Katowice: 7 kamienic zamienią w dwa hotel. Jest pozwolenie na budowę dla sieci przychodni Epione. Będzie Marriott

2024-04-26 10:21

Na deptaku w centrum Katowic będzie kolejny hotel Marriott w mieście. A nawet dwa hotele. Właścicielem siedmiu kamienic przy Dworcowej 3, które zostaną przebudowane w dwa hotele, jest sieć przychodni - Grupa Epione. Właśnie dostali pozwolenie na budowę. Będzie tu ponad 200 pokoi w hotelach Tribute Portfolio i Fairfield by Marriott. Do współpracy inwestorzy zaprosili znanego architekta Tomasza Koniora.

Spis treści

  1. Grupa Epione wybuduje hotele w Katowicach
  2. Dworcowa 3 w Katowicach
  3. Marriott przy Dworcowej

Nieruchomość Dworcowa 3 położona jest w ścisłym centrum Katowic, w kwartale ulic Dworcowej, Mielęckiego i Dyrekcyjnej. Zlokalizowana jest w niewielkiej odległości od Galerii Katowickiej połączonej z głównym dworcem PKP i PKS oraz najważniejszych arterii komunikacyjnych miasta. Kilka lat temu miasto wyremontowało Dworcową. To stosunkowo udana rewitalizacja. Teraz jest deptakiem, przy którym ulokowały się restauracje, bary i hotele. M.in. stoi tu jedyny w mieście pięciogwiazdkowy hotel Monopol. A niedaleko jest też centrum nocnego życia regionu, czyli ulica Mariacka.

Grupa Epione wybuduje hotele w Katowicach

Pomiędzy 2015 a 2023 rokiem katowicka Grupa Epione nabyła od różnych instytucji i osób prywatnych 11 kamienic tworzących pierzeję między ulicami Dyrekcyjną i Mielęckiego. Budynki wzniesiono w latach 70. XIX wieku. Mieściła się w nich siedziba dyrekcji kolei i jej agendy. W latach 60. XX wieku kompleks przekształcono na przychodnie kolejowe.

- Kupiłem te kamienice, gdyż zauroczyły mnie swoim położeniem, wyglądem i otoczeniem. Nie ukrywam, że towarzyszył temu wątek sentymentalny – niegdyś byłem pracownikiem istniejącej tam Przychodni Lecznictwa Kolejowego, więc często bywałem w tym budynku. Początkowo zamierzałem otworzyć tam przychodnie, ale władze miejskie postanowiły stworzyć z placu dworcowego „miejski salon”, co wpłynęło na zmianę planów – mówi Narcyz Wrześniewski, prezes zarządu Grupy Epione.

Przez lata zabytkowe budynki przy ulicy Dworcowej traciły swoją rangę. Kolejne, doraźne przebudowy pozbawiły istniejącą strukturę miejską jej wystroju i historycznego detalu. Przypadkowe nadbudowy w dużej mierze zatarły pierwotny charakter zabudowy.

Na początku 2024 roku inwestycja otrzymała pozwolenie na budowę. Za kilka miesięcy możliwe będzie rozpoczęcie prac remontowo-budowlanych. Jak informuje Grupa Epione, trwa właśnie przetarg, który ma wyłonić generalnego wykonawcę prac budowlanych. Jego rozstrzygnięcie powinno nastąpić do końca czerwca.

- Zdecydowaliśmy się na wybór starych, niszczejących kamienic jako miejsca inwestycji z kilku powodów. Po pierwsze, widzieliśmy w nich ogromny potencjał do rewitalizacji i przywrócenia ich dawnej świetności. Po drugie, lokalizacja kamienic była dla nas bardzo atrakcyjna – znajdują się one w sercu historycznego centrum miasta. Po trzecie jako firma zobowiązana do zrównoważonego rozwoju chcieliśmy przyczynić się do ochrony dziedzictwa architektonicznego poprzez odrestaurowanie zabytkowych obiektów. Dodatkowo inwestycja w tak unikalne budynki miała potencjał przyciągnięcia uwagi i zainteresowania klientów, co było istotne z perspektywy rozwoju naszej firmy. Wreszcie, wybór kamienic był również podyktowany naszym pragnieniem wniesienia wkładu w odnowienie lokalnej społeczności poprzez stworzenie nowych miejsc pracy i ożywienie tego historycznego obszaru – podkreśla Krystian Szafrański, manager ds. marketingu i rozwoju Grupy Epione.

Dworcowa 3 w Katowicach

Grupa Epione zdecydowała się na współpracę z pracownią Konior Studio. Tomasz Konior znany z projektów budynków przeznaczonych dla muzyki, w tym słynnego NOSPR-u, w którym znajduje się jedna z najlepszych sal koncertowych na świecie.

Architekci z Konior Studio zebrali dostępny materiał archiwalny. Na podstawie przygotowanej przez nich dokumentacji zostanie odtworzony pierwotny charakter historycznych fasad. Zrekonstruowane zostaną bogate zdobienia, w tym zniszczone gzymsy i balkony. Obcą nadbudowę zastąpi nowoczesna struktura, która skalą nawiąże do sąsiadującej zabudowy. Jej owalny narożnik podkreśli lokalizację znajdującej się tam niegdyś kopuły. Partery kamienic będą dostępne wprost z poziomu chodnika. Znajdą się tam przestronne wejścia do poszczególnych budynków, lokale gastronomiczne i usługowe. W części podziemnej zaplanowano parking dla samochodów i rowerów.

Marriott przy Dworcowej

We wnętrzach przebudowanych kamienic powstaną nowe przestrzenie, które zostaną zaadaptowane na potrzeby lokali usługowych i biur. Dołączą do nich także dwa hotele marek należących do portfolio Marriott International: Tribute Portfolio oraz Fairfield by Marriott. Razem zapewnią gościom prawie 250 pokoi. Obie marki w Polsce do tej pory są mało znane.

W sumie hotele zajmą 16 tys. mkw. Będzie tu ponad 240 pokoi. Po ok. 100 pokoi działało będzie pod markami Fairfield i Tribute. Na razie w Katowicach działa tylko jeden hotel pod marką sieci Marriott. To czterogwiazdkowy hotel w 125-metrowym Altusie.

- Jesteśmy bardzo dumni, że możemy być częścią projektu Kwartał Dworcowa w Katowicach z dwoma obiektami hotelowymi marek Tribute Portfolio oraz Fairfield by Marriott. Dla Fairfield by Marriott będzie to jednocześnie debiut na polskim rynku, na którym obecnie mamy 24 hotele. Cieszymy się, że inwestor, Grupa Epione, zdecydowała się na współpracę z Marriott International – komentuje Janusz Mitulski, Senior  Director Central & Eastern Europe, International Hotel Development, Marriott International.

Zobacz galerię: oto luksusowy hotel Marriott