Jak zmniejszyć liczbę kolizji ptaków ze szklanymi fasadami – webinar

i

Autor: Archiwum Architektury fot. Ayman-Alakhras/GettyImages

Jak zmniejszyć liczbę kolizji ptaków ze szklanymi fasadami – webinar

2020-05-07 13:54

Fundacja Szklane Pułapki zaprasza na pierwszy webinar poświęcony rozwiązaniom architektonicznym, które pozwoliłyby zmniejszyć liczbę kolizji ptaków ze szklanymi fasadami budynków. „Architektura-murator” jest patronem medialnym webinaru.

Tematyka śmiertelności ptaków w wyniku kolizji ze szklanymi powierzchniami znana jest od dawna. Znana, ale ignorowana, niestety czasami również przez samych przyrodników. Dane wskazują na to, że śmiertelność ta jest drugim po utracie siedlisk czynnikiem ograniczającym liczebność ptaków. Śmierć w wyniku zderzeń z szybami rocznie ponoszą miliony osobników (Klem 2009).

O ograniczenie tego zjawiska od lat zabiega Fundacja Szklane Pułpaki, prowadzona przez młodych naukowców i przyrodników pasjonatów. Organizacja wydaje publikacje, prowadzi badania i akcje edukacyjne na temat skutecznego zabezpiecza szklanych powierzchni, potwierdzone m.in. współpracą z dyrekcją Biebrzańskiego Parku Narodowego, Parku Narodowego Gór Stołowych, Śląskiego Ogrodu Zoologicznego w Chorzowie czy Instytut Ochrony Przyrody  Polskiej Akademii Nauk. Teraz ze swoją kampanią chce trafić także do architektów i wykonawców.

Już 12 maja zaprasza na poświęcony problemowi kolizji ptaków webinar. Prezentacje wygłoszą: Katarzyna Udrycka, wolontariuszka Fundacji Szklane Pułapki, uczestniczka badań i monitoringów ornitologicznych oraz Szymon Piróg, kierownik Biura Doradztwa Technicznego firmy Pilkington (Grupa NSG), który opowie o specjalnym szkle ochronnym, testowanym obecnie w Wielkiej Brytanii. Po prezentacjach odbędzie się dyskusja z możliwością zadawania pytań prelegentom. Więcej informacji na profilu fundacji na FB. Zgłoszenia: pmacademy@projectmanagement.org.pl (zainteresowanym zostanie wysłany link z zaproszeniem). Kiedy: 12 maja 2020 roku, godz. 16.00Gdzie: platforma Microsoft TEAMS

Czytaj też: Architektura dla zwierząt |