą tajemniczy labirynt, odzwierciedlający plan dawnych przejazdów i placów między historycznymi budynkami fabrycznymi. O nowej realizacji biura PRC Architekci pisze Agnieszka Kalinowska-Sołtys.
Apartamenty na wynajem przy Św. Barbary w Warszawie: modernizacja kamienic według Grupy 5 Dwie kamienice stanowiące część modernistycznego zespołu dawnego Urzędu Telekomunikacyjnego zostaną zaadaptowane na apartamentowiec z mieszkaniami na wynajem. Projekt przebudowy opracowało biuro Grupa 5 Architekci.
Warszawa z nowymi zasadami współpracy z deweloperami Od teraz deweloperzy budujący osiedla, biurowce czy sklepy w Warszawie będą partycypować finansowo w przebudowie układu drogowego wokół swojej inwestycji adekwatnie to tego, jaki wpływ będzie ona miała na funkcjonowanie miasta. Nowe reguły przestaną też promować dojazdy do centrum samochodem.
ARCHIwum Warszawy lat 90. Wirtualna mapa warszawskiej architektury lat 90. Dostępna jest już mapa warszawskiej architektury lat 90. Po najntisowych realizacjach stolicy oprowadzają badaczki architektury Aleksandra Stępień-Dąbrowska i Alicja Gzowska oraz fotograf Maciej Leszczełowski, którzy razem z wolontariuszami zinwentaryzowali ponad 300 obiektów powstałych w dekadzie transformacji.