Architektura MuratorWydarzeniaJubileusz krakowskiej piątki i architekci

Jubileusz krakowskiej piątki i architekci

Z okazji jubileuszu 150-lecia V Liceum im. Augusta Witkowskiego w krakowskiej Galerii SARP można oglądać wystawę poświęconą absolwentom szkoły, którzy swoją przyszłość związali z architekturą. Kuratorami ekspozycji są Marta A. Urbańska i Piotr Lewicki.

Jubileusz krakowskiej piątki i architekci
Teatr Muzyczny Capitol we Wrocławiu, 2013, proj. Marek Kozień, Magdalena Kozień-Woźniak, Katarzyna Kozień-Kornecka; fot. Bartosz Makowski

V Liceum Ogólnokształcącego im. Augusta Witkowskiego w Krakowie należy do najbardziej prestiżowych szkół średnich w Polsce. Założone w 1871 roku przez cesarza Franciszka Józefa jako Wyższa Szkoła Realna, ma wśród absolwentów wiele wybitnych postaci życia kulturalnego, społecznego i politycznego, w tym także licznych architektów. Ich osiągnięcia prezentuje nowa wystawa w krakowskiej Galerii SARP, zorganizowana z okazji przypadającego w tym roku 150-lecia liceum. Kuratorami ekspozycji są Marta A. Urbańska i Piotr Lewicki. Możemy zdradzić, że pierwszy eksponat dotyczy wielkiego kolegi dzisiejszych twórców – legendarnego Teodora Talowskiego, architekta obdarzonego genialną fantazją, a przy tym jednego z pierwszych absolwentów szkoły (matura – 1875!), a drugi Zygmunta Hendla, wybitnego konserwatora m.in. Zamku Królewskiego na Wawelu – mówi Marta A. Urbańska. Pokazywane na wystawie plansze uszeregowane zostały według roczników matur, a z wielu świetnych architektów minionych epok, kuratorzy wybrali jeszcze Józefa Pokutyńskiego i Jerzego Struszkiewicza, działających w czasach belle époque i międzywojnia. Współczesność, w jej wielu odmianach, reprezentują abiturienci powojenni, autorki i autorzy znanych projektów i realizacji w kraju i za granicą, także na innych kontynentach. Najmłodsi – to maturzyści z roku 2010 – dodaje Piotr Lewicki.

Jubileusz krakowskiej piątki i architekci
Dom letniskowy w Lubomierzu, 1977, proj. Andrzej Wyżykowski; fot. Kawa w Krzakach

Na wystawie zobaczymy dzieła w każdej skali, od szkiców i publikacji przez wnętrza, domy jednorodzinne, konserwacje i adaptacje, po duże inwestycje. Wśród autorów, absolwentów V LO im. Augusta Witkowskiego, znaleźli się: Teodor Talowski, Józef Pokutyński, Zygmunt Hendel, Jerzy Struszkiewicz, Andrzej Wyżykowski, Andrzej Kadłuczka, Marek Golonka, Jan Skąpski, Marta A. Urbańska, Piotr Lewicki, Cezary Zawada, Artur Hampel, Magdalena Kozień-Woźniak, Piotr Nawara, Anna Bulanda-Jansen, Katarzyna Kozień-Kornecka, Andrzej Mikulski, Joanna Mirska-Żółkiewska, Agnieszka Łatak-Woźniak, Piotr Pasierbiński oraz – jako gość honorowy – Witold Cęckiewicz. Wystawa czynna jest w poniedziałki, środy i piątki w godzinach 9.00–14.00, a we wtorki i w czwartki – od 13.00 do 18.00. Wstęp wolny.

Wystawa Absolwenci – Architekci
Kiedy:
1 – 24 czerwca, wernisaż: 7 czerwca
Gdzie: Galeria SARP Oddział Kraków, pl. Szczepański 6

Jubileusz krakowskiej piątki i architekci
Gmach Polskiego Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” w Jarosławiu, 1899-1900, proj. Teodor Talowski, pocztówka z kolekcji Marty  A. Urbańskiej
Tagi:
Tomasz Mańkowski. Architektura jest najważniejsza Muzeum Architektury we Wrocławiu zaprasza na wystawę „Tomasz Mańkowski. Architektura jest najważniejsza”. Jest to pierwsza w historii monograficzna prezentacja twórczości architekta, profesora i nauczyciela akademickiego, który od czasu studiów związany był z Wydziałem Architektury Politechniki Krakowskiej.
Piotr Fokczyński nowym prezesem Izby Architektów RP Piotr Fokczyński, przez wiele lat pełniący funkcję naczelnego architekta Wrocławia, pomysłodawca i koordynator budowy modelowego osiedla Nowe Żerniki, został powołany na stanowisko prezesa Izby Architektów Rzeczypospolitej Polskiej. Przypominamy wywiad, jakiego Piotr Fokczyński udzielił „A-m” w 2020 roku.
Tadeusz Barucki obchodzi setne urodziny! W czerwcu setne urodziny obchodzi Tadeusz Barucki, architekt, badacz architektury i publicysta, autor wielu książek dokumentujących polską architekturę, ale również monografii przybliżających zagraniczne dokonania w tej dziedzinie. Z okazji jubileuszu Instytut Dokumentacji Architektury Biblioteki Śląskiej wraz z Wydziałem Architektury Politechniki Śląskiej organizują benefis jubilata.
Pracownia Only If, prowadzona przez Karolinę Częczek i Adama Framptona, wśród najlepszych młodych biur architektonicznych świata Magazyn „Architectural Record” opublikował listę najlepszych młodych biur architektonicznych z całego świata. Wśród 10 pracowni znalazło się studio Only If, współprowadzone przez Karolinę Częczek, absolwentkę architektury na Politechnice Krakowskiej i Yale School of Architecture.
Jubileusz pracowni SRDK Architekci Studio Śródka SRDK Architekci Studio Śródka działa nieprzerwanie od 1986 roku – początkowo jako Studio Projekt. Na jej potencjale zbudowany został Archicom, jedna z większych firm deweloperskich w kraju. W portfolio pracowni znajduje się wiele realizacji, zwłaszcza na terenie Wrocławia. W tym roku biuro obchodzi swoje 35-lecie.
Ewa P. Porębska rozmawia z Romualdem Loeglerem [FILM] O międzynarodowych kontekstach, biennale w Krakowie, czasopismach i trochę o architekturze. Prezentujemy nagranie spotkania, podczas którego Ewa P. Porębska rozmawiała z Romualdem Loeglerem.