Architektura MuratorWydarzeniaJubileusz pracowni SRDK Architekci Studio Śródka

Jubileusz pracowni SRDK Architekci Studio Śródka

SRDK Architekci Studio Śródka działa nieprzerwanie od 1986 roku – początkowo jako Studio Projekt. Na jej potencjale zbudowany został Archicom, jedna z większych firm deweloperskich w kraju. W portfolio pracowni znajduje się wiele realizacji, zwłaszcza na terenie Wrocławia. W tym roku biuro obchodzi swoje 35-lecie.

Jubileusz pracowni SRDK Architekci Studio Śródka
Dorota Jarodzka-Sródka i Kazimierz Śródka, główni architekci SRDK Architekci Studio Śródka

Jubileusz SRDK Architekci Studio Śródka został zorganizowany w miejscu, które współprojektowali jubilaci – w Piekarni Wrocław przy ulicy księcia Witolda. Na uroczystości pojawiło się wielu gości – od przedstawicieli administracji samorządowej i partnerów biznesowych, po artystów, pracowników instytucji nauki, kultury oraz przedstawicieli stowarzyszeń i izb branżowych. Wśród nich między innymi: Rafał Dutkiewicz, w latach 2002–2018 prezydent Wrocławia, Sławomir Najnigier, prezes Urzędu Mieszkalnictwa i Rozwoju Miast, rektorzy wrocławskich uczelni wyższych, a także członkowie Polskiego Związku Firm Deweloperskich.

Naszą ideą zawsze było kreowanie dodatkowej wartości – przestrzeni do życia wzbogaconych o sztukę, wielofunkcjonalnych. Teatr na barce w roku ESK 2016, Pociąg do nieba czy współuczestnictwo w tworzeniu centrum sztuki Piekarnia Wrocław są tego wyrazem – mówi Dorota Jarodzka-Śródka, założycielka pracowni. Od początku staramy się podnosić jakość życia i wartość przestrzeni: zarówno tę materialną, jak i niematerialną. Stawiamy na pierwszym miejscu funkcjonalność i zawsze tworzymy z poszanowaniem dla kontekstu kulturalnego i naturalnego – dodaje.

W sali widowiskowej Instytut Teatralnego im. Jerzego Grotowskiego goście mieli okazję zobaczyć premierowy pokaz filmu o zespole i wartościach SRDK Studio w reżyserii Łukasza Śródki. Reżyser, a zarazem dyrektor kreatywny Camera Nera, zaprosił gości do studia filmowego, by pokazać przestrzeń swojej pracy.

Uczestnicy mieli też okazję obejrzenia wystawy kolaży Wisławy Szymborskiej w Galerii Geppart ASP Wrocław oraz ikon Leona Tarasewicza „Wypędzeni” w pracowni 66P Subiektywna Instytucja Kultury. Po pierwszej oprowadzali kuratorzy, prof. Wojciech Pukocz i Sonia Ruciak, a drugą przybliżał mecenas sztuki Artur Ulrich. Wieczór zakończył kameralny koncert Mikromusic Acoustic Trio.

Dorota Jarodzka-Śródka i Kazimierz Śródka wspólnie z zespołem od ponad trzydziestu lat kształtują przestrzeń Wrocławia, choć nie tylko. Od samego początku zajmowali się projektami różnej skali, w tym dużymi założeniami (Nowa Ruda, Prochowice, Strzelin).  W 2010 roku współpracowali przy planie miejscowym opracowywanym przez Biuro Rozwoju Wrocławia obejmującym 87 ha. Konsultowali i opracowywali wiele wrocławskich projektów planistycznych, jak Planty Racławickie, Nowe Żerniki, Jagodno, zespół Dworca Świebodzkiego.

Jubileusz pracowni SRDK Architekci Studio Śródka
Dorota i Kaziemirz Śródkowie z Natalią Grosiak i Piotrem Bartysiem; fot. Sławek Przerwa
Jubileusz pracowni SRDK Architekci Studio Śródka
Jubileusz SRDK Architekci Studio Śródka w sali widowiskowej Instytutu Grotowskiego w Piekarni Wrocław; fot. Sławek Przerwa
Jubileusz pracowni SRDK Architekci Studio Śródka
Koncert Mikromusic Acoustic Trio podczas jubileuszu SRDK Architekci Studio Śródka; fot. Sławek Przerwa
Tagi:
Piotr Fokczyński nowym prezesem Izby Architektów RP Piotr Fokczyński, przez wiele lat pełniący funkcję naczelnego architekta Wrocławia, pomysłodawca i koordynator budowy modelowego osiedla Nowe Żerniki, został powołany na stanowisko prezesa Izby Architektów Rzeczypospolitej Polskiej. Przypominamy wywiad, jakiego Piotr Fokczyński udzielił „A-m” w 2020 roku.
Tadeusz Barucki obchodzi setne urodziny! W czerwcu setne urodziny obchodzi Tadeusz Barucki, architekt, badacz architektury i publicysta, autor wielu książek dokumentujących polską architekturę, ale również monografii przybliżających zagraniczne dokonania w tej dziedzinie. Z okazji jubileuszu Instytut Dokumentacji Architektury Biblioteki Śląskiej wraz z Wydziałem Architektury Politechniki Śląskiej organizują benefis jubilata.
Pracownia Only If, prowadzona przez Karolinę Częczek i Adama Framptona, wśród najlepszych młodych biur architektonicznych świata Magazyn „Architectural Record” opublikował listę najlepszych młodych biur architektonicznych z całego świata. Wśród 10 pracowni znalazło się studio Only If, współprowadzone przez Karolinę Częczek, absolwentkę architektury na Politechnice Krakowskiej i Yale School of Architecture.
Ewa P. Porębska rozmawia z Romualdem Loeglerem [FILM] O międzynarodowych kontekstach, biennale w Krakowie, czasopismach i trochę o architekturze. Prezentujemy nagranie spotkania, podczas którego Ewa P. Porębska rozmawiała z Romualdem Loeglerem.
Jubileusz krakowskiej piątki i architekci Z okazji jubileuszu 150-lecia V Liceum im. Augusta Witkowskiego w krakowskiej Galerii SARP można oglądać wystawę poświęconą absolwentom szkoły, którzy swoją przyszłość związali z architekturą. Kuratorami ekspozycji są Marta A. Urbańska i Piotr Lewicki.
Konstrukcje przyszłości: rozmowa z Achimem Mengesem Interesują nas i fascynują lekkie konstrukcje. Lekkość niekoniecznie oznacza dosłowną wagę konstrukcji, ale także ślad środowiskowy, jaki pozostawia ona na planecie. Achim Menges, profesor uniwersytetu w Stuttgarcie i „architekt eksperymentujący”, opowiada Agnieszce Radziszewskiej o swoich poszukiwaniach technologii dla architektury przyszłości.