Architektura MuratorWydarzeniaJubileusz Mistrzów Architektury

Jubileusz Mistrzów Architektury

W tym roku cykl Mistrzowie Architektury obchodzi 15-lecie. Zwieńczeniem jubileuszu będzie podsumowująca wystawa, na której nie tylko zobaczymy prezentację dorobku wszystkich dotychczasowych prelegentów, ale też wysłuchamy ich opinii na temat rozwoju i przyszłości Katowic.

Jubileusz Mistrzów Architektury

Mistrzowie Architektury to cykl wykładów organizowanych przez katowicki oddział SARP od 2004 roku. Jego inicjatorem był architekt Wojciech Małecki. Dokładnie 15 lat temu wpadł on na pomysł, aby do stolicy Górnego Śląska zapraszać uznanych twórców z różnych stron świata, którzy opowiadaliby o swoich doświadczeniach i najnowszych trendach w projektowaniu.

Pierwszym Mistrzem Architektury był Simon Foxell – ówczesny prezes Royal Institue of British Architects (RIBA). W Katowicach gościli też m.in. Eduardo Souto de Moura, Hans Ibelings, Odile Decq, Jette Hopp ze Snøhetty, Andy Bow z Foster+Partners czy Jacob Kurek z Henning Larsen Architects. W sumie 60 architektów. Z ich twórczością będzie można zapoznać się podczas jubileuszowej wystawy, której wernisaż odbędzie się 7 grudnia w katowickim Rondzie Sztuki. W ramach ekspozycji zaprezentowane zostaną także opinie Mistrzów na temat samych Katowic oraz tego, jak zmieniało się postrzeganie miasta wraz z jego rozwojem w ostatnich latach. Autorami projektu wystawy są młodzi śląscy architekci – Kinga Gołąbek i Wojciech Lesiak.

15 lat Mistrzów Architektury
Gdzie: Galeria Rondo Sztuki, Katowice, rondo gen. Jerzego Ziętka 1
Kiedy: 7-31 grudnia
Wernisaż: 7 grudnia, godz. 18.00

Apartamentowce Złota 19 w Katowicach Na niewielkiej działce w pobliżu parku Śląskiego w Katowicach stanął zespół dwóch pięciokondygnacyjnych budynków mieszkalnych projektu biura Zalewski Architecture Group. Realizacja zdobyła wyróżnienie w tegorocznej edycji konkursu Architektura Roku Województwa Śląskiego 2019.
Siedziba kancelarii prawnej projektu Konior Studio W katowickim Wełnowcu dobiega końca realizacja nowej siedziby jednej z największych śląskich kancelarii prawnych – Ślązak, Zapiór i Wspólnicy. Projekt obiektu z wykorzystaniem elementów historycznych magazynów znajdujących się na działce opracowało Konior Studio.
Kompleks biurowy .KTW – przemiana Katowic z udziałem Aluprof Katowice podlegają w ostatnich latach dużym przeobrażeniom. NOSPR, Muzeum Śląskie, Międzynarodowe Centrum Kongresowe czy pierwsza wieża kompleksu biurowego .KTW to tylko kilka symboli tych przemian,  w których obecne są systemy aluminiowe marki Aluprof.
Silesia Business Park projektu medusagroup Na dawnych terenach huty Baildon w Katowicach powstał zespół biurowy Silesia Business Park projektu pracowni medusagroup.
Plac na Glanc – warsztaty badawczo-projektowe w Katowicach W dniach 30-31 marca 2019 roku odbędą się warsztaty, w wyniku których powstanie projekt transformacji katowickiego podwórka przy ulicy Dworkowej. Zgłoszenia trwają do 24 marca!
Motyw balkonu – o koncepcji Unikato Robert Konieczny Katowicka moderna, kiedyś jasna, przez wiele lat wystawiona na działanie smogu, uległa przybrudzeniu i stała się niemal czarna. Z elewacją kontrastują zawsze nowe, białe okna. Obserwacja ta była inspiracją dla projektu. Z sąsiedniego budynku zaczerpnęliśmy charakterystyczny motyw balkonu w relacji z oknem. Pełna balustrada zakrywa wyjścia, dzięki czemu wszystkie okna wydają się kwadratowe. Budynek zachowuje spójność, a trzymane na zewnątrz przedmioty nie szpecą okolicy – pisze Robert Konieczny.