Architektura MuratorWydarzeniaJubileusz pracowni SRDK Architekci Studio Śródka

Jubileusz pracowni SRDK Architekci Studio Śródka

SRDK Architekci Studio Śródka działa nieprzerwanie od 1986 roku – początkowo jako Studio Projekt. Na jej potencjale zbudowany został Archicom, jedna z większych firm deweloperskich w kraju. W portfolio pracowni znajduje się wiele realizacji, zwłaszcza na terenie Wrocławia. W tym roku biuro obchodzi swoje 35-lecie.

Jubileusz pracowni SRDK Architekci Studio Śródka
Dorota Jarodzka-Sródka i Kazimierz Śródka, główni architekci SRDK Architekci Studio Śródka

Jubileusz SRDK Architekci Studio Śródka został zorganizowany w miejscu, które współprojektowali jubilaci – w Piekarni Wrocław przy ulicy księcia Witolda. Na uroczystości pojawiło się wielu gości – od przedstawicieli administracji samorządowej i partnerów biznesowych, po artystów, pracowników instytucji nauki, kultury oraz przedstawicieli stowarzyszeń i izb branżowych. Wśród nich między innymi: Rafał Dutkiewicz, w latach 2002–2018 prezydent Wrocławia, Sławomir Najnigier, prezes Urzędu Mieszkalnictwa i Rozwoju Miast, rektorzy wrocławskich uczelni wyższych, a także członkowie Polskiego Związku Firm Deweloperskich.

Naszą ideą zawsze było kreowanie dodatkowej wartości – przestrzeni do życia wzbogaconych o sztukę, wielofunkcjonalnych. Teatr na barce w roku ESK 2016, Pociąg do nieba czy współuczestnictwo w tworzeniu centrum sztuki Piekarnia Wrocław są tego wyrazem – mówi Dorota Jarodzka-Śródka, założycielka pracowni. Od początku staramy się podnosić jakość życia i wartość przestrzeni: zarówno tę materialną, jak i niematerialną. Stawiamy na pierwszym miejscu funkcjonalność i zawsze tworzymy z poszanowaniem dla kontekstu kulturalnego i naturalnego – dodaje.

W sali widowiskowej Instytut Teatralnego im. Jerzego Grotowskiego goście mieli okazję zobaczyć premierowy pokaz filmu o zespole i wartościach SRDK Studio w reżyserii Łukasza Śródki. Reżyser, a zarazem dyrektor kreatywny Camera Nera, zaprosił gości do studia filmowego, by pokazać przestrzeń swojej pracy.

Uczestnicy mieli też okazję obejrzenia wystawy kolaży Wisławy Szymborskiej w Galerii Geppart ASP Wrocław oraz ikon Leona Tarasewicza „Wypędzeni” w pracowni 66P Subiektywna Instytucja Kultury. Po pierwszej oprowadzali kuratorzy, prof. Wojciech Pukocz i Sonia Ruciak, a drugą przybliżał mecenas sztuki Artur Ulrich. Wieczór zakończył kameralny koncert Mikromusic Acoustic Trio.

Dorota Jarodzka-Śródka i Kazimierz Śródka wspólnie z zespołem od ponad trzydziestu lat kształtują przestrzeń Wrocławia, choć nie tylko. Od samego początku zajmowali się projektami różnej skali, w tym dużymi założeniami (Nowa Ruda, Prochowice, Strzelin).  W 2010 roku współpracowali przy planie miejscowym opracowywanym przez Biuro Rozwoju Wrocławia obejmującym 87 ha. Konsultowali i opracowywali wiele wrocławskich projektów planistycznych, jak Planty Racławickie, Nowe Żerniki, Jagodno, zespół Dworca Świebodzkiego.

Jubileusz pracowni SRDK Architekci Studio Śródka
Dorota i Kaziemirz Śródkowie z Natalią Grosiak i Piotrem Bartysiem; fot. Sławek Przerwa
Jubileusz pracowni SRDK Architekci Studio Śródka
Jubileusz SRDK Architekci Studio Śródka w sali widowiskowej Instytutu Grotowskiego w Piekarni Wrocław; fot. Sławek Przerwa
Jubileusz pracowni SRDK Architekci Studio Śródka
Koncert Mikromusic Acoustic Trio podczas jubileuszu SRDK Architekci Studio Śródka; fot. Sławek Przerwa
Tagi:
Podsumowanie akcji Architekci grają dla WOŚP Zakończyła się organizowana przez „Architecture Snob” piąta edycja akcji Architekci grają dla WOŚP. W 2023 roku na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy udało się zebrać ponad 72 tysiące złotych!
W wieku 98 lat zmarł Witold Cęckiewicz Nie żyje nestor krakowskiej architektury Witold Cęckiewicz, laureat Honorowej Nagrody SARP, autor m.in. ambasady polskiej w New Delhi, hotelu Cracovia czy pomników na Polach Grunwaldu i w obozie Płaszów.
Nie żyje Krzysztof Chwalibóg W wieku 83 lat zmarł Krzysztof Chwalibóg, architekt, inicjator powołania Polskiej Rady Architektury, a następnie jej przewodniczący, współdyrektor programu pracy UIA Architektura dla wszystkich, autor i współautor wielu publikacji, a także projektu Polskiej Polityki Architektonicznej.
Bardzo się ze sobą kłócę: rozmowa ze Zbigniewm Maćkowem Te prawie 30 lat to nie jest żelazny dorobek, od którego powinniśmy teraz odcinać kupony. Rzeczy, którymi się dziś chwalimy, za 15 lat mogą być inaczej odbierane, bo przyczyniły się do tego, że z klimatem jest gorzej. Trzymam się zasady: dotychczasowe doświadczenia nas oczywiście budują, ale jest jak w piłce: jesteś tylko tak dobry, jak twój ostatni mecz – z okazji jubileuszu Maćków Pracowni Projektowej ze Zbigniewem Maćkowem rozmawia Maja Mozga-Górecka.
Pierwsze kroki w zawodzie zagranicą W nowym cyklu z praktycznymi poradami dotyczącymi możliwości budowania kariery architektonicznej na wymagającym rynku międzynarodowym Konrad Brzykcy o pracy w Nowym Jorku.
Shigeru Ban: architektura troski Czym jest architektura zrównoważona? Jaką rolę odgrywają w niej drewno i papier? W jaki sposób architekci, projektując, mogą pomagać uchodźcom i ofiarom katastrof? Jakie problemy w tym zakresie można napotkać w Polsce? O postrzeganiu komfortu, kontekstu i dobrostanu z architektem Shigeru Banem rozmawia Magda Pios.