Architektura MuratorWydarzeniaJubileusz krakowskiej piątki i architekci

Jubileusz krakowskiej piątki i architekci

Z okazji jubileuszu 150-lecia V Liceum im. Augusta Witkowskiego w krakowskiej Galerii SARP można oglądać wystawę poświęconą absolwentom szkoły, którzy swoją przyszłość związali z architekturą. Kuratorami ekspozycji są Marta A. Urbańska i Piotr Lewicki.

Jubileusz krakowskiej piątki i architekci
Teatr Muzyczny Capitol we Wrocławiu, 2013, proj. Marek Kozień, Magdalena Kozień-Woźniak, Katarzyna Kozień-Kornecka; fot. Bartosz Makowski

V Liceum Ogólnokształcącego im. Augusta Witkowskiego w Krakowie należy do najbardziej prestiżowych szkół średnich w Polsce. Założone w 1871 roku przez cesarza Franciszka Józefa jako Wyższa Szkoła Realna, ma wśród absolwentów wiele wybitnych postaci życia kulturalnego, społecznego i politycznego, w tym także licznych architektów. Ich osiągnięcia prezentuje nowa wystawa w krakowskiej Galerii SARP, zorganizowana z okazji przypadającego w tym roku 150-lecia liceum. Kuratorami ekspozycji są Marta A. Urbańska i Piotr Lewicki. Możemy zdradzić, że pierwszy eksponat dotyczy wielkiego kolegi dzisiejszych twórców – legendarnego Teodora Talowskiego, architekta obdarzonego genialną fantazją, a przy tym jednego z pierwszych absolwentów szkoły (matura – 1875!), a drugi Zygmunta Hendla, wybitnego konserwatora m.in. Zamku Królewskiego na Wawelu – mówi Marta A. Urbańska. Pokazywane na wystawie plansze uszeregowane zostały według roczników matur, a z wielu świetnych architektów minionych epok, kuratorzy wybrali jeszcze Józefa Pokutyńskiego i Jerzego Struszkiewicza, działających w czasach belle époque i międzywojnia. Współczesność, w jej wielu odmianach, reprezentują abiturienci powojenni, autorki i autorzy znanych projektów i realizacji w kraju i za granicą, także na innych kontynentach. Najmłodsi – to maturzyści z roku 2010 – dodaje Piotr Lewicki.

Jubileusz krakowskiej piątki i architekci
Dom letniskowy w Lubomierzu, 1977, proj. Andrzej Wyżykowski; fot. Kawa w Krzakach

Na wystawie zobaczymy dzieła w każdej skali, od szkiców i publikacji przez wnętrza, domy jednorodzinne, konserwacje i adaptacje, po duże inwestycje. Wśród autorów, absolwentów V LO im. Augusta Witkowskiego, znaleźli się: Teodor Talowski, Józef Pokutyński, Zygmunt Hendel, Jerzy Struszkiewicz, Andrzej Wyżykowski, Andrzej Kadłuczka, Marek Golonka, Jan Skąpski, Marta A. Urbańska, Piotr Lewicki, Cezary Zawada, Artur Hampel, Magdalena Kozień-Woźniak, Piotr Nawara, Anna Bulanda-Jansen, Katarzyna Kozień-Kornecka, Andrzej Mikulski, Joanna Mirska-Żółkiewska, Agnieszka Łatak-Woźniak, Piotr Pasierbiński oraz – jako gość honorowy – Witold Cęckiewicz. Wystawa czynna jest w poniedziałki, środy i piątki w godzinach 9.00–14.00, a we wtorki i w czwartki – od 13.00 do 18.00. Wstęp wolny.

Wystawa Absolwenci – Architekci
Kiedy:
1 – 24 czerwca, wernisaż: 7 czerwca
Gdzie: Galeria SARP Oddział Kraków, pl. Szczepański 6

Jubileusz krakowskiej piątki i architekci
Gmach Polskiego Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” w Jarosławiu, 1899-1900, proj. Teodor Talowski, pocztówka z kolekcji Marty  A. Urbańskiej
Tagi:
Architekci dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy już po raz piąty! 29 stycznia 2023 roku odbędzie się 31. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Po raz piąty „Architecture Snob” włącza się w zbiórkę, organizując akcję „Architekci grają dla WOŚP”. W poprzednich latach udało się zebrać ponad 300 tysięcy złotych!
Aukcja na rzecz Tomasza Głowackiego Wrocławski architekt Tomasz Głowacki zmaga się z chorobą nowotworową. Leczenie, któremu  się poddaje nie jest niestety w całości refundowane, dlatego środowisko organizuje dla niego aukcję  charytatywną.
Lev Stern: między Wrocławiem i Jerozolimą We Wrocławiu można już oglądać wystawę „Lev Stern. Architektura czasu”. Ekspozycja, zestawiając ze sobą dzieła architekta  z różnych obszarów sztuki, pozwala prześledzić dynamikę zmian, jakim ulega twórczość artysty. Jednocześnie ma otworzyć przed widzem ścieżki prowadzące do odpowiedzi na pytania o wzajemne zależności między architekturą, malarstwem i rzeźbą, Wrocławiem i Jerozolimą, osobistym doświadczeniem i wielką historią.
Shitty Architecture Men List Uwaga! To prawdopodobnie pierwszy tekst po polsku o Shitty Architecture Men List! Na początku przedstawimy tło historyczne, a potem wytłumaczymy, o co chodzi w „gównianej liście”. Inicjatorki Balu architektek tym razem o nadużyciach w branży architektonicznej.
Obrońmy uprawnienia architektoniczne! Architekci przeciw zmianom Prawa Budowlanego Rząd planuje nowelizację Prawa Budowlanego. Jeśli zmiany wejdą w życie w proponowanej obecnie formie, absolwenci techników budowlanych i inżynierowie budownictwa będą mogli projektować wszystkie rodzaje budynków o kubaturze do 1000 m³.
Dark Arkitekter otwiera biuro w Polsce. To pierwszy zagraniczny oddział tej renomowanej norweskiej pracowni Norweska pracownia Dark Arkitekter otworzyła swoje pierwsze studio za granicą. Sebastian Grzesiak, nowo powołany CEO oddziału w Gdańsku, cieszy się na możliwość popularyzowania skandynawskiej architektury na nowym rynku.