Kengo Kuma w Krakowie. Eksperyment. Materiał. Architektura
Najnowsze projekty Kengo Kumy można oglądać na wystawie „Eksperyment. Materiał. Architektura” w krakowskim Muzeum Manggha. Uzupełnieniem ekspozycji jest drewniana instalacja zaprojektowana przez pracownię Japończyka we współpracy z Wydziałem Architektury i Sztuk Pięknych Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego.
Oddział Muzeum Wiktorii i Alberta w Dundee w Szkocji, proj. Kengo Kuma & Associates; fot. Hufton Crow
Wystawa „Kengo Kuma. Eksperyment. Materiał. Architektura” w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie poświęcona jest twórczości jednego z najbardziej rozpoznawalnych japońskich architektów. Kengo Kuma zaprojektował m.in. Suntory Museum of Art w Tokio, Bamboo Wall House w Chinach, Besançon Art Center we Francji, Muzeum Dundee w Wielkiej Brytanii czy Stadion Narodowy w Tokio, zbudowany na Igrzyska Olimpijskie w 2020 roku.
Filozofia Kengo Kumy opiera się na przywracaniu tradycyjnych, japońskich nurtów w budownictwie i reinterpretowaniu ich, aby odpowiadały wyzwaniom współczesności. Zgodnie z japońską tradycją łączy on nowoczesne technologie z tradycyjnymi surowcami. Stąd projekty mistrza wyróżnia zaskakujący dobór materiałów, który podkreśla relację między otoczeniem i budynkiem. Każdy jego projekt zakłada przy tym poszanowanie przestrzeni, które pozwala na bardziej intymne, głębsze doświadczanie natury.
Jednym z kuratorów, a zarazem pomysłodawcą krakowskiej wystawy jest Krzysztof Ingarden. Jak tłumaczy, na ekspozycji prezentowany jest wybór ostatnich projektów Kengo Kumy, które ukazują architekturę przyjazną dla użytkowników, czerpiącą inspiracje z natury i lokalnego środowiska, tłumiącą tendencje do dominacji nad naturalnym otoczeniem. Na wystawie możemy zobaczyć też drewnianą instalację Chmura, zaprojektowaną przez biuro Kengo Kumy we współpracy z Wydziałem Architektury i Sztuk Pięknych Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego, przy wsparciu Stowarzyszenia dla Edukacji Architektonicznej, Fundacji Kyoto – Kraków Andrzeja Wajdy i Krystyny Zachwatowicz oraz Krzysztofa Ingardena.
Wystawa „Kengo Kuma. Eksperyment. Materiał. Architektura” Gdzie: Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie Kiedy: 16 grudnia 2021 – 3 maja 2022 Kuratorzy: Krzysztof Ingarden, KAAFM, Marcin Sapeta
Oddział Muzeum Wiktorii i Alberta w Dundee w Szkocji, proj. Kengo Kuma & Associates; fot. Hufton Crow
Oddział Muzeum Wiktorii i Alberta w Dundee w Szkocji, proj. Kengo Kuma & Associates; fot. Hufton Crow
Oddział Muzeum Wiktorii i Alberta w Dundee w Szkocji, proj. Kengo Kuma & Associates; fot. Hufton Crow
Oddział Muzeum Wiktorii i Alberta w Dundee w Szkocji, proj. Kengo Kuma & Associates; fot. Hufton Crow
Newsletter „Architektury-murator” co tydzień nowa porcja najświeższych architektonicznych newsów z Polski i ze świata!
Kengo Kuma zaprezentował projekt mieszkalnej wieży, która powstanie w śródmieściu Vancouver. Obiekt będzie pierwszą realizacją znanego japońskiego architekta w Kanadzie.
Sklep z ciastem ananasowym Sunny Hills to jedna z najnowszych realizacji Kengo Kumy. Zastosowano tu system łączenia Jiigoku-Gumi występujący w tradycyjnej architekturze japońskiej. Lekka drewniana struktura odróżnia sklep od otaczających go betonowych domów
W 2022 roku Polska Izba Inżynierów Budownictwa obchodzi 20-lecie swojej działalności. To jeden z najmłodszych samorządów zawodowych w Polsce, ale i najliczniejszych – zrzesza blisko 120 tys. osób.
Już wkrótce startuje festiwal „Film i miasto” vol. 4. W ramach przeglądu pokazany zostanie dokument „Czerwony Pałac” według scenariusza Zyty Kusztry i Ewy P. Porębskiej z 1992 roku. O osławionym darze Stalina dla Warszawy opowiadają w filmie m.in. Tadeusz Barucki, Czesław Bielecki, Magdalena Staniszkis, Przemysław Szafer i Henryk Drzewiecki.
28 czerwca po pandemicznej przerwie na Mysią 3 wraca cykl spotkań OKK! design. To już 10. edycja wydarzenia. W programie m.in. dyskusje z udziałem architektów, architektów wnętrz i dziennikarzy.
W 2020 roku Maćków Pracownia Projektowa obchodziła swoje 25-lecie. W Muzeum Architektury we Wrocławiu można oglądać wystawę podsumowującą dotychczasowy dorobek biura.
Helena Kurcyusz przez wiele lat była nie tylko główną urbanistką województwa szczecińskiego, ale też animatorką życia kulturalnego w regionie. Postać architektki przypomina nowa wystawa w Muzeum Historii Szczecina. Ekspozycji towarzyszą wykłady i spacer kuratorski.
W czerwcu setne urodziny obchodzi Tadeusz Barucki, architekt, badacz architektury i publicysta, autor wielu książek dokumentujących polską architekturę, ale również monografii przybliżających zagraniczne dokonania w tej dziedzinie. Z okazji jubileuszu Instytut Dokumentacji Architektury Biblioteki Śląskiej wraz z Wydziałem Architektury Politechniki Śląskiej organizują benefis jubilata.