Architektura MuratorWydarzeniaJubileusz Mistrzów Architektury

Jubileusz Mistrzów Architektury

W tym roku cykl Mistrzowie Architektury obchodzi 15-lecie. Zwieńczeniem jubileuszu będzie podsumowująca wystawa, na której nie tylko zobaczymy prezentację dorobku wszystkich dotychczasowych prelegentów, ale też wysłuchamy ich opinii na temat rozwoju i przyszłości Katowic.

Jubileusz Mistrzów Architektury

Mistrzowie Architektury to cykl wykładów organizowanych przez katowicki oddział SARP od 2004 roku. Jego inicjatorem był architekt Wojciech Małecki. Dokładnie 15 lat temu wpadł on na pomysł, aby do stolicy Górnego Śląska zapraszać uznanych twórców z różnych stron świata, którzy opowiadaliby o swoich doświadczeniach i najnowszych trendach w projektowaniu.

Pierwszym Mistrzem Architektury był Simon Foxell – ówczesny prezes Royal Institue of British Architects (RIBA). W Katowicach gościli też m.in. Eduardo Souto de Moura, Hans Ibelings, Odile Decq, Jette Hopp ze Snøhetty, Andy Bow z Foster+Partners czy Jacob Kurek z Henning Larsen Architects. W sumie 60 architektów. Z ich twórczością będzie można zapoznać się podczas jubileuszowej wystawy, której wernisaż odbędzie się 7 grudnia w katowickim Rondzie Sztuki. W ramach ekspozycji zaprezentowane zostaną także opinie Mistrzów na temat samych Katowic oraz tego, jak zmieniało się postrzeganie miasta wraz z jego rozwojem w ostatnich latach. Autorami projektu wystawy są młodzi śląscy architekci – Kinga Gołąbek i Wojciech Lesiak.

15 lat Mistrzów Architektury
Gdzie: Galeria Rondo Sztuki, Katowice, rondo gen. Jerzego Ziętka 1
Kiedy: 7-31 grudnia
Wernisaż: 7 grudnia, godz. 18.00

Dworzec Tygrysów: Aleksander Franta o nieistniejącym już dworcu kolejowym w Katowicach W latach 1997-2003 na łamach „Architektury-murator” publikowaliśmy cykl Mój ulubiony budynek. Zapraszani przez redakcję architekci opisywali realizacje, które nieustannie ich inspirują, budzą szacunek i fascynację. Przypominamy tekst z nr. 7/1999, w którym Aleksander Franta przywołuje budynek dworca kolejowego w Katowicach. Brutalistyczny gmach według projektu Tygrysów, czyli Wacława Kłyszewskiego, Jerzego Mokrzyńskiego i Eugeniusza Wierzbickiego, został rozebrany w 2011 roku.
Zespół biurowo-usługowy Face2Face w Katowicach Ideą projektu było stworzenie takiego miejsca na mapie biurowej centrum Katowic, gdzie strefa do pracy spotyka się z zieloną przestrzenią – pisze o realizacji Face2Face Justyna Swoszowska.
Kopalnia Wieczorek z nową funkcją. Wyniki konkursu na projekt Dzielnicy Nowych Technologii w Katowicach Na działce po kopalni Wieczorek w Katowicach powstać ma tzw. Dzielnica Nowych Technologii. Konkurs na projekt zagospodarowania terenu wygrała pracownia AMC – Andrzej M. Chołdzyński, która większość nowych funkcji zaproponowała pod ziemią. Na powierzchni zaprojektowała zielone założenie integrujące historyczne budynki.
Wokół katowickiej Strefy Kultury: .KTW i Pierwsza Dzielnica Skala realizacji i strategiczne położenie obiektów autorstwa Przema Łukasika i Łukasza Zagały w przestrzeni Katowic sprawiają, że zaczynają one rywalizować z dotychczas dominującą w sylwecie przemysłowej stolicy Górnego Śląska zabudową uformowaną pół wieku temu przez legendarną parę architektów Henryka Buszkę i Aleksandra Frantę – pisze Andrzej Duda.
Ogrody Tysiąclecia w Katowicach projektu Atelier PS Projekt Ogrodów Tysiąclecia w Katowicach zakłada realizację dziewięciu punktowców o dachach i elewacjach prawie całkowicie pokrytych zielenią. O idei tego nowatorskiego w skali Polski założenia pisze dla nas Marek Skwara.
Gmach prokuratury w Katowicach: wyniki konkursu Katowicki SARP rozstrzygnął konkurs na nową siedzibę prokuratury. Gmach, mieszczący siedem różnych instytucji, zaplanowano w Załężu, między Drogową Trasą Średnicową a zborem zielonoświątkowców.