Architektura MuratorWydarzeniaJak uleczyć przestrzeń polskich miast? [WIDEO]

Jak uleczyć przestrzeń polskich miast? [WIDEO]

Lampa w ciąży projektu Ultra Architects, Peryskop Gabriely Szałańskiej i instalacja Reflex Joanny Piaścik to tylko niektóre z miejskich interwencji, które dizajner Paweł Grobelny wybrał na nową wystawę w Centrum Kultury Zamek w Poznaniu.

Jak uleczyć przestrzeń polskich miast?
Instalacja Reflex projektu Joanny Piaścik, jedna z interwencji, jakie można zobaczyć na wystawie, fot. Michał Dąbrowski

Paweł Grobelny znany jest głównie jako projektant, o jego realizacjach wielokrotnie pisaliśmy na łamach „Architektury-murator” i na naszej stronie. Meble miejskie projektu Poznaniaka stoją m.in. w Brukseli, Szanghaju, Paryżu i Strasburgu. Dizajner bywa jednak też kuratorem wystaw. Jego najnowsza ekspozycja – Akupunktura miasta – prezentowana jest w poznańskim Centrum Kultury Zamek. Zebrano na niej projekty architektoniczne i interwencje artystyczne, których rolą jest poprawa otaczających nas przestrzeni publicznych. Większość powstała we współpracy ze specjalistami różnych dziedzin ‒ z fizykami, dźwiękowcami, technologami, ornitologami, a także jednostkami badawczymi na polskich uczelniach wyższych. Projekty te pokazują, że coraz częściej projektant pracuje w zespole lub z zewnętrznymi partnerami – czytamy w informacji prasowej. Autorzy starają się znaleźć odpowiedź na pytanie, czy za pomocą niewielkich obiektów można rozwiązać konkretne problemy współczesnych miast.

Na wystawie zobaczymy m.in. instalację Reflex, którą projektantka Joanna Piaścik zamontowała na jednej z warszawskich kamienic, by doświetlić wnętrza mieszkań, których okna wychodzą na zacieniony dziedziniec. Z kolei projekt Gabriely Szałańskiej zakłada instalację peryskopów przy wyjściach z przejść podziemnych, co umożliwić ma zobaczenie konkretnego widoku miasta powyżej i ułatwić orientację w przestrzeni. W większości przypadków prace prezentowane na wystawie powstały z myślą o polskich miastach, często dla konkretnych miejsc, ale wiele jest bardzo uniwersalnych. Ta uniwersalność rozwiązań pokazuje, że miasta – przynajmniej te europejskie – borykają się z bardzo podobnymi problemami – tłumaczą organizatorzy.

 

Wystawa Akupunktura miasta

Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu

ul. Św. Marcin 80/82

Wystawa czynna do 15 kwietnia, od wtorku do niedzieli, w godzinach 12.00-20.00

Zobacz film: Polaków pomysły na miasto