Architektura MuratorWydarzeniaJak zmniejszyć liczbę kolizji ptaków ze szklanymi fasadami – webinar

Jak zmniejszyć liczbę kolizji ptaków ze szklanymi fasadami – webinar

Fundacja Szklane Pułapki zaprasza na pierwszy webinar poświęcony rozwiązaniom architektonicznym, które pozwoliłyby zmniejszyć liczbę kolizji ptaków ze szklanymi fasadami budynków. „Architektura-murator” jest patronem medialnym webinaru.

Jak zmniejszyć liczbę kolizji ptaków ze szklanymi fasadami – webinar
fot. Ayman-Alakhras/GettyImages

Tematyka śmiertelności ptaków w wyniku kolizji ze szklanymi powierzchniami znana jest od dawna. Znana, ale ignorowana, niestety czasami również przez samych przyrodników. Dane wskazują na to, że śmiertelność ta jest drugim po utracie siedlisk czynnikiem ograniczającym liczebność ptaków. Śmierć w wyniku zderzeń z szybami rocznie ponoszą miliony osobników (Klem 2009).

O ograniczenie tego zjawiska od lat zabiega Fundacja Szklane Pułpaki, prowadzona przez młodych naukowców i przyrodników pasjonatów. Organizacja wydaje publikacje, prowadzi badania i akcje edukacyjne na temat skutecznego zabezpiecza szklanych powierzchni, potwierdzone m.in. współpracą z dyrekcją Biebrzańskiego Parku Narodowego, Parku Narodowego Gór Stołowych, Śląskiego Ogrodu Zoologicznego w Chorzowie czy Instytut Ochrony Przyrody  Polskiej Akademii Nauk. Teraz ze swoją kampanią chce trafić także do architektów i wykonawców.

Już 12 maja zaprasza na poświęcony problemowi kolizji ptaków webinar. Prezentacje wygłoszą: Katarzyna Udrycka, wolontariuszka Fundacji Szklane Pułapki, uczestniczka badań i monitoringów ornitologicznych oraz Szymon Piróg, kierownik Biura Doradztwa Technicznego firmy Pilkington (Grupa NSG), który opowie o specjalnym szkle ochronnym, testowanym obecnie w Wielkiej Brytanii. Po prezentacjach odbędzie się dyskusja z możliwością zadawania pytań prelegentom. Więcej informacji na profilu fundacji na FB. Zgłoszenia: pmacademy@projectmanagement.org.pl (zainteresowanym zostanie wysłany link z zaproszeniem).

Kiedy: 12 maja 2020 roku, godz. 16.00
Gdzie: platforma Microsoft TEAMS

Czytaj też: Architektura dla zwierząt |

Kompendium „Kolizje ptaków z transparentnymi powierzchniami” do pobrania za darmo! Jeśli nie zrozumiemy, że śmierć ptaków jest takim samym przejawem bezmyślnej przemocy nad przyrodą, jak niszczenie lasów czy osuszanie bagien, natura nam odpłaci się i za to, tak jak odpłaca się już obecnie, grożąc katastrofą – pisze w przedmowie Ewa Kuryłowicz. Publikacja „Kolizje ptaków z transparentnymi powierzchniami. Kompendium wiedzy” jest już dostępna do pobrania bezpłatnie w wersji .pdf.
Architektura przyjazna ptakom W Stanach Zjednoczonych wskutek zderzeń z szybami, ginie rocznie ok. miliarda ptaków. Dla Polski takie badania nie zostały jeszcze opracowane. Wiemy natomiast, że u nas w wyniku kolizji ze szklanymi wiatami przystankowymi, czyli naprawdę niewielkimi elementami architektury, życie traci w ciągu roku ok. miliona osobników. Ewa Zyśk-Gorczyńska, doktor nauk biologicznych i prezeska Fundacji Szklane Pułapki, opowiada Tomaszowi Żylskiemu o tym, co można zrobić, by architektura była bardziej przyjazna ptakom.
Enklawa przyrodnicza Bobrowisko w Starym Sączu W widłach Dunajca i Popradu wybudowano obserwatorium bobrów. Wyeksponowano teren, który kiedyś był eksploatowany przez człowieka, a na który teraz powróciła przyroda. Obiekt zbudowany jest z sekwencji kładek zwieńczonych dwiema altanami obserwacyjnymi. Pomosty wprowadzają nas w przestrzeń mokradła. O enklawie przyrodniczej Bobrowisko w Starym Sączu pisze Urszula Forczek-Brataniec.
Animal Architecture Ingo Arndt, światowej sławy fotograf pracujący m.in. dla BBC i National Geographic, we współpracy z Jürgenem Tautzem, profesorem w Centrum Pszczelarstwa na uniwersytecie w Würzburgu, stworzyli książkę,w której połączyli niezwykłe zdjęcia „architektury zwierząt” z opisem zachowań i przesłanek, jakimi kierują się autorzy tych budowli – mali architekci – recenzja Rafała Przybyła.
Architektura dla zwierząt Zwierzęta, podobnie jak rośliny, to jeden z ważniejszych elementów miejskiego ekosystemu. Zanieczyszczenie środowiska, termomodernizacje i ograniczenie niskiej roślinności sprawiają jednak, że wiele gatunków rezygnuje z osiedlania się w terenie zabudowanym. Aktywiści i projektanci próbują to zmienić, tworząc dla nich specjalne schronienia. Wśród pracowni, które angażują się w takie projekty są m.in. Arup czy Snøhetta.
Schronisko w Szczecinie Na zlecenie władz Szczecina Pracownia Architektury Opaliński przygotowała koncepcję nowego schroniska dla zwierząt. Obecnie trwają konsultacje w sprawie lokalizacji obiektu.