Architektura MuratorWydarzeniaJubileusz Mistrzów Architektury

Jubileusz Mistrzów Architektury

W tym roku cykl Mistrzowie Architektury obchodzi 15-lecie. Zwieńczeniem jubileuszu będzie podsumowująca wystawa, na której nie tylko zobaczymy prezentację dorobku wszystkich dotychczasowych prelegentów, ale też wysłuchamy ich opinii na temat rozwoju i przyszłości Katowic.

Jubileusz Mistrzów Architektury

Mistrzowie Architektury to cykl wykładów organizowanych przez katowicki oddział SARP od 2004 roku. Jego inicjatorem był architekt Wojciech Małecki. Dokładnie 15 lat temu wpadł on na pomysł, aby do stolicy Górnego Śląska zapraszać uznanych twórców z różnych stron świata, którzy opowiadaliby o swoich doświadczeniach i najnowszych trendach w projektowaniu.

Pierwszym Mistrzem Architektury był Simon Foxell – ówczesny prezes Royal Institue of British Architects (RIBA). W Katowicach gościli też m.in. Eduardo Souto de Moura, Hans Ibelings, Odile Decq, Jette Hopp ze Snøhetty, Andy Bow z Foster+Partners czy Jacob Kurek z Henning Larsen Architects. W sumie 60 architektów. Z ich twórczością będzie można zapoznać się podczas jubileuszowej wystawy, której wernisaż odbędzie się 7 grudnia w katowickim Rondzie Sztuki. W ramach ekspozycji zaprezentowane zostaną także opinie Mistrzów na temat samych Katowic oraz tego, jak zmieniało się postrzeganie miasta wraz z jego rozwojem w ostatnich latach. Autorami projektu wystawy są młodzi śląscy architekci – Kinga Gołąbek i Wojciech Lesiak.

15 lat Mistrzów Architektury
Gdzie: Galeria Rondo Sztuki, Katowice, rondo gen. Jerzego Ziętka 1
Kiedy: 7-31 grudnia
Wernisaż: 7 grudnia, godz. 18.00

Wydział Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach z Grand Prize w międzynarodowej odsłonie konkursu Wienerberger Brick Award 2020 Kolejne prestiżowe wyróżnienie dla Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Poznaliśmy wyniki międzynarodowej edycji Wienerberger Brick Award 2020.
Unikato Roberta Koniecznego Niewielki budżet nie jest przeszkodą, by wykreować nieprzeciętną architekturę. O realizacji Roberta Koniecznego piszą Zbigniew Maćków i Justyna Swoszowska. Publikujemy także wypowiedź autora obiektu Roberta Koniecznego.
Wydział Radia i Telewizji w Katowicach w finale DETAIL Prize 2020 Jury konkursu DETAIL Prize 2020 wyłoniło finalistów. Wśród 13 realizacji z całego świata znalazła się siedziba Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach projektu pracowni BAAS Arquitectura, Grupa 5 Architekci i Małeccy Biuro Projektowe.
Apartamentowce Złota 19 w Katowicach Na niewielkiej działce w pobliżu parku Śląskiego w Katowicach stanął zespół dwóch pięciokondygnacyjnych budynków mieszkalnych projektu biura Zalewski Architecture Group. Realizacja zdobyła wyróżnienie w tegorocznej edycji konkursu Architektura Roku Województwa Śląskiego 2019.
Siedziba kancelarii prawnej projektu Konior Studio W katowickim Wełnowcu dobiega końca realizacja nowej siedziby jednej z największych śląskich kancelarii prawnych – Ślązak, Zapiór i Wspólnicy. Projekt obiektu z wykorzystaniem elementów historycznych magazynów znajdujących się na działce opracowało Konior Studio.
Kompleks biurowy .KTW – przemiana Katowic z udziałem Aluprof Katowice podlegają w ostatnich latach dużym przeobrażeniom. NOSPR, Muzeum Śląskie, Międzynarodowe Centrum Kongresowe czy pierwsza wieża kompleksu biurowego .KTW to tylko kilka symboli tych przemian,  w których obecne są systemy aluminiowe marki Aluprof.