Architektura MuratorWydarzeniaJubileusz pracowni SRDK Architekci Studio Śródka

Jubileusz pracowni SRDK Architekci Studio Śródka

SRDK Architekci Studio Śródka działa nieprzerwanie od 1986 roku – początkowo jako Studio Projekt. Na jej potencjale zbudowany został Archicom, jedna z większych firm deweloperskich w kraju. W portfolio pracowni znajduje się wiele realizacji, zwłaszcza na terenie Wrocławia. W tym roku biuro obchodzi swoje 35-lecie.

Jubileusz pracowni SRDK Architekci Studio Śródka
Dorota Jarodzka-Sródka i Kazimierz Śródka, główni architekci SRDK Architekci Studio Śródka

Jubileusz SRDK Architekci Studio Śródka został zorganizowany w miejscu, które współprojektowali jubilaci – w Piekarni Wrocław przy ulicy księcia Witolda. Na uroczystości pojawiło się wielu gości – od przedstawicieli administracji samorządowej i partnerów biznesowych, po artystów, pracowników instytucji nauki, kultury oraz przedstawicieli stowarzyszeń i izb branżowych. Wśród nich między innymi: Rafał Dutkiewicz, w latach 2002–2018 prezydent Wrocławia, Sławomir Najnigier, prezes Urzędu Mieszkalnictwa i Rozwoju Miast, rektorzy wrocławskich uczelni wyższych, a także członkowie Polskiego Związku Firm Deweloperskich.

Naszą ideą zawsze było kreowanie dodatkowej wartości – przestrzeni do życia wzbogaconych o sztukę, wielofunkcjonalnych. Teatr na barce w roku ESK 2016, Pociąg do nieba czy współuczestnictwo w tworzeniu centrum sztuki Piekarnia Wrocław są tego wyrazem – mówi Dorota Jarodzka-Śródka, założycielka pracowni. Od początku staramy się podnosić jakość życia i wartość przestrzeni: zarówno tę materialną, jak i niematerialną. Stawiamy na pierwszym miejscu funkcjonalność i zawsze tworzymy z poszanowaniem dla kontekstu kulturalnego i naturalnego – dodaje.

W sali widowiskowej Instytut Teatralnego im. Jerzego Grotowskiego goście mieli okazję zobaczyć premierowy pokaz filmu o zespole i wartościach SRDK Studio w reżyserii Łukasza Śródki. Reżyser, a zarazem dyrektor kreatywny Camera Nera, zaprosił gości do studia filmowego, by pokazać przestrzeń swojej pracy.

Uczestnicy mieli też okazję obejrzenia wystawy kolaży Wisławy Szymborskiej w Galerii Geppart ASP Wrocław oraz ikon Leona Tarasewicza „Wypędzeni” w pracowni 66P Subiektywna Instytucja Kultury. Po pierwszej oprowadzali kuratorzy, prof. Wojciech Pukocz i Sonia Ruciak, a drugą przybliżał mecenas sztuki Artur Ulrich. Wieczór zakończył kameralny koncert Mikromusic Acoustic Trio.

Dorota Jarodzka-Śródka i Kazimierz Śródka wspólnie z zespołem od ponad trzydziestu lat kształtują przestrzeń Wrocławia, choć nie tylko. Od samego początku zajmowali się projektami różnej skali, w tym dużymi założeniami (Nowa Ruda, Prochowice, Strzelin).  W 2010 roku współpracowali przy planie miejscowym opracowywanym przez Biuro Rozwoju Wrocławia obejmującym 87 ha. Konsultowali i opracowywali wiele wrocławskich projektów planistycznych, jak Planty Racławickie, Nowe Żerniki, Jagodno, zespół Dworca Świebodzkiego.

Jubileusz pracowni SRDK Architekci Studio Śródka
Dorota i Kaziemirz Śródkowie z Natalią Grosiak i Piotrem Bartysiem; fot. Sławek Przerwa
Jubileusz pracowni SRDK Architekci Studio Śródka
Jubileusz SRDK Architekci Studio Śródka w sali widowiskowej Instytutu Grotowskiego w Piekarni Wrocław; fot. Sławek Przerwa
Jubileusz pracowni SRDK Architekci Studio Śródka
Koncert Mikromusic Acoustic Trio podczas jubileuszu SRDK Architekci Studio Śródka; fot. Sławek Przerwa
Tagi:
Aukcja na rzecz Tomasza Głowackiego Wrocławski architekt Tomasz Głowacki zmaga się z chorobą nowotworową. Leczenie, któremu  się poddaje nie jest niestety w całości refundowane, dlatego środowisko organizuje dla niego aukcję  charytatywną.
Lev Stern: między Wrocławiem i Jerozolimą We Wrocławiu można już oglądać wystawę „Lev Stern. Architektura czasu”. Ekspozycja, zestawiając ze sobą dzieła architekta  z różnych obszarów sztuki, pozwala prześledzić dynamikę zmian, jakim ulega twórczość artysty. Jednocześnie ma otworzyć przed widzem ścieżki prowadzące do odpowiedzi na pytania o wzajemne zależności między architekturą, malarstwem i rzeźbą, Wrocławiem i Jerozolimą, osobistym doświadczeniem i wielką historią.
Shitty Architecture Men List Uwaga! To prawdopodobnie pierwszy tekst po polsku o Shitty Architecture Men List! Na początku przedstawimy tło historyczne, a potem wytłumaczymy, o co chodzi w „gównianej liście”. Inicjatorki Balu architektek tym razem o nadużyciach w branży architektonicznej.
Obrońmy uprawnienia architektoniczne! Architekci przeciw zmianom Prawa Budowlanego Rząd planuje nowelizację Prawa Budowlanego. Jeśli zmiany wejdą w życie w proponowanej obecnie formie, absolwenci techników budowlanych i inżynierowie budownictwa będą mogli projektować wszystkie rodzaje budynków o kubaturze do 1000 m³.
Dark Arkitekter otwiera biuro w Polsce. To pierwszy zagraniczny oddział tej renomowanej norweskiej pracowni Norweska pracownia Dark Arkitekter otworzyła swoje pierwsze studio za granicą. Sebastian Grzesiak, nowo powołany CEO oddziału w Gdańsku, cieszy się na możliwość popularyzowania skandynawskiej architektury na nowym rynku.
Bogdan Kulczyński z Honorową Nagrodą SARP 2022 Tegorocznym laureatem Honorowej Nagrody SARP został warszawski architekt Bogdan Kulczyński. Kapituła doceniła projektanta m.in. za konsekwentne traktowania architektury jako sztuki.